Co roku na rozliczenie z fiskusem podatnicy mają czas do końca kwietnia i mogą skorzystać z dwóch form złożenia deklaracji rocznej: papierowej i elektronicznej. Jednak tylko PIT złożony w formie elektronicznej gwarantuje szybsze uzyskanie należnego zwrotu. Podatnicy, którzy prześlą wypełniony e-PIT tą drogą, zwrot otrzymają w ciągu 45 dni, a w przypadku osób posiadających Kartę Dużej Rodziny – do 30 dni.
Wszystkie deklaracje, które dotrą do Urzędu Skarbowego pocztą, poddane zostaną wstępnej weryfikacji, która może trwać nawet do trzech miesięcy – tyle czasu ma US na sprawdzenie danych i wypłatę ewentualnego zwrotu podatku. Odkładając więc rozliczenie w formie papierowej na później, a tym bardziej na koniec kwietnia, narażamy się nie tylko na długie kolejki w urzędach, ale także na długotrwałe czekanie na zwrot pieniędzy, które może nastąpić nawet w połowie wakacji.
Zwłoka w rozliczeniach nie sprzyja także podatnikom przesyłającym e-deklaracje. Osoby zakładające bezczynność i liczące na automatyczne rozliczenie fiskusa w usłudze Twój e-PIT również powinny wiedzieć, że termin zwrotu ich podatku będzie biegł dopiero od 30.04.2019 r., a zwrot, pod warunkiem, że PIT był wypełniony poprawnie, nastąpi dopiero do 15.06.2019 r. Warto więc sporządzić deklarację e-PIT samemu lub zatwierdzić Twój e-PIT na portalu podatkowym.
Najlepszym zatem sposobem na sprawne rozliczenie się z Urzędem Skarbowym i otrzymanie zwrotu podatku w krótkim terminie, jest jak najszybsze skorzystanie z formy elektronicznej do rozliczania pitów.
Jak przyspieszyć zwrot podatku?
1. Rozliczenie elektroniczne
Z każdym rokiem rośnie liczba Polaków, którzy wysyłają zeznania w formie elektronicznej. W 2018 roku e-deklaracje wypełniło aż ponad 11 milionów podatników, podczas gdy rok wcześniej nieco ponad 9,5 miliona. Rozliczenia elektroniczne to nie tylko wygodne, łatwe w obsłudze rozwiązanie, ale pozwalające również zdecydowanie szybciej cieszyć się zwrotem podatku. Dzięki elektronicznemu rozliczeniu możemy otrzymać zwrot w ciągu:
• maksymalnie 45 dni,
• nawet do 30 dni jeśli posiadamy Kartę Dużej Rodziny i zeznanie złożymy w terminie do 30 kwietnia.
Warto pamiętać, że niezależnie od formy złożenia zeznania, po 15 lutym wszystkie terminy liczą się od dnia następującego po dniu złożenia deklaracji. – Według naszych obserwacji podatnicy przeważnie co roku składają e-deklaracje w dwóch okresach. Pierwsza grupa robi to w krótkim czasie od otrzymania PIT-11, druga natomiast czeka zwykle do ostatniej chwili. Szybsze rozliczenie automatycznie spowoduje szybszy zwrot podatku. Z naszych danych wynika, że średni czas wypełnienia e-pita to niespełna 8 minut, ale są i wybitnie szybcy podatnicy, którzy potrafili zrobić to w czasie zdecydowanie krótszym – tłumaczy Artur Kaczmarek, ekspert z firmy e-file, dostawcy aplikacji e-pity do rozliczeń PIT-ów online.
2. Karta Dużej Rodziny
Jeśli posiadamy troje lub więcej dzieci, przysługuje nam Karta Dużej Rodziny. Osoby takie otrzymają przyspieszony zwrot z zeznania rocznego. W ich przypadku urzędy skarbowe dokonują zwrotów podatku dochodowego do 30 dni.
Chcąc skorzystać z przywileju dla rodzin wielodzietnych, należy jednak pamiętać, aby na aktualnym druku zeznania rocznego za 2018 rok zaznaczyć w PIT-37(25) pole 139, w PIT-36 (26) pole 436, a w PIT-28 pole 153. Jest to informacja dla Urzędu Skarbowego, że osoba składająca PIT roczny jest posiadaczem ważnej Karty Dużej Rodziny.
