Problem moczenia nocnego jest w Polsce bardzo często bagatelizowany. Panuje przekonanie, że dziecko z niego „wyrośnie”, więc nie trzeba się nim zajmować. To nie jedyny mit, jaki jest powielany zarówno przez rodziców, jak i lekarzy. Poznajcie 5 faktów na temat moczenia nocnego, które pomogą zrozumieć, na czym polega problem i gdzie zgłosić się po pomoc w jego rozwiązaniu.
1. Moczenie nocne jest bardzo częstym zjawiskiem. W Polsce problemem tym dotkniętych jest aż 300 tys. dzieci w wieku 5-14 lat. Oznacza to, że przeciętnie troje dzieci w 30-osobowej klasie cierpi z powodu moczenia nocnego. Moczenie nocne nieco częściej dotyka chłopców niż dziewczynki. Nie jest natomiast uwarunkowana czynnikami geograficznymi, społecznymi ani kulturowymi. Występuje w podobnym stopniu na każdej szerokości geograficznej oraz w grupie kulturowej i etnicznej. Nie jesteście więc z tym problemem sami.
2. Mit, według którego moczenie ma wyłącznie podłoże psychologiczne, został naukowo obalony. Jeśli u dziecka powyżej 5. roku życia zdarzają się przypadki mokrych nocy, źródeł należy szukać głównie w fizjologii. Do niektórych przyczyn tego zaburzenia należą: niewielka pojemność pęcherza moczowego, trudności w wybudzaniu się czy produkcja zbyt dużej ilości moczu w nocy. Bardzo często problemy te są dziedziczne. Rozpoznanie przyczyny moczenia nocnego jest najważniejszym etapem leczenia tego schorzenia.
3. Jeśli u dziecka zdarzają się mokre noce, nie należy z tego powodu winić ani jego, ani rodziców. W większości przypadków moczenie nocne nie ma podłoża psychologicznego ani nie jest kwestią behawioralną. Dlatego zaleca się, aby z problemem tym udać się w pierwszej kolejności do lekarza pediatry lub lekarza rodzinnego. Pomoże on ustalić zasadnicze przyczyny występowania u dziecka moczenia nocnego i omówi najlepsze możliwości leczenia.
4. Problemy psychologiczne są skutkiem, a nie przyczyną moczenia nocnego. Ma ono bowiem ogromny wpływ na rozwój dziecka i jego samopoczucie. Osoby dotknięte tym schorzeniem mają niskie poczucie własnej wartości, wykazują trudności w nawiązywaniu relacji społecznych. W przeprowadzonych wśród dzieci badaniach, zmoczenie się w szkole znalazło się na 3. miejscu na liście najbardziej dramatycznych wydarzeń w życiu. Im starsze dziecko, im dłużej utrzymujący się problem moczenia, tym niższa samoocena, bardziej nasilone zaburzenia lękowe, większa frustracja. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania lub eliminacji już istniejących problemów psychologicznych jest więc niezwłoczne podjęcie leczenia.
5. Moczenie nocne jest uleczalne. Choć dzieci często z niego wyrastają, proces ten trwa wiele lat. Warto więc jak najszybciej zdiagnozować przyczyny problemu i podjąć jego leczenie. Jeśli wasze dziecko skończyło 5 lat i nadal zdarzają mu się przypadki nocnego moczenia, skontaktujcie się z pediatrą lub lekarzem rodzinnym. Po wykluczeniu poważnych chorób, które mogą leżeć u podłoża moczenia (zdarza się to na szczęście bardzo rzadko) należy podjąć leczenie. Wprowadzenie schematu prawidłowego przyjmowanie płynów w ciągu dnia i ograniczenie przyjmowania płynów na 2h przed snem należy zastosować u każdego dziecka. Dalsze etapy leczenia farmakologicznego lub alarmem wybudzeniowym, mogą być wprowadzone jedynie pod nadzorem lekarza.
Karolina Bury
Więcej informacji na temat moczenia nocnego i sposobów radzenia sobie z problemem znajdziecie na stronie www.suchyporanek.pl