Foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem także wśród rodziców poszukujących fotelika dla starszego dziecka. Według specjalistów to właśnie one są najbezpieczniejsze dla naszych pociech. Pojawiły się nawet zalecenia, by wozić dzieci w fotelach RWF (Rear Way Facing) najdłużej, jak to możliwe.
Niestety, wielu z nas ciągle sceptycznie podchodzi do tego typu rozwiązania i rezygnuje z zakupu fotela RWF w kategorii wagowej 9-18 kg czy 9-25kg. Sporo nieprawdziwych i błędnych informacji zniechęca nas do zakupu takiego sprzętu. Warto zmierzyć się z najpopularniejszymi mitami na temat wożenia dzieci tyłem do kierunku jazdy i zweryfikować swoją wiedzę na temat bezpiecznego przewożenia najmłodszych w samochodzie. Oto kilka najpopularniejszych mitów, które narosły w Polsce wokół fotelików RWF.
Mit 1: Maluch nic nie widzi
Dziecko jadące przodem widzi oparcie fotela rodzica oraz boczną szybę. Siedzący w foteliku tyłem, malec obserwuje wszystko, co znajduje się za bocznymi szybami oraz tylną szybą pojazdu. Dodatkowo, dziecko może widzieć także rodzica, jeśli zamontujemy specjalne lusterko, które umożliwi nam obserwację pociechy.
Mit 2: Dziecko nie ma miejsca na nogi
Dzieci najczęściej nie mają problemu z wygodnym ułożeniem nóżek w foteliku. Aktywny maluch może zmieniać ustawienie nóg w zależności od potrzeb, a opcji jest naprawdę sporo – siad skrzyżny, zgięcie czy oparcie o fotel. Jeśli obawiamy się, że smyk zabrudzi tapicerkę, zaopatrzmy się w ochraniacz, zabezpieczający przed śladami bucików pociechy.
Mit 3: Fotelik RWF nie zmieści się do mojego samochodu
Producenci tworzą foteliki większe i mniejsze, przystosowane także do kompaktowych pojazdów, dlatego zawsze przed zakupem powinniśmy sprawdzić, czy dany fotel pasuje do naszego samochodu. Czasami konieczne jest „przymierzenie” nawet kilkunastu modeli fotelika, aby trafić na ten najlepiej dopasowany. Warto w tym celu wybrać sklep, w którym doświadczony sprzedawca pomoże nam w jak najlepszym dopasowaniu nowego fotelika i pokaże, w jaki sposób prawidłowo go zamontować.
Mit 4: Dziecko nie chce podróżować tyłem
Maluch, który do tej pory jeździł tyłem do kierunku jazdy, nie wie, że może jeździć inaczej. Często wydaje nam się, że dziecko protestuje podróżując w dotychczasowym foteliku, ponieważ domaga się zmiany kierunku jazdy. Najczęściej jednak protesty i narzekania dziecka w pierwszym foteliku wynikają raczej z niewygodnej, półleżącej pozycji, aniżeli chęci podróżowania przodem do kierunku jazdy.
Mit 5: Foteliki montowane przodem są tak samo bezpieczne
W trakcie zderzenia czołowego z prędkością 50 km/h w fotelu montowanym przodem nacisk na szyję dziecka może wynosić nawet 200 kg. Głowa malucha jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do reszty ciała, a mięśnie szyi zbyt słabe, co może skutkować złamaniem kręgu szyjnego lub innym poważnymi urazem w trakcie wypadku. Z kolei w foteliku montowanym tyłem, siła uderzenia rozkłada się na całe ciało malucha, a także na oparcie i zagłówek fotelika.
Warto zweryfikować naszą wiedzę na temat fotelików samochodowych oraz bezpiecznego przewożenia dzieci i rozważyć zakup fotelika RWF w przedziale wagowym 9-18 kg czy też 9-25. Przyjrzyjmy się temu tematowi nieco bliżej, aby mieć pewność, że nasze pociechy są przewożone w najbezpieczniejszy możliwy sposób.