15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

5 mitów na temat autyzmu

Magda Przypłata
14 stycznia 2019

Autyzm jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. To bardzo rozległe pojęcie, zawiera szerokie spektrum przypadków o różnej głębokości zaburzeń i odmiennych mechanizmach.

Niestety, niedostateczna wiedza na temat autyzmu sprawia, że ciągle wierzymy w wiele nieprawdziwych mitów, dotyczących tego zaburzenia. Poniżej rozwiewamy wątpliwości dotyczące kilku z nich.

Mit 1

Autyzm to konsekwencja „oziębłości” rodziców

Upowszechnianą w minionych latach koncepcją powstania autyzmu było przekonanie, że za występowanie autyzmu odpowiedzialni są rodzice dziecka. Oziębłość emocjonalna rodziców (głównie matki) prowadzi w konsekwencji do zaburzeń u malucha. Obecnie wiemy już, że autyzm nie jest wywołany przez nieprawidłowe relacje z matką i brak uczuć. Jest to zaburzenie, któremu przypisuje się podłoże organiczne, czyli związane z uszkodzeniami i dysfunkcjami mózgu.

Mit 2

Osoby autystyczne wyglądają inaczej

Wygląd autysty nie różni się od osoby niedotkniętej tym zaburzeniem. Na pierwszy rzut oka nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy dziecko cierpi na to schorzenie, czy też nie. Dopiero po kontakcie z konkretną osobą, na podstawie jej zachowania czy mimiki możemy wychwycić pewne elementy, które przypisywane są osobom autystycznym, np. wzrok utkwiony w jakiś punkt, unikanie kontaktu wzrokowego, bezbarwny, jednostajny głos, dziecko może cały czas się poruszać i czymś manipulować.

Mit 3

Autyści to geniusze

Dosyć często możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że osoby autystyczne są niezwykle utalentowane w konkretnej dziedzinie, jednak tak naprawdę jedynie nieliczni z nich to prawdziwi geniusze. Tak zwany zespół sawanta pojawia się mniej więcej u co dziesiątej osoby dotkniętej autyzmem i przejawia się uzdolnieniami oraz ponadprzeciętną inteligencją ogólną, mierzoną przy pomocy standaryzowanych testów inteligencji. Wybitne uzdolnienia są jednak niezwykle rzadkie.

Mit 4

Autyzm jest nieuleczalny

Wczesna diagnoza i intensywna terapia może prowadzić do poprawy funkcjonowania osoby cierpiącej na autyzm w stopniu umożliwiającym prawidłowy rozwój. Specjaliści uważają, że u około dziesięciu procent dzieci objętych wczesną terapią jest szansa na niemal całkowite wyleczenie. Najczęściej jednak zaburzenie to towarzyszy osobie nim dotkniętej do końca życia, a u części pacjentów intensywna terapia sprawia, że objawy autyzmu są osłabione i dyskretne.

Mit 5

Dzieci z autyzmem wolą żyć w swoim własnym bezpiecznym świecie

Autyzm nie jest wyborem. Maluch odgradza się od świata, ponieważ ucieka od nadmiaru bodźców, które są dla niego trudne i go przerażają. Dzieci dotknięte autyzmem nie powinny być pozostawione same sobie. Potrzebują one innych ludzi, którzy pomogą mu zrozumieć otaczającą je rzeczywistość i będą wspierać.

O autyzmie mówi się teraz dosyć często i dużo, jednak nie zawsze związane z tym zaburzeniem skojarzenia są trafne. Warto bliżej zgłębić ten temat i zmienić swój stosunek do osób zmagających się z autyzmem.