Czym jest ART LAB?
Najkrócej rzecz ujmując, to możliwość poznania sposobów wyładowywania oraz doładowywania energii twórczej drzemiącej w nas i wokół nas. Art Lab to seria warsztatów i artystycznych przedsięwzięć, które zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej rekreacji, do międzypokoleniowej, grupowej i indywidualnej aktywności, wykraczającej znacznie ponad przeciętną relaksacyjną krajową normę brutto.
Relaks to chwilowe odprężenie ciała i ducha, ładowanie życiowych akumulatorów. Chwilowemu brakoróbstwu winno towarzyszyć – o czym wie już niewielu – nic-niemyślenie. Wszystkim chętnym proponujemy kombinację aktywnego relaksu z elementami odprężającej rekreacji. Pod rozłożystymi akacjami wraz z kolektywem Prulla stworzymy olbrzymi hamak, na którym potem kolektywnie będziemy odpoczywać. Wraz z Towarzystwem W Przestrzeni systemowo podejdziemy do kwestii bujania w obłokach. Podczas warsztatów na przecięciu architektury i designu zarówno młodsi, jak i starsi adepci sztuki obło-kobujania nauczą się sztuki konstrukcji ulotnych, efemerycznych i eterycznych quasi-budowli. Przygrywający na potańcówce Zespół Szfunk przeniesie nas w atmosferę starego dansingu z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a Dj Asia [Joanna Zastróżna] zadba o bardziej współczesne brzemienia, serwując autorską mieszankę brzmień medytacyjno-tanecznych. W ramach akcji RELAKStory we wnętrzu przyczepy kempingowej będziemy nagrywać na kasetę magnetofonową nasze prywatne sposoby na relaks. Nagrania będzie można potem odsłuchać wraz z archiwalnymi nagraniami relaksacyjnymi z lat siedemdziesiątych oraz prywatnymi nagraniami ludzi z tej epoki, przeznaczonymi do użytku domowego. A skoro Sopot to kurort i miejsce wypoczynku, stworzymy dźwiękową mapę miasta w ramach projektu „Strukturalny Sopot” – z pewnością dowiemy się jak brzmi miasto stworzone do relaksu i rekreacji.
Zapraszamy, wszystkie aktywności, warsztaty i akcje udostępniane są nieodpłatne.
Na warsztaty „Strukturalny Sopot” obowiązują zapisy – zgłoszenia należy przesyłać na adres warsztaty@artloop.pl. Obowiązuje kolejność zgłoszeń i selekcja ze strony koordynatora warsztatów.
1. wAkacje
Prowadzenie: Prulla (Agnieszka Baaske, Agnieszka Cybulska)
Miejsce: Park Północny, rondo przed MCKA Zatoka Sztuki
Czas:
04-05.09 | 16.00-19.00
oraz 06-07.09 | 12.00-16.00
Liczba uczestników: nieograniczona
Wiek: od 6 lat
Lato > słońce > lenistwo > wylegiwanie się > HAMAK ! A co by było, gdyby hamak miał kilkadziesiąt metrów kwadratowych i był wielopoziomowy? Czemu nie! Zróbmy to razem.
I Dzień
Instalacja gotowych elementów ,przygotowanych wcześniej przez prowadzące, listwy, mocowania do drzew.
Zapoznanie uczestników z celem projektu.
Pokaz i nauka wiązania odpowiednich węzłów splotu.
II Dzień
Wyplatanie poznaną techniką wiązania węzłów powierzchni hamaka.
III Dzień
Kontynuacja pracy nad wyplataniem hamaka i zakończenie prac.
IV Dzień Ewentualne poprawki wynikające z prób, wypoczynek i pełen Relaks.
