„Będzie dziewczynka, bo zabrała ci urodę”, „nie noś korali, bo dziecko owinie się pępowiną”, „nie farbuj włosów, bo urodzisz rude niemowlę…”. Chyba każdej przyszłej mamie przyszło zmierzyć się z przesądami dotyczącymi ciąży, które usłyszała od życzliwych jej osób. Na szczęście w większości przypadków to zabobony, które nie mają żadnego uzasadnienia medycznego.
Skąd się to wzięło?
Przesądy ciążowe to wierzenia przekazywane z pokolenia na pokolenie, które ciągle trwają w świadomości wielu z nas. Nasze mamy i babcie wierzyły, że pewne rady są w stanie ochronić je w czasie stanu błogosławionego i stanowią cenne wskazówki, których warto przestrzegać, aby na świat przyszło zdrowe niemowlę. Kobiety, nie znając innych sposobów na ochronę siebie i dziecka, w trakcie ciąży z obawy o swoje maleństwo, stosowały się do wielu często absurdalnych poleceń.
Mity dotyczące ciąży powstały głównie z niewiedzy oraz braku opieki medycznej w dawnych czasach. W przeszłości przyszła mama nie wiedziała, co dzieje się z jej ciałem, nie wykonywano badania USG, a sama ciąża i jej rozwiązanie było wielką niewiadomą. W wielu przypadkach dochodziło do poważnych komplikacji, a na świat przychodziły martwe dzieci.
Obecny stan wiedzy medycznej pozwala stwierdzić ewentualne wady rozwojowe i poradzić sobie z wieloma problemami, których wcześniej nikt nie był w stanie nawet zdiagnozować. Dokładne badania informują nas także o tym, czy na świecie pojawi się chłopiec czy dziewczynka, dlatego zbędna wydaje się być ocena płci dziecka na podstawie wyglądu przyszłej mamy czy też jej preferencji żywieniowych.
Najpopularniejsze mity ciążowe
Poniżej kilka najciekawszych ciążowych przesądów, z którymi niejednej przyszłej mamie przyjdzie się zmierzyć.
• Jeśli brzuch jest okrągły, urodzi się dziewczynka, jeśli z kolei brzuch jest spiczasty, należy oczekiwać chłopca.
• Kobieta pięknieje, kiedy oczekuje narodzin syna. Dziewczynki „zabierają” mamie urodę i sprawiają, że wygląda ona niekorzystnie.
• Przyszła mama mająca ochotę na słodkie potrawy urodzi dziewczynkę, jeśli wybiera natomiast takie o kwaśnym smaku, może spodziewać się chłopca.
• Jeśli kobieta przestraszy się i dotknie dłonią swojego ciała, właśnie w tym miejscu maluszek będzie miał znamię.
• Kobieta w ciąży nie może nosić korali, apaszek oraz łańcuszków, ponieważ w trakcie porodu niemowlę może owinąć się pępowiną. Podobnie sytuacja wygląda z chodzeniem pod drabiną oraz pod rozwieszonymi sznurami na bieliznę.
• Przyszła mama nie powinna zbyt szybko dzielić się wiadomością o ciąży, a także kompletować wyprawki dla niemowlaka, ponieważ może jej to przynieść pecha.
• Ciężarna nie powinna farbować włosów, gdyż dziecko może być później rude. Z kolei ścinanie włosów w odmiennym stanie może spowodować narodziny łysego i brzydkiego maluszka.
• Jeśli kobieta w ciąży zmaga się z silną zgagą, dziecko z pewnością urodzi się z bujną czupryną.
• Kobieta nie powinna patrzeć przez dziurkę od klucza lub wizjer, ponieważ dziecko może mieć później zeza.
• Kobiecie w ciąży się nie odmawia, ponieważ osoba, która nie spełni jej prośby, może zostać zjedzona przez myszy.
• Dotknięcie brzucha ciężarnej przynosi szczęście.
Jeśli ktoś udziela nam tych lub podobnych „dobrych rad”, dotyczących naszej ciąży, wysłuchajmy ich i popatrzmy na nie z przymrużeniem oka. Pamiętajmy, aby nie przywiązywać do ciążowych przesądów zbyt wielkiej wagi i traktować je raczej jako ciekawostkę, aniżeli źródło rzetelnych informacji.