Niemal 40 tys. dzieci dowiedziało się, czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie należy z niej korzystać podczas drugiej już edycji edukacyjnego projektu „Planeta Energii”, który właśnie dobiegł końca. Konkurs, organizowany przez Grupę Energa, skierowany był do nauczycieli i uczniów klas I-III szkół podstawowych w całej Polsce.
W ramach konkursowych zadań, nauczyciele w oparciu o dostarczone materiały dydaktyczne, prowadzili lekcje o energii elektrycznej. Szkoły podstawowe otrzymały ponad 7 tys. zeszytów metodycznych, z których w czasie specjalnych lekcji niemal 14 tys. uczniów dowiedziało się, jak w codziennym życiu bezpiecznie, racjonalnie
i ekologicznie użytkować energię elektryczną. Aby zawalczyć o nagrodę główną, należało także wykonać działania dodatkowe. Dzięki pomysłowości i zaangażowaniu nauczycieli uczniowie odwiedzali muzea, zakłady energetyczne, punkty zbiórki elektrośmieci czy sklepy ze sprzętem AGD.
– Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w lekcjach o energii elektrycznej, podczas których organizowaliśmy przedstawienia, wycieczki, a nawet zajęcia kulinarne. Nauczyły się, jakie zagrożenia niesie za sobą nieodpowiedzialne korzystanie z prądu i jak udzielić pierwszej pomocy osobom poszkodowanym – opowiada Beata Maj, wychowawczyni zwycięskiej klasy ze szkoły w Elblągu.
Z ponad 200 sprawozdań, które spłynęły do organizatora, wybrano 10 zwycięzców konkursu. Laureaci wygrali wiele nagród, w tym pomoce naukowe związane z energią elektryczną
Dwa miesiące na „Planecie Energii”
Miasteczko „Planeta Energii” przebyło w kwietniu i maju ponad 2 tys. km, odwiedzając miasta, z których pochodzili zwycięzcy konkursu. W ciągu 20 dni atrakcję zwiedziło niemal 26 tys. dzieci. W każdym z odwiedzonych miast kosmiczna ekipa wraz z charakterystycznymi sferycznymi namiotami na dwa dni opanowywała rynek bądź centralny plac miasta. Uroczystego otwarcia miasteczka dla zwiedzających dokonywała zwycięska klasa, która ze specjalnymi honorami jako pierwsza zwiedzała „Planetę”.
W miasteczku na odwiedzających czekało wiele atrakcji, m.in. edukacyjny film 3D, pokazy i eksperymenty naukowe z wykorzystaniem energii elektrycznej oraz multimedialne zabawy.
„Planeta Energii” się rozkręca
W tegorocznej edycji konkursu „Planeta Energii” podwoiła się liczba jego aktywnych uczestników w porównaniu do ubiegłego roku.
Konkurs „Planeta Energii” dobiegł końca, ale już w nowym roku szkolnym ENERGA planuje jego kolejną odsłonę, zapowiadając jeszcze więcej atrakcji i dobrej zabawy. Sądząc po zainteresowaniu jakim cieszył się konkurs w tym roku, można oczekiwać, iż cały projekt na stałe wpisze się w kalendarz każdego nauczyciela.
Honorowy patronat nad konkursem „Planeta Energii” objęli: Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym akcji jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni to Gazeta Edukacja, magazyn GaGa, magazyn Cartoon Network, sieciaki.pl, ekologia.pl, miastodzieci.pl, zielonalekcja.pl oraz ekorodzice.pl.