2. CHMURY ARCHITEKTURY – warsztaty architektoniczne
CZYLI ARCHITEKTURA W LOCIE
Prowadzenie: Towarzystwo W przestrzeni (Ewa Szylberg, Joanna Wichowska, Anna Kłochowicz, Paweł Wołejsza) Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu Czas: 05.09 | 15.00-16.30 oraz 06-07.09 | 11.00-15.30 (z przerwą 13.30-14.00) Liczba uczestników: nieograniczona Wiek: 5-12 lat wraz z opiekunami
SCENARIUSZ dzień 1
Budujemy architektoniczny parasol
Przekrycie architektoniczne na miejskim placu pełni funkcję parasola – chroni nas od deszczu, od słońca, czasem po prostu tworzy miejsce… Właściwie dobrana konstrukcja, estetyka i funkcjonalność to klucz, aby stworzyć mobilny parasol architektoniczny. Dzięki swej lekkiej formie pozwoli nam na sytuowanie go w dowolnym obszarze placu, spakowanie na plażę, a może nawet łączenie z innymi parasolami?
Przy użyciu prostych materiałów będziemy budować przekrycia architektoniczne. Kopuły, przewieszenia, a może bańki to tylko niektóre z pomysłów na stworzenie urbanistycznego schronienia na placu Przyjaciół Sopotu.
SCENARIUSZ dzień 2
Pajęcza pętla – czyli jak się nie zaplątać we własnym projekcie?
Architektura to sztuka budowania, kojarząca się z trwałością i twardym stąpaniem po ziemi. A co gdyby ziemia nie była twarda, a my wciąż musielibyśmy szukać schronienia? Zwierzęta, szczególnie owady, świetnie radzą sobie z trudnymi warunkami do budowania. Jakbyśmy się my czuli, gdyby zamiast betonowych ścian otaczały nas przegrody z pajęczyn, luźno bujające w powietrzu?
Na zajęciach spróbujemy odkryć sekret trwałych konstrukcji pajęczynowych, trampolin i zrozumieć sukces hamaku. Będziemy testować różne układy sieci zbudowanych z elastycznych lin i nie tylko, aby na koniec przyjrzeć się efektownej kompozycji z przecinających się kolorowych linii.
SCENARIUSZ dzień 3
20 cm ponad placem … – czyli architektura ulotna
Architektura relaksu czy relaks architektury? Ucieknijmy od betonowych ścian w stronę efemerycznych form fruwających na wietrze. Tworzymy przestrzeń, gdzie każdy podmuch, bieg przy krawędzi powoduje poruszenie całej struktury.
Za pomocą lekkich przezroczystych materiałów stworzymy wnętrza i przestrzenie do przebywania,zwiedzania i odczuwania transparentności przegrody. Forma może przybrać kształt labiryntu, muzeum z komnatami lub niezależnych form mieszkalnych
3. RELAKStory
Prowadzenie: Dariusz Brzostek, Marta Karalus Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu – Przyczepa Kempingowa Czas: 04-07.09 | 12.00-20.00 Liczba uczestników: nieograniczona Wiek: od 10 lat
RELAKStory to akcja zapraszająca do zwierzeń o naszych intymnych i osobistych formach na zrelaksowanie się. Zwierzenia nagramy na kasetę magnetofonową, a zdobyte relacje posłużą do stworzenia para-poradnika. W specjalnie zaaranżowanej przestrzeni powstanie miejsce odsłuchowo-terapeutyczne. Dodatkowo będziemy mogli wysłuchać kompilacji autentycznych archiwalnych nagrań dokumentujących codzienność naszych rodaków z lat siedemdziesiątych oraz kaset z nagraniami terapeutycznymi, mantrami czy odgłosami, które wprowadzają nas w stan relaksu. Przekonamy się czy nadal posiadają taką samą moc jak dla tych, którzy wielokrotnie naciskali w swoich odtwarzaczach przycisk REC.
Dlaczego kaseta magnetofonowa ? To jedno z pierwszych nośników zapisu dźwiękowego, które na dłuższy czas stało się niezwykle popularne i które umożliwiło zapisywanie naszego intymnego świata domowego zacisza. Kaseta magnetofonowa jest medium nostalgicznym, które wywołuje reakcję znacznie żywszą niż sterylna płyta CD czy anonimowe i bezduszne pliki mp3. Kaseta magnetofonowa – (prze)nośnik pamięci, kieszonkowe, mobilne pudełko na wspomnienia z wakacji, koncertów, imprez i spontanicznych akcji muzycznych w garażu dziadka.
