We współczesnym społeczeństwie wiele spraw rozwiązujemy dzięki pomocy e-doradców, którzy są gotowi odpowiedzieć na część naszych pytań wirtualnie. Ten szybki i prosty sposób komunikacji ułatwia uzyskanie informacji w bardzo krótkim czasie wielu zapracowanym osobom. Także zabiegani rodzice coraz częściej uciekają się do tej formy kontaktu ze specjalistami medycyny dziecięcej.
Najczęściej rodzice pytają pediatrów o wyniki badań dziecka, gdyż samodzielna interpretacja jest zwyczajnie zbyt trudna ze względu na specjalistyczną formę zapisu oraz normy uzależnione od wieku dziecka. Stąd też niektórzy rodzice uciekają się do zadawania pytań specjalistom i taką możliwość oferuje coraz więcej specjalistycznych portali, m.in. ZnanyLekarz.pl. Jest to łatwy i szybki sposób na sprawdzenie, czy z dzieckiem nie dzieje się nic groźnego i często decyduje o konieczności natychmiastowej wizyty u lekarza.
Często wyszukiwaną frazą jest również niechęć do jedzenia. Z pewnością wielu rodziców spotkało się z tym problemem. Zdarza się, że dzieci niechętnie jedzą przygotowane w domu potrawy, nie chcą próbować nowych smaków i zadowalają się jedynie tym, co znają i lubią. Wszystko inne wydaje im się niesmaczne. Zagrożeniem dla zdrowego żywienia, jest też tzw. jedzenie śmieciowe, które przyciąga dzieci i zastępuje im pełnowartościowe posiłki. Fast foody, chipsy, słodkie bułeczki i batoniki to produkty, po które najmłodsi bardzo chętnie sięgają. W efekcie część tych dzieci mierzy się później z otyłością i jej konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet dzieci szczupłe, z pozoru wyglądające zdrowo, nie otrzymują potrzebnych do rozwoju witamin i minerałów, co może następnie prowadzić do poważnych zaburzeń w rozwoju.
Idąc tym tropem, rodzice pytają również o problemy z wypróżnianiem. Kłopoty te mogą być naturalną konsekwencją niezdrowego odżywiania lub choćby braku dostarczania do organizmu niezbędnego błonnika, który reguluje pracę jelit. Warto pamiętać, że dieta uboga w błonnik skutkuje później problemami z trawieniem.
Niełatwym zadaniem jest także dawkowanie leków. Choć Internet umożliwia nam znalezienie konkretnych ulotek leków lub zadanie pytania lekarzowi, to warto jednak pamiętać o tym, że jeśli nie jesteśmy pewni, czy to, co dolega dziecku, jest zwykłym przeziębieniem, powinniśmy udać się z tym problemem do specjalisty.
Kolejnym pytaniem zadawanym przez rodziców w sieci są zmiany skórne. Rodzice robią pierwsze rozeznanie w sieci, dzięki czemu mogą zorientować się, czy dane zmiany są niepokojące i czy warto przyjrzeć im się bliżej. Z pozoru niewinnie wyglądające zaczerwienienia mogą być objawami jakiejś choroby i odwrotnie – zmiany, które wyglądają przerażająco, mogą okazać się zupełnie niegroźne. Nie zawsze więc rodzice udają się do specjalisty, ale sprawdzają informacje w Internecie, dzięki czemu mogą szybko dowiedzieć się, jak postępować dalej.
Często wyszukiwaną frazą jest także moczenie się. Problem, który jest wstydliwy dla dzieci i młodzieży, spowodowany jest najczęściej nieprawidłową pracą pęcherza. Niezależnie od tego, czy jest to moczenie dzienne, czy nocne, możemy znaleźć w sieci wiele przydatnych informacji, jak zapobiegać temu problemowi.
Szczepienia to temat, który niejednemu rodzicowi spędza sen z powiek i jest tzw. tematem „wiecznie żywym”. Sprawy, które ich trapią, są naprawdę różne. Zaczynając od tego, czy szczepionki są w pełni bezpieczne i skuteczne, poprzez pytania, czy szczepionki zawierają szkodliwe substancje, aż po taki, czy szczepić można zawsze, jakie są konsekwencje nieszczepienia, itd. Trudności, z którymi mierzą się rodzice, jest wiele, a na wiele pytań można uzyskać odpowiedzi online. Nic więc dziwnego, że rodzice korzystają z tej opcji, szukając informacji.
Wszyscy wiemy, że dzieci kochają zwierzęta, a rodzice, troszcząc się o dobro swoich pociech, upewniają się, jaki wpływ mają one na rozwój najmłodszych domowników. Niewątpliwie jest on pozytywny, bo zwierzęta wnoszą wiele dobrego do ogniska domowego, ale trzeba pamiętać, że są też wymagające, stąd warto zapoznać się wcześniej z tym, z czym wiąże się posiadanie np. psa lub kota.
Brak koncentracji to kolejna kwestia problematyczna. Dziś mało rzeczy potrafi zainteresować na dłużej i zachwycić nasze dzieci, a nawet nowe rzeczy szybko się nudzą. Nasze pociechy nie potrafią długo skupić się na zabawie, a już z pewnością na nauce. Szybki przekaz informacji czy korzystanie z mediów niewątpliwe przyczyniają się do tego stanu rzeczy.
Ostatnim z najczęściej wyszukiwanych tematów jest radzenie sobie z chorobami pojawiającymi się u każdego z nas, takimi jak angina, grypa, kaszel itp. Szukanie lekarstw, przyczyn i sposobów zwalczania tych objawów w sieci wydaje się rzeczą oczywistą. Jest to na pewno niezwykle przydatne, gdy szukamy naturalnych sposobów na radzenie sobie z chorobą, albo gdy dziecko uczulone jest na substancję pojawiającą się w danym leku.
Dzięki możliwościom, jakie daje nam Internet, możemy zrobić pierwsze rozeznanie w dolegliwościach lub problemach, z którymi spotykają się nasze dzieci. Nie zapominajmy jednak, żeby zawsze konsultować swoje obawy i pytać lekarza/specjalisty, a nie opierać się na przypuszczeniach i domysłach lub niesprawdzonych źródłach. Jeśli jest konieczność, umówmy się natychmiast na wizytę do lekarza.
Iwona Dziedzic-Gawryś
ZnanyLekarz.pl
Artykuł powstał na podstawie danych zebranych przez serwis ZnanyLekarz.pl, styczeń-czerwiec 2017 r.