15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

10 wskazówek jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole

Avatar
19 sierpnia 2015

Rozpoczęcie nauki w szkole to dla większości dzieci ogromne przeżycie – przede wszystkim dla tych, które swoją przygodę ze szkołą dopiero zaczynają. W takim momencie rola rodziców jest niezwykle ważna. To od nich w dużej mierze zależy podejście przyszłego ucznia do szkolnych obowiązków. Dorota Masiak, pedagog i dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Warsaw Bilingual School, radzi, jak przygotować dziecko do rozpoczęcia nauki w szkole.

Stres towarzyszy nam na różnych etapach życia – nie omija również dzieci. Towarzyszy przede wszystkim momentom, kiedy kilkulatek wchodzi w zupełnie sobie nieznane środowisko oraz rozpoczyna naukę w szkole, która rządzi się swoimi prawami. Taki skok – od beztroskiego i kojarzącego się mocno z domem przedszkola do szkoły, która wymaga dużej samodzielności – może być szokujący.

Obawy przyszłego ucznia może budzić wszystko – począwszy od lekcji dotyczących zupełnie nowych zagadnień, kończąc na relacjach z rówieśnikami i jego pozycją w klasie. Jako rodzice możemy zrobić bardzo wiele, by odpowiednio przygotować naszą pociechę na nowy start oraz na wspaniały początek roku szkolnego.

[negative]1. Wycieczka[/negative]

Zabierzmy dziecko do szkoły, w której będzie się uczyło. Najlepiej jeszcze podczas roku szkolnego, aby oswoiło się z panującym w niej gwarem podczas przerw. Wyjaśnijmy, co dzieje się z uczniami, kiedy umilknie dzwonek. Pokażmy mu, gdzie będzie jego klasa, jak trafić do szatni, toalety, stołówki, biblioteki czy sali gimnastycznej. Jeżeli podstawówka ma plac zabaw lub podwórko, spędźmy na nim trochę czasu z dzieckiem.

[negative]2. Dni otwarte[/negative]

Jeżeli wybrana przez nas szkoła organizuje piknik, zawody sportowe lub inne wydarzenie, podczas którego dziecko może poznać nauczycieli i obecnych uczniów, koniecznie się na nie wybierzmy. A może podstawówka, proponuje pod koniec wakacji specjalne dni przygotowujące do roku szkolnego, w ich klasach, z wychowawczynią i przyszłymi kolegami i koleżankami?

[negative]3. Wspomnienia[/negative]

Opowiedzmy dziecku o swoich pierwszych dniach w szkole i przyjaciołach, których w niej poznaliśmy. Może nadal się przyjaźnimy i nasze dziecko ich zna jako ciocie i wujków? Pokażmy zdjęcia z przeszłości.

[negative]4. Pozytywne nastawienie[/negative]

Nie straszmy dziecka! Jeżeli obawiamy się, że nie poradzi sobie w szkole, absolutnie mu o tym nie mówmy i nie pozwólmy, aby usłyszało naszą rozmowę na ten temat. Złego zdania o nauczycielach, dzieciach zapisanych do placówki czy innych kwestiach związanych z organizacją szkoły również nie przekazujmy kilkulatkowi.

Nie mówmy też, że rozpoczęcie nauki w szkole oznacza koniec zabawy i wolnego czasu, co nie tylko wywołuje lęk, ale jest też nieprawdą. A jeżeli dziecko nie umie czegoś, co będzie przydatne w podstawówce – na przykład. nie radzi sobie z wiązaniem butów, poćwiczmy z nim, zamiast grozić, że w szkole nikt go w tym nie wyręczy.

Skupmy się na tym co dobre – jak wiele przyjaźni będzie mogło nawiązać dziecko oraz jak dużo ciekawych rzeczy się nauczy. Nie zapomnijmy również wspomnieć o wycieczkach, zielonej szkole oraz klasowych imprezach – Mikołajkach, Dniu Chłopaka czy balu przebierańców.

[negative]5. Szczera rozmowa[/negative]

Opowiedzmy dziecku o szkole – o tym, co będzie tam robiło i czym różni się od przedszkola. Zaplanujmy razem czas na odrabianie lekcji. Powiedzmy, że bardzo je kochamy i zawsze może na nas liczyć. Odpowiedzmy na wszystkie pytania.