4. DANSING ASTORIA – potańcówka międzypokoleniowa
Prowadzenie: zespół Szfunk i DJ ASIA Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu Czas: 04-06.09 | 19.00-21.00 (Szfunk) i 18.00-19.00 i 21.00-22.00 (DJ ASIA) Liczba uczestników: nieograniczona Wiek: potańcówka międzypokoleniowa
Na świeżym powietrzu, w specjalnie na ten cel zaaranżowanym miejscu na Placu Przyjaciół Sopotu odbędzie się międzypokoleniowa potańcówka przy muzyce na żywo. Grać będzie zespól Szfunk oraz DJ ASIA. Repertuar zespołu najczęściej czerpie z muzyki disco lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, a żywiołowe aranże pozwolą ponieść nasze ciała w czasie i przestrzeni.
Zespół Szfunk został powołany w jednym celu. Chcemy, aby ludzie zatracili się w euforii disco. Radość, taniec, pozytywne wibracje – tak wyglądają nasze koncerty. W dobie agresywnej, klubowej muzyki proponujemy powrót do lat siedemdziesiątych, do ery, w której narodziło się disco. Żywe instrumenty, gorące emocje – oto Szfunk.
5. STRUKTURALNY SOPOT
Structural Sound Project Sopot
Instalacja dźwiękowa + Warsztaty
Czas: 4-7.09 | godz. 12.00-18.00 Miejsce: Plac Przyjaciół Sopotu Autor: Florian Tuercke | www.floriantuercke.net
Strukturalny Sopot to specjalny projekt dźwiękowy w przestrzeni publicznej stworzony na potrzeby festiwalu 03 ARTLOOP Festival.
Celem projektu jest przeobrażenie Sopotu w wielki interaktywny instrument muzyczny, na którym zagrać będzie można zarówno wirtualnie, jak i w rzeczywistości realnej. Warunkiem koniecznym do osiągnięcia tego celu jest udział publiczności (mieszkańców i uczestników festiwalu) oraz pomoc miejscowych artystów dźwiękowych i muzyków. Festiwalowej publiczności zostanie rozdanych 200 mikrofonów kontaktowych. Do każdego mikrofonu zostanie dołączony zestaw montażowy wraz z instrukcją. Uczestnicy festiwalu będą mieli za zadanie zainstalować mikrofon w wybranym przez siebie miejscu w przestrzeni publicznej, a następnie powiadomić organizatorów o jego lokalizacji. Projektowi towarzyszą warsztaty dla artystów dźwiękowych. Uczestnicy warsztatów stanowić będą grupę rejestratorów, która nagra próbki dźwięków z zamontowanych przez publiczność mikrofonów. Nagrane dźwięki zostaną opublikowane w formie interaktywnej mapy, która będzie udostępniona w czasie festiwalu. Za jej pomocą będzie możliwe odtwarzanie dźwięków w wybranej przez siebie kolejności lub kilku dźwięków jednocześnie, by w ten sposób stworzyć własne kompozycje. Liczba audio-punktów na mapie będzie sukcesywnie rosnąć w trakcie festiwalu. Przy każdym mikrofonie znajdować się będzie naklejka z kodem QR, za pomocą którego możliwe będzie połączenie z mapą interaktywną.
Mikrofony -do budowania instalacji zostaną wykorzystane, działające w układzie pasywnym mikrofony kontaktowe, zbierające dźwięki materiałowe. Oznacza to, że do odsłuchania nagranych dźwięków potrzebne będą przedwzmacniacze. Zaletą systemu jest z uniezależnienie mikrofonów od źródła zasilania, co przekłada się na ich wytrzymałość i długowieczność. Mikrofony po zainstalowaniu mogą działać praktycznie bez końca, chyba że zostaną fizycznie uszkodzone.
Każdy mikrofon znajdować się będzie w zestawie zawierającym dodatkowo: - dokładną instrukcję (w tym dane kontaktowe i linki) - zestaw montażowy (dwuskładnikowy klej strukturalny) - wilgotną chusteczkę (do wytarcia dłoni po użyciu kleju) - naklejkę z kodem QR (do umieszczenia na mikrofonie)
Instalacja / siedziba / pracownia
Bazą STRUKTURALNEGO SOPOTU będzie przestrzeń pracowni / „biura” w centralnym punkcie festiwalu czyli na Palcu Przyjaciół Sopotu. Tutaj też publiczność może będzie mogła odbierać mikrofony kontaktowe, a także zapoznać się z interaktywną mapą.
