Trzecia odsłona Biennale Sztuki dla Dziecka będzie okazją do obejrzenia przedstawień, wzięcia udziału w muzycznych działaniach performatywnych, jak również podjęcia dyskusji i dokonania podsumowań.
Od 16 do 18 października organizatorzy zapraszają na sale teatralne na przeróżne przedstawienia.
W programie imprezy znajdą się dwa przedstawienia Prosta historia białostockiego Teatrzyku Latarnia Magiczna oraz Na Arce o ósmej Teatru Baj Pomorski. Prosta historia to przepiękna i niezwykle wzruszająca opowieść o przybyszu z gwiazd. Baśń w poetycki sposób mówi o poszukiwaniu i zrozumieniu miłości, opowiada o nadziei i przeznaczeniu. Marionetkowy spektakl wykorzystuje niecodzienne techniki. Lalki zbudowane są w nowatorski sposób – świecą swoim własnym światłem. Konstrukcja marionetki nie jest przypadkowa. Zmiana barw oraz ich natężenia umożliwia aktorowi animację światłem, które staje się indywidualnym językiem bohatera (17 października, godz. 19.00 i 18 października, godz. 10.00, Scena na Piętrze, Estrada Poznańska).
Impulsem do powstania sztuki Na Arce o ósmej był projekt niemieckich wydawców na stworzenie pięciu współczesnych dramatów, których głównym tematem będzie szeroko rozumiana religia. Źródłem literackim dla dramatu Na Arce o ósmej stała się Biblia, z której autor wybrał historię Noego i Arki. Ulrich Hub odważnie, ale też z dużym poczuciem humoru wybrał pingwiny na protagonistów swej sztuki. Zwierzęta rozważają, czy ktoś może istnieć, jeśli go nie widać; jak wygląda Bóg. Pytania te stawiają bezpośrednio i bez patosu. Ich wątpliwości stają się drogą do odważnego podejmowania ważkich tematów, do otwartego myślenia i samodzielnej refleksji (16 października, godz. 17.00 i 17 października, godz. 9.00 i 12.00, Teatr Polski).
Drugą przestrzeń festiwalu wypełnią działania muzyczne: koncerty, warsztaty, performance muzyczne. W programie Muzyczne pejzaże – wczoraj, dziś, jutro..!?, czyli multimedialny koncert muzyki elektroakustycznej z wykorzystaniem instrumentów dawnych i współczesnych. Ten wyjątkowy koncert, stworzony specjalnie na Biennale Sztuki dla Dziecka, zmierza do ukazania, jak zmieniał się pejzaż dźwiękowy wraz z rozwojem cywilizacji, jak zmieniały się instrumenty, a w konsekwencji, jak zmieniała się muzyka na przestrzeni wieków. Projekt rozwija i wciela w życie idee wybitnego kanadyjskiego kompozytora, twórcy i propagatora ekologii dźwięku R. Murraya Schafera, który przez kilka lat był inspiratorem i opiekunem Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka. Autorką tego projektu jest Lidia Zielińska. Wykonawcami i współtwórcami koncertu są studenci i absolwenci Akademii Muzycznej w Poznaniu (17 października, godz. 11:00, 18 października, godz. 9.30 i 11.00, Sala Błękitna Akademii Muzycznej).
Poznawać świat muzyką to zbiór zdarzeń artystycznych stworzonych przez uczestników Warsztatów dla Kompozytorów i Animatorów Sztuki, które odbyły się w listopadzie 2010 roku. W poszukiwaniu łączności z muzyczną przeszłością młodzi artyści sięgali po różnorodne treści umożliwiające poznawanie materii, z której wywodzi się sztuka, w szczególności muzyka: od dobrze znanych form spontanicznych zabaw dziecięcych poprzez wielozmysłową eksplorację otoczenia do eksperymentów integrujących elementy z różnych dziedzin sztuki wokół muzyki. Celem tych wyjątkowych warsztatów było połączenie kreacji dwóch grup artystów, żywo zainteresowanych pracą z dziećmi – kompozytorów i animatorów sztuki. Pomysł ten zaowocował niezwykle oryginalnymi realizacjami integrującymi muzykę, plastykę i formy parateatralne. W ramach przedsięwzięcia odbędą się trzy wydarzenia:
Kulululu, 18 października, godz. 9.00 i 10.30, Sala Pod Zegarem, CK Zamek
Wszystko gra?, 17 października, godz. 9.30 i 11.00, Sala Pod Zegarem, CK Zamek
LaBorańcza, 18 października, godz. 9.30 i 11.30, Sala Pod Zegarem, CK Zamek
Warsztaty Muzyka z imbryka przeniosą uczestników do sklepu z antykami, w którym senny nastrój pozwala wsłuchać się z uwagą w dźwięki z przeszłości: szept tykającego zegara, melodię z starej pozytywki, mruczenie młynka do kawy, stukanie maszyny do pisania czy terkot starego telefonu. Raz po raz dzwoni pokrywka imbryka. W tym zaczarowanym świecie towarzyszy dzieciom muzyka, która podkreśla niezwykły nastrój wydarzeń i która pozwala uruchomić wyobraźnię (17 października, godz. 9:00 i 10:30. Sala pod Zegarem CK Zamek).
Rezerwacje biletów przyjmuje Anna Litwińska tel. 61 64 64 479, 503 028 248, szkoly@csdpoznan.pl, od pon-pt w godz. 9 – 15. Sprzedaż biletów od 3 października w kasie CK Zamek (parter).
Szczegółowy repertuar na stronie Centrum Sztki Dziecka.