Celem Festiwalu jest przegląd realizacji współczesnej dramaturgii polskiej dla dzieci i młodzieży powstałej po 1980 roku oraz jej promocja, konfrontacja polskiej dramaturgii ze współczesną europejską i światową twórczością dla młodych, stworzenie forum wymiany myśli, doświadczeń i poglądów dotyczących teatru dla dzieci i młodzieży pomiędzy dramaturgami, twórcami i publicznością.
Organizator – Teatr Animacji w Poznaniu – zawsze kładzie nacisk na prezentacje oryginalnych rozwiązań inscenizacyjnych i przedstawień prapremierowych. Doświadczenie pozwala na poszerzenie doboru konkursowych spektakli o te ciekawe, osadzone w teraźniejszości, chociaż inspirowane klasyką baśniową. Formuła międzynarodowa sprzyja realizacjom opartym na tekstach zagranicznych autorów, przygotowywanych przez niepolskich twórców w naszych teatrach. Festiwal jest okazją do spotkań dramaturgów, twórców teatralnych, krytyków, teoretyków sztuki, pedagogów i młodej widowni. Dokonujące się zmiany cywilizacyjne, kulturowe, mentalne wymagają od jednych – dla nawiązania dialogu z odbiorcą – adekwatnych poszukiwań formalnych i problemowych. z kolei prezentacja nowych form przygotowuje dzieci i młodzież do rozumienia i odczuwania współczesnej sztuki.
Festiwal Kon-Teksty jest wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym, wśród ocenianych spektakli konkursowych znajdą się przedstawienia teatrów z Kanady, Czech, Słowacji, Niemiec, Rosji i z Polski propoponującym – obok nurtu konkursowego – imprezy towarzyszące, dyskusje pospektaklowe, wystawy, spotkania dyskusyjne z udziałem publiczności. Uczestnicy Festiwalu, publiczność, zaproszeni goście rozmawiać będą o nowej dramaturgii w teatrze dla dzieci, scenografii w teatrze lalek i roli krytyki w teatrze dla dzieci.
Pełen program znajduje się na oficjalnej stronie Festiwalu.