Udział publiczności
W „siedzibie” uczestnicy festiwalu odbierają mikrofon wraz z zestawem. Następnie proszeni są o postępowanie zgodnie z instrukcją i zamontowanie mikrofonów w przestrzeni publicznej (maszty, latarnie, mosty, schody, poręcze…), a następnie o przesłanie za pośrednictwem maila lub strony na Facebooku zdjęcia zamontowanego mikrofonu i podanie jego dokładnej lokalizacji (adres, szczegółowy opis). Kody QR należy umieścić w bezpośredniej bliskości mikrofonu.
Warsztat / grupa rejestratorów
Warsztat skierowany jest do osób zainteresowanych sztuką dźwięku, muzyką, inżynierią dźwięku, filmem i komponowaniem. Uczestnicy proszeni są o zabranie własnego sprzętu do nagrywania. Trzon uczestników warsztatów to członkowie grupy rejestratorów, których zadaniem jest wyjście w przestrzeń miasta i zebranie nagrań z zainstalowanych wcześniej mikrofonów. Zebrane nagrania zostaną przeniesione na interaktywną mapę. Grupa rejestratorów uzyskuje status „współpracowników” projektu, którzy mogą także nagrywać dźwięki na potrzeby swoich przyszłych projektów. Zaproszenie do warsztatów osób z doświadczeniem w działaniach dźwiękowych ma także na wywołanie twórczej interakcji, owocującej zawiązniu nowych kolektywów dźwiękowych oraz powoływanie w przyszłości nowych projektów.
Ramy czasowe
2 panele warsztatowe, każdy trwający dwa dni po 6 h dziennie
1 panel: 04-05.09.2014, g.12:00-18:00
2 panel: 06-07.09.2014, g. 12:00-18:00
Ilość uczestników
W każdym z panelów warsztatowych udział może wziąć 10-12 osób
Efekt
Każde nagranie na interaktywnej mapie zostanie podpisane imieniem i nazwiskiem osoby, która zainstalowała mikrofon oraz osoby, która dokonała nagrania. Tym samym mikrofon staje się przedmiotem mikro-współdziałania dwóch osób, które mogą nawet się nie znać. Mikrofony pozostaną w przestrzeni publicznej i mogą zostać wykorzystane w przyszłości przez artystów dźwiękowych. Interaktywna mapa pozostanie dostępna w internecie po zakończeniu festiwalu.
Wymagania
– Uczestnicy powinni mieć doświadczenie w nagrywania dźwięku
– Uczestnicy muszą mieć własny rejestrator sygnału audio
– Uczestnicy muszą mieć cyfrowy aparat fotograficzny lub telefon komórkowy z aparatem
– Uczestnicy powinni posługiwać się językiem angielskim przynajmniej na poziomie średnio-zaawansowanym
ponieważ w tym języku będą prowadzone
Zgłoszenia
– Wyślij krótkie CV wykazujące doświadczenie z nagrywaniem dźwięku
– Wyślij informacje o swoim audio rejestratorze (marka / typ)
– Zasygnalizuj preferowane dni warsztatowe (czw-pt / sob-niedz).
W przypadku, gdy nie ma żadnych preferencji, poinformuj nas o tym.
– Potwierdź, że będziesz obecność przez cały okres ich trwania (2 dni)
Rejestracja
Warsztaty są bezpłatne i wymagają rejestracji, zgłoszenia należy wysłać do dnia 31.08.2014 na adres mailowy: warsztaty@artloop.pl
W dniu 01.09.2014 zostaną rozesłane informacje o wynikach naboru, a także podane dalsze szczegóły organizacyjne.
BIOGRAMY PROWADZĄCYCH WARSZTATY
Prullla (wAkacje)
DZIANINOWE TWORY WSZELKIE. SPOD CZTERECH RĄK DWÓCH AG. Agnieszka Baaske i Agnieszka Cybulska. Duet żyjący w symbiozie estetycznej. Duet uzupełniający się formalnie. Duet generujący urocze elementa.
