15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

5 niezwykłych inspiracji do nauki alfabetu, które możesz wykorzystać z dzieckiem w domu

Magdalena Zaporowska
22 kwietnia 2020

Wszyscy wiemy, że połączenie zabawy z nauką to najlepszy sposób na szybkie przyswojenie wiedzy. Ale kiedy nasze dzieci chodziły do szkoły, rzadko mieliśmy czas na kreatywną naukę… Teraz, gdy musimy być pracownikiem i nauczycielem w jednym, sami zdobywamy nowe umiejętności i odkrywamy, jak wiele jest sposobów na naukę (nauka z YouTuba). Aby było przyjemniej i łatwiej się uczyć, podrzucamy kilka inspirujących zabaw w uczenie się liter. Przedmioty do wykorzystania tych pomysłów z łatwością znajdziecie w domu!

Smaczne literki

Do tej inspirowanej pedagogiką Montessori (zrozumieć Montessori) zabawy sensorycznej wystarczy drewniana bądź plastikowa taca lub pudełko  i to, czym je wypełnicie… Może to być mąka, sól, ryż, albo coś słodkiego,  jak na przykład posypka do lodów. Dziecko może pisać palcem bądź pędzelkiem. Gwarantujemy, że takiej nauce alfabetu  trudno będzie się oprzeć!

Aktywne literki

Niektórym dzieciom trudno jest usiedzieć w miejscu, szczególnie podczas nauki – siedzenie przy stole jest przecież takie nudne! Ale są na to sposoby. Co powiecie na skakanie po literowej tęczy? Gra jest prosta: zaczynacie od pierwszej litery alfabetu, następnie dziecko rzuca kostką i przechodzi tyle pól, ile wylosowało, a po dotarciu na to pole, głośno wymawia literę, na której stoi. Możecie podnieść „poprzeczkę” i poprosić dziecko, aby wymyśliło trzy słowa, zaczynające się na daną literę.

A, B, C… Bingo!

Ta gra w bingo to świetny sposób na naukę z całą rodziną. Wystarczy zrobić alfabetyczne tablice bingo oraz wyciąć osobno litery do ich losowania. Jeśli macie więcej dzieci, zróbcie adekwatnie  więcej tablic i podzielcie je między dzieci. Do zakrywania liter możecie użyć klocków LEGO, albo czego tylko chcecie… Pięć z rzędu i masz BINGO!

Pacnij literę!

Wskazywanie palcem liter w elementarzu to nuda! A gdyby tak literki zamieniły się w… muchy? Tak, tak… bo jak się okazuje, zwykła packa na muchy może służyć nie tylko do łapania natrętnych owadów, ale i literek! Ta prosta zabawa nie tylko pozwoli maluchom uczyć się alfabetu bądź go utrwalać, ale też świetnie się bawić.

Literowy sposób na patyczki do lodów

Na pewno macie w domu  niepotrzebne pudełka po butach, które często walają się po domu, aż w końcu lądują w koszu. A jeśli wasze dziecko uwielbia lody – jesteśmy pewni, że tak! – często też wyrzucacie po nich patyczki. Zobaczcie jak wspaniale można wykorzystać obie te rzeczy do nauki alfabetu i zagrać w prostą grę na zasadzie  –  znajdź literę.

Podobnie możecie wykorzystać nakrętki po butelkach!

Magdalena Zaporowska