15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

5 mitów na temat moczenia nocnego

Magda Przypłata
6 grudnia 2019

Moczenie nocne to problem, z którym zmaga się ok. trzystu tysięcy dzieci w Polsce. Wśród informacji, które możemy znaleźć w sieci, często trudno jest wskazać, co jest prawdą, a co powielanymi, nie do końca prawdziwymi opiniami na temat tej przypadłości.

Przedstawiamy najczęściej pojawiające się mity na temat moczenia nocnego.

Moczenie nocne jest spowodowane piciem zbyt dużej ilości napojów przed snem

Gdyby ilość spożywanych napojów w ciągu dnia miała wpływ na problemy z trzymaniem moczu, maluch moczyłby się także w ciągu dnia. Dziecko, które spożyło więcej płynów niż zwykle i nie boryka się z problemem enurezy (moczenia nocnego), po prostu obudzi się w nocy i skorzysta z toalety.

Prawdą jest natomiast, że nie powinniśmy podawać dziecku w godzinach wieczornych słodkich napojów oraz takich, które zawierają kofeinę (herbata, cola), ponieważ mają one właściwości moczopędne.

Przyczyna nocnego moczenia jest taka sama u wszystkich dzieci

Powodów, dla których maluch ma problemy z nocnym moczeniem, może być naprawdę sporo. Badania przeprowadzone w ostatnich latach udowodniły, że moczenie nocne u większości dzieci ma podłoże czynnościowe. Smyk może mieć problemy ze zbyt małym pęcherzem lub zaburzenia hormonalne.

Obecnie wiadomo, że psychika nie ma wpływu na to, czy maluch moczy się w nocy czy też nie, jednak brak kontroli nad oddawaniem moczu w nocy może prowadzić do dużych problemów emocjonalnych u dziecka.

Budzenie dziecka w nocy i zaprowadzanie go do toalety rozwiąże problem

Pęcherz sam daje znać dziecku, że jest przepełniony i musi ono oddać mocz. Jeśli budzimy malucha i na siłę go wysadzamy, organizm nie nauczy się właściwego reagowania na bodźce.

Nagrody i kary zmotywują dziecko i sprawią, że będzie się bardziej kontrolowało

Moczenie łóżka w nocy nie zależy od woli dziecka. Gdyby pociecha była w stanie, z pewnością całe noce przesypiałaby na sucho. Karanie maluch za coś, na co nie ma tak naprawdę wpływu, zwiększy u niego stres i obniży poczucie własnej wartości.

Maluch wyrośnie z nocnego moczenia, wystarczy tylko przeczekać

Moczenie nocne nie zawsze ustępuje samoistnie. Niekiedy ustępuje z wiekiem, jednak zdarzają się przypadki enurezy nawet u nastolatków. Bardzo ważne jest zdiagnozowanie przyczyn tego problemu i podjęcie odpowiednich działań. Jeśli w ciągu dnia dziecko kontroluje pęcherz, nie ma żadnych dolegliwości związanych z oddawaniem moczu, a niekontrolowane moczenie występuje sporadycznie w nocy, możemy rozpocząć diagnostykę u malca, który skoczył pięć lat.

Więcej na temat moczenia nocnego znajdziecie na stronie: www.suchyporanek.pl