3. Im szybciej się rozliczymy…
Szybsze rozliczenie to również gwarancja preferencyjnego terminu otrzymania zwrotu, ponieważ jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę e-file w 2017 roku, w wyniku wypełnienia e-deklaracji pieniądze trafiły do mieszkańców województwa opolskiego i podlaskiego nawet w ciągu 36 dni. Również podatnicy z województwa podkarpackiego oraz lubuskiego czekali na zwrot niewiele ponad miesiąc. To zdecydowanie krótszy czas niż oczekiwanie na zwrot w przypadku tradycyjnej (papierowej) formy rozliczenia.
Zwrot podatku – na konto lub w gotówce
Są dwie drogi otrzymania zwrotu podatku z Urzędu Skarbowego – przelewem bankowym lub za pomocą przekazu pocztowego.
• W przypadku pierwszej opcji niezbędne jest podanie numeru konta w deklaracji podatkowej. Jeżeli w przeszłości numer ten już podawaliśmy, teraz nic nie musimy robić – zwrot przyjdzie właśnie na wskazany już numer. Jeżeli natomiast nie rozliczaliśmy się wcześniej w tej formie, od tego roku wprowadzone zostało spore ułatwienie – numer naszego konta bankowego możemy podać na deklaracji. Dotyczy to jednak wyłącznie PIT-37.
• Jeśli podatnik nie ma konta bankowego lub zwyczajnie preferuje przekaz pocztowy, to należy mieć na uwadze dwie ważne kwestie. Po pierwsze opłata manipulacyjna z tytułu przesłania pieniędzy tą drogą wynosi 1% kwoty całości przekazu. Po drugie, podatnikowi dodatkowo naliczana jest niezmienna i niezależna od wysokości zwrotu kwota 5,20 PLN. Ważną kwestia jest także fakt, że jeżeli kwota, którą mamy otrzymać wynosi mniej niż 23,20 PLN, to podlega ona zwrotowi wyłącznie w kasie organu podatkowego.
Rodzinne przyjemności a zwrot podatku
Wysokość zwrotu jest zależna m.in. od stosowania wspólnego rozliczenia, podwyższonych kosztów podatkowych czy też wykorzystania ulg podatkowych, takich jak ulga prorodzinna, ulga internetowa, czy odpisy dla osób niepełnosprawnych lub inne odliczenia. Taka należność może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.
Jak wyliczają eksperci e-file, rodzina z dwójką dzieci korzystająca z ulgi prorodzinnej, internetowej (po 300 zł) i ulgi na leki (rehabilitacja 300 zł) oraz darowizny (500zł), w której mąż posiada umowę o pracę (przychód 50 000 zł brutto), a żona umowę o pracę przez część roku (3 miesiące) z przychodem 9738,97 brutto, może liczyć przy wspólnym rozliczeniu na zwrot podatku w kwocie niemal 2850 zł.
Jak potwierdzają wyniki badania zleconego przez firmę e-file , Polacy chętnie przeznaczają te pieniądze na krótki wyjazd lub traktują je jako dodatkowy zastrzyk gotówki na codzienne wydatki. Jak przyznają sami podatnicy, już z początkiem roku planują na co przeznaczą nadpłacony podatek. Co piąty respondent chciałby wydać pieniądze na odpoczynek, wyjazd z rodziną czy krótki urlop w ulubiony region Polski lub do wymarzonego SPA. Dzięki możliwości uzyskania szybszego zwrotu: do 30-tu lub 45-u dni od dnia złożenia deklaracji, należne nam środki będzie można już wydać na najbliższy, majówkowy wypoczynek. Z drugiej strony, niewiele mniejszy odsetek (19 proc.) wskazuje, że te pieniądze posłużą na codzienne wydatki. Jedynie 14 proc. ankietowanych chciałoby je zaoszczędzić, a co dziesiąty – zainwestować w samochód lub remont mieszkania.
Bez względu na przeznaczenie tych funduszy warto pamiętać o dwóch kwestiach – jak najszybsze rozliczenie i to drogą elektroniczną zagwarantuje nam możliwie najszybszy zwrot podatku.