15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

3 kultowe gry przygodowe dla całej rodziny na Androida i iOS

Magdalena Zaporowska
1 kwietnia 2020

W czasach, kiedy zostaliśmy zamknięci w czterech ścianach, szukamy różnych sposobów na spędzanie wolnego czasu. Poza pracą i nauczaniem naszych pociech, próbujemy nadal być aktywni fizycznie i umysłowo (czytaj z nami na Qlturka.pl), dlatego nadrabiamy zaległości: czytamy i oglądamy filmy. Żyjąc w ogromnym stresie szukamy też sposobów na rozrywkę i relaks. A może tak w coś zagrać? 

W sklepie Google Play czy App Store można znaleźć wiele tzw. pożeraczy czasu, ale też tytułów, które zmuszą do myślenia i pozwolą odprężyć się po stresującym dniu. Oto 3 kultowe gry przygodowe i logiczne na Androida oraz iOS, o których być może już słyszeliście, ale nie mieliście jeszcze okazji zagrać. Choć aplikacje te przeznaczone są dla starszych odbiorców, śmiało możecie zachęcić swoje dzieci do wspólnego rozwiązywania zagadek i łamigłówek. Wytężcie umysł i wzrok. Let’s play!

Machinarium

To tytuł, który spodoba się wszystkim miłośnikom mechaniki. Wielokrotnie nagradzana przygodówka typu point&click, którą okrzyknięto arcydziełem. Jej bohaterem jest mały robocik Bob, który próbuje odnaleźć drogę do miasta po tym, jak został – z niewiadomych przyczyn – wyrzucony na podmiejskie złomowisko zbudowane z rur, rurek i rdzewiejących budowli (i oczywiście śmieci), a władzę nad tym przybytkiem mają wredne roboty… Całkowicie zmechanizowane otoczenie, w którym znalazł się nasz bohater, na pierwszy rzut oka wydaje się dość paskudne, każdy detal został tu jednak starannie dopracowany z ręcznie rysowanych szkiców i rysunków.

To robi ogromne wrażenie i przypomina trochę „żywe” decoupage. Warto zobaczyć tę kreskę! Ale oprócz pięknej oprawy graficznej i dźwiękowej, będziecie musieli też ruszyć głową. Żeby znaleźć drogę do miasta, Bob musi uruchomić wiele złożonych mechanizmów-układanek, modyfikując przy tym krajobraz oraz wchodzić w interakcje z czymś lub kimś, a czasem posłuży mu do tego własna ręka czy też rura…

Google Play: Machinarium 
App Store: Machniarium 

Botanicula

Wyobraź sobie, że jesteś małym stworzeniem zamieszkującym piękne, skąpane w słońcu drzewo, które nagle atakują paskudne szkodniki (tak, będą też pająki). Intruzi bezlitośnie niszczą twój dom, kawałek po kawałku i wszystko, co stanie na ich drodze. Nie można na to pozwolić! Wiesz, co musisz zrobić – zebrać swoich przyjaciół: ziarno, skrzydlatego owada, dmuchawca (interpretacja własna), muchomora i wyruszyć w wyścig z czasem, aby uratować gigantyczne drzewo…

Botanicula to przepiękna, podszyta humorem gra, która bawi i wzrusza. Fabuła jest prosta, oparta na dobrze znanym temacie – dobro kontra zło. W grze działasz zespołowo, każda bowiem z postaci ma inne umiejętności. Zadania, które obejmują szeroki zakres – od zbierania obiektów po sekwencje zręcznościowe, są logicznie skonstruowane i niezbyt skomplikowane. Całe drzewo natomiast przypomina istny labirynt fauny i flory. Ten organiczny świat z jego fantastycznymi odcieniami i dźwiękami oraz antropomorficznymi postaciami, zarówno roślinnymi, jak i zwierzęcymi, działa niezwykle relaksująco!

Google Play: Botanicula
App Store: Botanicula

Shadowmatic

Wszyscy pamiętamy zabawę z dzieciństwa w teatr cieni, dzięki której na ścianie można było wyczarować różne kształty do dowolnej interpretacji… Na podobnej zasadzie działa Shadowmatic. Otrzymujesz więc abstrakcyjny trójwymiarowy obiekt, a twoim zadaniem jest tak nim obracać, aż cień będzie przypominał konkretny, dobrze znany kształt. Proste? Na pierwszych poziomach rozwiązania rzeczywiście są dość łatwe i nie powinny przysparzać zbyt wielu problemów, ale im dalej w las, tym trudniej… Choć nie ma tu oryginalnych bohaterów, którzy walczą z potworami lub ratują świat, ani wciągającej fabuły, gra doskonale ćwiczy abstrakcyjne myślenie i pozwala na chwilę oderwać się od szarej codzienności… i dużym, i małym.

Google Play: Shadowmatic
App Store: Shadowmatic

Ceny gier od 9-16 zł.

Przypominamy, żeby grać z głową! Mamy wpływ na to, co pokazujemy naszym dzieciom i to my, rodzicie, dajemy im przykład.

Maksymalny czas, który dziecko może spędzać przed ekranem komputera zależy od jego wieku. Limity zalecane przez specjalistów wynoszą:

  • dzieci w wieku 3-5 lat: 20 minut dziennie
  • 6-10 lat: 30-40 minut
  • powyżej 10 lat: 60 minut
  • nastolatkowie do 16. roku życia: 90 minut

Nie zapominajmy też o aktywnościach fizycznych z dziećmi, w domu też można! Zobacz Kilka sposobów na rodzinną aktywność fizyczną w domu

Magdalena Zaporowska