Wraz ze zbliżającym się Dniem Babci i Dniem Dziadka, w mojej głowie zawsze pojawia się pytanie, co też dziadkom sprezentować? Wymyślić coś oryginalnego i w dodatku na tyle prostego, by mogło to wykonać nieduże dziecko, wcale nie jest tak łatwo.
Wiadomo, że dziadki tak bardzo kochają swoje wnuczki, że sam ich widok jest najlepszym prezentem. Dlatego będą się cieszyć z jakiegokolwiek prezentu od malucha, ale jednak ta chęć zaskoczenia dziadków drzemie w głowie niejednego wnuczka i wnuczki (o rodzicach tych wnucząt nie wspominając). Jestem zwolenniczką własnoręcznie robionych prezentów, dlatego poniżej przedstawiam propozycje takich właśnie prezentów.
1. Zdjęcie w własnoręcznie ozdobionej ramce
potrzebne będą: ramka na zdjęcia, farby, opcjonalnie folia piankowa, filc, papier ozdobny, cekiny, muszelki, kamyki, makaron i inne drobiazgi
Czego jak czego, ale zdjęć wnucząt dziadkom nigdy nie jest za wiele. Choćby na komodzie stało 10 ramek ze zdjęciami ukochanych wnucząt, to dziadki i tak przy każdej nadarzającej się okazji proszą o kolejne zdjęcie, bo to, które im ostatnio daliśmy, to już takie stare… dwa miesiące ma… Faktycznie, starzyzna!
Najpiękniej takie zdjęcia będą wyglądały w ramkach wykonanych przez dzieci. Niech rola rodzica sprowadzi się do kupna „surowej” ramki i nie przeszkadzania w procesie twórczym dziecka. Już samo pomalowanie farbami nada ramce bardzo osobistego wyglądu. Dodatkowo można do takiej ramki przykleić ozdoby wycięte z folii piankowej, filcu czy ozdobnego papieru – serduszka, kwiatki, baloniki. Dostępne w sprzedaży wesoło mieniące się w świetle cekiny idealnie sprawdzą się jako ozdoba ramki. Również ciekawy efekt uzyskamy, gdy do ramki przykleimy surowy makaron i go pomalujemy. Wybór wzorów makaronów jest obłędny – gwiazdki, kokardki, muszelki, ślimaczki, literki i wiele, wiele innych – w związku z czym można stworzyć różne fantazyjne kompozycje. Pamiątkowe muszelki znad morza czy drobne kamyczki również sprawdzą się jako materiały do ozdoby ramki. Jakkolwiek Wasze dzieci nie ozdobią ramki i na jaką technikę się nie zdecydują, efekt i tak będzie zniewalający!
Kilka inspiracji w kwestii szeroko pojętego oprawiania możecie znaleźć na blogu Arcydziełko, gdzie Marta autorka bloga oraz jej dzieci Kinia i Fifi wiedzą, jak ozdobić ramki tak, by w domu było ciepło i przytulnie!
2. Magnesy ze zdjęciami
potrzebne będą: folia magnetyczna, zdjęcia
W tym roku wraz z Natalką zdecydowałyśmy się wykonać dla dziadków właśnie magnesy ze zdjęciami. W końcu dziadki w kuchni, na lodówce nie mają jeszcze zdjęć Natalki. W związku z czym musimy nadrobić to niedopatrzenie.
Magnesy ze zdjęciami wykonuje się niezwykle prosto. Wystarczy wywołać zdjęcia, które chcielibyśmy sprezentować i nakleić je na folię magnetyczną. Folię magnetyczną można kupić przez Internet, najczęściej stanowią ją arkusze wielkości A4 o grubości trochę większej od standardowej kartki. Często z jednej strony są pokryte klejem, co znacznie ułatwia pracę z nimi. I to co w folii magnetycznej mnie niezwykle urzeka, to fakt, że bez używania szczególnej siły, można wycinać w niej wzory. W związku z tym przygotowywane przez dzieci magnesy mogą mieć dowolny kształt – od standardowego serduszka począwszy a na całkowitej abstrakcji skończywszy.
3. Poszewki na poduszki
potrzebne będą: białe poszewki na poduszki, farby do tkanin
Bardzo oryginalnym prezentem, takim, do którego w każdej chwili będzie można się przytulić, na który wystarczy spojrzeć, by uśmiech sam pojawił się na twarzy, i który ponadto ożywi wnętrze babcinego kątka, będą poduszki ozdobne stworzone przez dzieci. Wystarczy kupić jasną poszewkę na poduszkę typu „jasiek” i oddać ją w ręce małego projektanta, który z niczego stworzy coś na miarę haute couture. Poszewki można pomalować różnymi rodzajami farb – plakatówkami czy akwarelami, najtrwalsze będą jednak specjalne farby do tkanin, które nie schodzą nawet po kilku praniach.