Grupa: Towarzystwo „W przestrzeni” (CHMURY ARCHITEKTURY)
TOWARZYSTWO NA RZECZ EDUKACJI ARCHITEKTONICZNEJ W PRZESTRZENIto zespół architektów i nie tylko, którzy w swoich działaniach szukają drogi do budowania świadomości społecznej na temat otaczającej przestrzeni, zachodzących w niej zjawisk poprzez zwracanie uwagi na czynne i bierne (jako użytkownik i jako twórca) interakcje pomiędzy człowiekiem a przestrzenią.www.wprzestrzeni.com
Ewa Szylberg – Absolwentka Wydziału Architektury i Urbanistyki na Politechnice Warszawskiej (w specjalności Architecture For Society of Knowledge. 2012). Od 2011 prowadzi i współorganizuje warsztaty architektoniczne dla dzieci. Na co dzień aktywny architekt. Współzałożycielka Towarzystwa „W przestrzeni”.
Joanna Wichowska – Studentka trzeciego roku Architektury na Politechnice Warszawskiej. Od roku prowadzi warsztaty architektoniczne, od siedmiu lat prowadzi zajęcia z dziećmi. Uczestniczyła między innymi w międzynarodowym Wolontariacie w Madrycie i Rio de Janeiro.
Anna Kłochowicz – Ma 24 lata. Studuje Architekturę na Politechnice Warszawskiej. Dyplom inżynierski ukończyła w 2013 roku. Była również na wymianie na University of Detroit Mercy School of Architecture. Od roku prowadzi warsztaty architektoniczne.
Paweł Wołejsza – Student Architektury na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżynierski ukończył w 2013 roku. Uczestniczył w wymianie zarówno na University of Detroit Mercy School of Architecture, jak i na Stanford University School of Engineering.
Marta Karalus – edukatorka i kuratorka. Absolwentka etnologii i antropologii kulturowej UMK w Toruniu. Członkini Stowarzyszenia SZTUKA CIĘ SZUKA (wcześniej prezes), członkini Fundacji Fabryka UTU oraz Kolektywu CoCa. W latach 2010/2011 prowadziła warsztaty dla dzieci i młodzieży w Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu. Edukatorka do/poprzez sztukę współczesną; autorka wielu koncepcji warsztatów, skierowanych do najmłodszych odbiorców kultury. Koordynatorka i kuratorka kilkudziesięciu projektów edukacyjnych i artystycznych.
Dariusz Brzostek – teoretyk literatury, kulturoznawca, adiunkt w Katedrze Kulturoznawstwa UMK. Zajmuje się badaniem kultury popularnej, estetyki grozy oraz antropologii kontrkulturowej. Komentuje twórczość Stanisława Lema. Uprawia także sound studies oraz field recording. Autor monografii: Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy (Toruń 2009) oraz Nasłuchiwanie hałasu. Audioantropologia między ekspresją a doświadczeniem (Toruń 2014). Muzykant improwizujący w kolektywach Molok Mun i Kingdom of Zabobon.
Więcej informacji / szczegółowy program na:
www.facebook.com/artloopfestival
Kontakt:artloop@artloop.pl
Organizatorzy: Miasto Sopot | Państwowa Galeria Sztuki
Partner strategiczny: LOTTO
Partnerzy: Bałtycka Agencja Artystyczna | Opera Leśna | Miasto Kraków | Krakowskie Biuro Festiwalowe | Grolsch ArtBoom Festival | eBilet.pl | Stowarzyszenie Nowe Horyzonty | T-Mobile Nowe Horyzonty | Multikino | WRO Art Center | American Corner Gdańsk | Europejskie Centrum Solidarnosci
Patroni Medialny: TVP 2 | TVP Kultura | TVP 3 Gdańsk | Polskie Radio Trójka | onet.pl | Newsweek | Gazeta Wyborcza | Metro | AMS | KMag | trojmiasto.pl | Radio Gdańsk | Live & Travel | Pomorskie Travel I In Your Pocket | Empik | Obieg | Szum | Zwykłe Życie I Notes na 6 tygodni | Kino I Pitu Pitu