[negative]6. Nauka samodzielności[/negative]

Dziecko w szkole musi być zdecydowanie bardziej samodzielne niż w przedszkolu lub w domu. Zacznijmy je tego uczyć. Wymagajmy, aby samodzielnie posprzątało zabawki, pozwólmy samemu wybrać ubrania i je na siebie założyć, choćby miało to trwać wieki. Po zabawie na dworze lub u znajomych, zachęćmy, aby samo zadbało o to, żeby znaleźć i zabrać swoje rzeczy.

[negative]7. Rozstania[/negative]

W szkole dziecko będzie przebywało bez opieki rodziców kilka godzin dziennie. Warto przyzwyczajać je do takich rozstań. Zostawmy je z dziadkami na kilka godzin. Pozwólmy też zanocować u kolegi bądź koleżanki.

[negative]8. Wspólne zakupy i przygotowania[/negative]

Wspólnie wybierzmy niezbędne do szkoły: tornister, buty sportowe, worek na kapcie, zeszyty i piórnik. Niech będą ładne i kolorowe – wtedy dziecko będzie z radością czekało, aż będzie mogło ich użyć. Może warto pomyśleć o naklejkach, aby dziecko zawsze rozpoznało swoje rzeczy?

Nie zapomnijmy jednak o praktycznym aspekcie – plecak powinien mieć usztywnione plecy z przewiewną siatką, może również być wyposażony w kółka, kiedy jest zbyt ciężki, aby go nieść. Buty szkolne muszą być zaś wygodne, na grubej podeszwie, która amortyzuje wstrząsy oraz wykonane z dobrego gatunkowo materiału, ponieważ dziecko będzie spędzało w nich wiele godzin w ciepłym pomieszczeniu.

Wspólnie z dzieckiem przygotujmy również kącik do nauki – biurko z wygodnym krzesłem, dostosowane do wzrostu kilkulatka. Zadbajmy o dobre oświetlenie, a przede wszystkim, aby było to miejsce, w którym panuje spokój i cisza, sprzyjające skupieniu – dziecko, aby się skupić nie może być narażone na hałas telewizji lub dokazywanie młodszego rodzeństwa.

[negative]9. Droga do szkoły i do domu[/negative]

Dziecko powinno znać na pamięć swój adres i numery telefonów do rodziców. Przećwiczmy też trasę do i ze szkoły – mimo że do 7 roku życia nie wolno nam puszczać dziecka samego, nigdy nie wiadomo, kiedy przyda mu się ta umiejętność. Poza tym, będzie się czuło pewniej, przebywając w znajomej okolicy.

[negative]10. Pierwszy dzień szkoły[/negative]

Weźmy wolne, aby towarzyszyć dziecku tego dnia. Z rodzicami będzie czuło się pewniej. Zachęćmy je do zawierania znajomości z kolegami z klasy, a jeśli jest nieśmiałe – przedstawmy je innym i zadbajmy, aby miało z kim usiąść w ławce.

Postarajmy się też nawiązać znajomość z innymi rodzicami, a może nawet zaplanować wspólne wyjście z innymi dziećmi na lody lub plac zabaw po zakończeniu uroczystości. Fajna mama lub fajny tata to powód do dumy i wielka pomoc w zdobywaniu kolegów.

————————————–

dorota_masiak-kopia

Dorota Masiak – pedagog i dyrektor Dwujęzycznej Szkoły Podstawowej Warsaw Bilingual School

Informacje o Warsaw Bilingual School:
Warsaw Bilingual School to polsko-angielska szkoła podstawowa o wysokiej renomie potwierdzonej przez liczne wyróżnienia i nagrody, m.in. przyznany 3-krotnie European Language Label. Działa w oparciu o autorski program edukacji dwujęzycznej, stanowiący kontynuację programu realizowanego w przedszkolach Tęczowy Ogród. Wypracowany i sprawdzony program nauczania dwujęzycznego, doświadczony zespół pedagogów, wielokulturowość oraz nieustanna realizacja międzynarodowych projektów edukacyjnych wyróżniają szkołę na tle podobnych placówek. Warsaw Bilingual School, poza wyjątkowym programem nauczania, zapewnia najmłodszym kameralne grupy, gwarantujące bezpieczną atmosferę, indywidualne podejście do ucznia oraz szeroką gamę zajęć sportowych oraz kółek zainteresowań. Placówkę wyróżnia również podejście do wyżywienia dzieci. W ramach czesnego zapewnia ona 3 pełnowartościowe