Wiele przykładów różnorodnych poduszek zrobionych własnoręcznie znajdziecie na blogu Emilowowarsztatowo. W kontekście Dnia Babci i Dziadka szczególnie urzekła mnie poduszka w kształcie serca, ale prawda jest taka, że każda z poduszek wykonana prze Izę i Emila ma w sobie coś innego, co skupia na nich moją uwagę.
4. Kwiatki w kolorowych doniczkach
potrzebne będą: doniczki, butelki, metalowe puszki, farby, żelatyna, barwniki spożywcze, mąka, sól, ozdobne taśmy
Jeżeli decydujemy się dać dziadkom w prezencie kwiaty, to warto zadbać o oprawę tych kwiatów. W przypadku kwiatów doniczkowych, nic tak nie doda im uroku jak własnoręcznie ozdobiona doniczka. Dla przykładu doniczkę ceramiczną łatwo pomalujemy używając farb plakatowych. Gdy doniczka jest plastikowa, to można pokusić się o oklejenie jej skrawkami różnorodnych tkanin, sznurkiem ozdobnym czy rafią. Efekt z pewnością powali babcię i dziadka na kolana! Można też zdecydować się na przesadzenie kwiatu do metalowej puszki po owocach czy kukurydzy. Już sam ten zabieg sprawia, że kwiaty, całość nabiera dużo bardziej dynamicznego charakteru, ale oczywiście nie trzeba na przesadzeniu poprzestawać. Metalowa puszka jest wdzięcznym materiałem do pracy, który aż prosi się o wszelkie zdobienia.
W przypadku kwiatów ciętych, warto jako dodatek dać w prezencie własnoręcznie wykonany wazon wykonany z pustej szklanej butelki. Butelkę taką można pomalować specjalnymi farbami do szkła, można też takie farby wykonać samemu, mieszając żelatynę z barwnikami spożywczymi.
Przepis na farby do szkła
– 2 łyżki żelatyny
– 1/3 szkl. chłodnej wody
– barwniki spożywcze w proszku bądź płynie, w razie ich braku można zabarwić farby curry, czerwoną papryką, sokiem z buraka, kakao
Żelatynę mieszamy z wodą, odstawiamy na 5-10 minut. Następnie mieszaninę podgrzewamy przez 1 – 2 minuty. Dzielimy na kilka porcji i każdą barwimy na inny kolor. Czekamy aż farby trochę przestygną, wówczas nie spływają po szkle i łatwiej jest nimi malować.
Opcjonalnie można okleić butelkę, specjalnie się przy tym nie skupiając, masą solną. Wówczas na butelce powstają górki i dołki, które po pomalowaniu farbami nadają butelce wiosennego wyglądu.
Przepis na masę solną
– 1 szkl. mąki
– 1 szkl. soli
– 0,5 szkl. wody
– opcjonalnie barwniki
Masa jest gotowa po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników. Jeżeli chcemy uzyskać barwną masę, to podczas zagniatania dodajemy do całości barwnika i gotowe.
5. Laurki
potrzebne będą: brystol, kredki, farby i tysiąc innych gadżetów, które wpadną Wam do głowy
Choć są bardzo oklepane, to lubię laurki. I wcale nie za to, że dziecko jest w stanie wykonać je pięć minut przed wyjściem do babci, ale za to, że tak łatwo je przechowywać i tak pięknie do nich wracać po latach, odkrywać je na nowo, czerpać z nich całymi garściami, dać się ponieść falom wspomnień. W każdej laurce jest zaklęty kawałek serca dziecka, to widać od razu.
Pomysłów na laurki jest tyle, ile dzieci. Co roku w Internecie można znaleźć setki coraz to bardziej wymyślnych inspiracji. W tym roku spodobał mi się pomysł na laurkę w kształcie serca wykonanego z pojemników na jajka. Wytłoczkę należy porozcinać tak, by z pojedynczych elementów można było ułożyć serce, które następnie należy pomalować i przykleić do brystolu. Laurka szybka do zrobienia, piękna i prosta w wykonaniu, czego chcieć więcej? Jej obraz znajdziecie na blogu Kreatywnie w domu.
———————–
Polecamy pięknego i kreatywnego bloga autorki – http://zabawyzn.wordpress.com