15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal http://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Jak będąc mamą znaleźć czas dla siebie

Magda Przypłata
19 września 2019

Wraz z pojawieniem się na świecie dziecka nasze życie ulega diametralnej zmianie. Maluch wymaga troski, zaangażowania i ciągłej opieki, a świeżo upieczonym rodzicom wydaje się, że nie mają już kompletnie czasu dla siebie.

Podpowiadamy, jak nie dać się przytłoczyć nadmiarowi obowiązków i w codziennym natłoku zajęć znaleźć także chwilę dla siebie.

Zawsze ciepła kawa

Twoje pragnienia i potrzeba samorealizacji nie zniknęła nagle wraz z pojawieniem się na świecie małego człowieka. To, że zostałaś mamą nie oznacza, że musisz zepchnąć na bok wszystkie swoje marzenia i plany.

Zorganizuj czas w ten sposób, aby bez wyrzutów sumienia i poczucia winy wypić w spokoju ciepłą kawę, poczytać książkę, obejrzeć ulubiony program w telewizji lub spotkać się z przyjaciółką. Świat nie zawali się, jeśli czasami nie wyprasujesz wszystkich ubrań czy jeśli nie ugotujesz obiadu, a w zamian zamówisz pizzę.

Jeśli tylko masz taką możliwość, poproś o pomoc najbliższych i nie bierz na swoje barki wszystkich obowiązków. Jeśli twoja mama, teściowa czy siostra oferują pomoc w przygotowaniu obiadu lub opiece nad pociechą, nie odmawiaj, lecz przyjmij z uśmiechem ich wsparcie. Mąż także powinien włączyć się w domowe obowiązki – odwożenie i przywożenie dzieci z zajęć, kąpiel maluszków, a może wspólne wieczorne czytanie książek, kiedy ty bierzesz odprężającą kąpiel?

Podstawą jest także dobre planowanie. Zanotowane w kalendarzu lub w telefonie wizyty i spotkania łatwiej jest zorganizować i w razie potrzeby poszukać optymalnych rozwiązań.

Ważne priorytety

Opiekując się maluszkiem, nie załatwisz miliona spraw. Zrób listę rzeczy do zrobienia i odhaczaj po kolei to, co udało ci się osiągnąć. Nie zniechęcaj się, nawet jeśli wykonałaś tylko jedną lub dwie rzeczy z listy. Pozostałe obowiązki przesuń na kolejny dzień.

Optymalnie wykorzystuj także drzemkę dziecka i zrób w jej czasie to, na czym najbardziej ci zależy – domowy trening na macie czy inną czynność, której nie jesteś w stanie zrobić przy dziecku. Wcale nie musisz zajmować się domem, jeśli nie masz na to ochoty.

Dlaczego to takie ważne?

Czas dla siebie i chwila wytchnienia pozwala odpocząć i naładować wewnętrzne akumulatory. Dbanie o własną przestrzeń pozwala zachować wewnętrzną równowagę i poprawia nastrój. Po takiej krótkiej przerwie z radością i uśmiechem zajmiesz się pociechami i nie będziesz wyładowywała na nich swoich negatywnych emocji.

Potrzeby dzieci są bardzo ważne i powinnaś stawiać je na pierwszym miejscu, jednak idealnie wysprzątany dom nie musi być twoim priorytetem. Powinnaś znaleźć złoty środek pomiędzy codziennymi obowiązkami a odpoczynkiem. Pamiętaj o tam, że wypoczęta i spełniona mama to szczęśliwe dziecko.