Niemal każda karmiąca mama usłyszała w swoim życiu mnóstwo sugestii i opinii na temat karmienia piersią. Istnieje spora szansa, że skorzystała z niektórych „mądrości” przekazywanych przez mamy, babcie czy przyjaciółki. Niestety, najczęściej młode mamy mają problem z często rozbieżnymi informacjami na temat laktacji, diety karmiącej czy chociażby sposobu, w jaki należy przystawiać dziecko do piersi. Warto wtedy sprawdzić, co jest prawdą, a co przekazywanym przez kolejne pokolenia mitem.
Jeśli masz za małe piersi, nie będziesz w stanie wykarmić swojego dziecka
Rozmiar i kształt piersi nie ma wpływu na laktację. Nawet kobieta o bardzo małym biuście lub posiadająca wklęsłe brodawki jest w stanie z powodzeniem wykarmić swoje dziecko. Wielkość piersi zależy w głównej mierze od ilości tkanki tłuszczowej zlokalizowanej w tym miejscu, a za zdolność wytwarzania mleka odpowiadają gruczoły piersiowe.
Aby mieć pewność, że dziecko się najada, musisz przystawiać je do piersi co dwie godziny
Każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby. Zamiast odliczać dokładny czas, jaki minął od ostatniego karmienia, obserwuj swoje dziecko i karm je na żądanie. Jeśli obawiasz się, że maluch słabo przybiera na wadze, kontroluj ilość brudnych pieluszek w ciągu dnia, a w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.
Przez pierwsze tygodnie życia maluszka bardzo istotne są nocne karmienia. W tym przypadku przerwa pomiędzy nimi nie powinna wynosić więcej niż cztery godziny, a powyżej trzeciego miesiąca życia dziecka, nie więcej niż sześć godzin.
Nie powinnaś karmić przy zastoju lub zapaleniu piersi
Najlepszym lekarstwem na zastój jest jak najczęstsze przystawianie maluszka do piersi. Częstsze niż do tej pory przystawianie sprawi, że szybciej pozbędziesz się infekcji i bólu piersi.
Bardzo trudno będzie ci odstawić dziecko od piersi, jeśli karmisz je dłużej niż rok
Nie ma dowodów na to, że odstawienie od piersi dziecka karmionego przez rok jest trudniejsze niż młodszego malucha. Każde dziecko jest inne. Jeden malec sam zrezygnuje z piersi po skończeniu pierwszego roku życia, inny potrzebuje na to więcej czasu. Specjaliści zalecają jak najdłuższe karmienie piersią. Zrezygnuj z karmienia wtedy, kiedy będziesz gotowa na to ty i twoje dziecko.
Nie możesz karmić piersią, jeśli jesteś przeziębiona
Przeciwciała zawarte w mleku uodparniają dziecko. Jeśli jesteś przeziębiona i karmisz maluszka, także twój organizm lepiej walczy z infekcją i szybciej wracasz do zdrowia.
Nie wolno brać ci żadnych lekarstw
Istnieje dosyć długa lista leków, których przyjmowanie w trakcie karmienia piersią jest bezpieczne i nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Przed zastosowaniem leku warto jednak skonsultować się z farmaceutą, doradcą laktacyjnym oraz poinformować lekarza przepisującego leki o tym, ze karmisz piersią.
Aktywność fizyczna sprawia, że mleko w piersi kwaśnieje
Mleko w piersi nigdy nie ulega zepsuciu i nie kwaśnieje. Kwas mlekowy wytwarzany przez organizm w trakcie aktywności fizycznej nie wpływa na smak mleka.
Masz za „słaby” pokarm i twoje dziecko się nie najada
Twoje mleko zawiera wszystko, czego aktualnie potrzebuje dziecko. Nie sugeruj się barwą mleka, pokarm bardzo często jest przeźroczysty i wodnisty, co w żaden sposób nie wpływa na jego jakość.
Musisz trzymać się specjalnej diety
Dieta mamy karmiącej musi być przede wszystkim zdrowa i zbilansowana. Nie ma potrzeby wykluczania wszystkich produktów, które mogą potencjalnie zaszkodzić maluszkowi. Obserwuj swojego szkraba i jeśli zauważysz, że jakiś produkt mu nie służy, wyklucz go ze swojego menu.
Mleko traci swoje właściwości z czasem i pokarm staje się bezwartościowy
Kobiecy pokarm zawiera optymalną ilość składników odżywczych potrzebnych dziecku. Skład mleka zmienia się z czasem i dostosowuje do potrzeb maluszka, nigdy jednak nie jest bezwartościowy.
W upały dziecko należy dopajać
Twoje mleko zmienia skład w zależności od potrzeb i dostosowuje w pewien sposób do dziecka. W upalny dzień mleko zawiera więcej wody, a niemowlę ssie częściej, gasząc w ten sposób pragnienie. Dopajanie wodą czy herbatkami jest w tym przypadku całkowicie zbędne.
Karmienie piersią to temat, wokół którego narosło mnóstwo mitów, z którymi każda karmiąca mama musi się zmierzyć. Bardzo często, zamiast słuchać „dobrych rad”, warto zaufać swojej intuicji, która podpowie ci najlepsze rozwiązania.