W oczach dziecka zabawki to przede wszystkim gadżety wypełniające wolny czas. Warto jednak mieć świadomość, że funkcja niektórych z nich nie ogranicza się wyłącznie do tej roli. Wiele zabawek pozwala rozwijać zdolności i umiejętności malucha, pomagając w odkrywaniu otaczającego świata. Jeżeli więc szukasz zabawek dla swojej pociechy, skorzystaj z poniższych inspiracji.
Producenci prześcigają się w wypuszczaniu na rynek coraz to nowszych zabawek. Zyskują na tym maluchy, ponieważ większość gadżetów spełnia walory edukacyjne. A nie ma nic lepszego i bardziej pożytecznego niż nauka poprzez zabawę. Nauka, która odbywa się w sposób całkowicie nieświadomy, a przy tym daje mnóstwo radości.
1) Mata edukacyjna
To świetny gadżet, który sprawdzi się przede wszystkim w przypadku niemowląt – od 4. miesiąca życia. Działa niezwykle stymulująco na rozwój malucha, uwzględniając wiele aspektów jednocześnie. Mata edukacyjna wspomaga rozwój ruchowy. Układając niemowlę na brzuchu, kolorowe elementy zachęcają do unoszenia główki. W kolejnych tygodniach, mata zachęci do wykonywania pierwszych obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie.
Zabawa na macie edukacyjnej pobudza ponadto wyobraźnię, rozwija kreatywne myślenie oraz stymuluje spostrzegawczość. Dziecko ma szansę na poznawanie faktur, odgłosów (grzechotek, piszczałek czy elementów szeleszczących).
Dodatkową zaletą maty edukacyjnej są niewielkie rozmiary po złożeniu. Dzięki temu możesz korzystać z niej nie tylko w domu, ale również na świeżym powietrzu, np. w parku.
2) Drewniane klocki
Drewniane klocki to zabawka, która jest genialna w swojej prostocie. Pozwala bawić się na 1000 sposobów, wpływając przy tym na rozwijanie wyobraźni. Maluch ma nieograniczone pole do popisu, mogą wykazać się swoją kreatywnością.
Kolorowe drewniane klocki świetnie sprawdzą się już u dziewięciomiesięcznego malucha. Za ich pomocą będzie ćwiczył koordynację oko-ręka. W późniejszych miesiącach można wykorzystać klocki do nauki kolorów czy kształtów.
Wybierając kolorowe klocki drewniane, należy zwrócić uwagę na ich jakość. Ważne, by pochodziły ze sprawdzonego źródła – posiadały wszystkie atesty i były malowane farbami bezpiecznymi dla dzieci.
3) Puzzle i układanki
Puzzle i układanki to grupa zabawek, które wpływają na rozwój malucha wielopłaszczyznowo. Przede wszystkim wyzwalają kreatywność, ćwiczą pamięć oraz trenują precyzję. Ponadto uczą cierpliwości, ponieważ dopasowanie poszczególnych elementów może zająć sporo czasu.
Puzzli i układanek nigdy za wiele – szczególnie, że dostępne są w szerokiej gamie wzorów. Różnią się obrazkami, wielkością i liczbą elementów. Dlatego świetnie sprawdzają się także dla starszych dzieci, a nawet… dorosłych.
4) Malowanki i kolorowanki
Na liście polecanych zabawek edukacyjnych znajdują się malowanki i kolorowanki. Stymulują wyobraźnię i wyzwalają kreatywność – pozwalają na dowolne kolorowanie dostępnych obrazków. Malowanie uczy także precyzji ruchów – w późniejszym wieku dziecko będzie starało się nie wychodzić poza linie.
5) Sortery
Sortery to szeroka grupa zabawek, którym rozwój dziecka można stymulować na kilka sposobów. Chociaż główną rolą jest nauka kształtów oraz dopasowywania, zabawa wcale nie musi się do tego ograniczać. Elementy sorterów można wykorzystać także do nauki kolorów.
6) Przeplatanki
Przeplatanki to zabawki, których zasada działania jest prosta – dziecko ma za zadanie przewlekać sznurek przez specjalne dziurki. Dzięki temu maluch może rozwijać swoje zdolności manualne, ćwicząc sprawność małych palców. Ponadto stymuluje logiczne myślenie oraz wspiera koncentrację.
Przeplatanki dostępne są zarówno w wersji dla dziewczynek, jak i chłopców.
Wybierasz zabawki? Niech będą bezpieczne
Bez względu na to, jakie zabawki edukacyjne wybierasz, zwróć uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Gadżety przeznaczone dla dzieci powinny spełniać kilka istotnych kryteriów, np.:
• być wykonane z wysokiej jakości materiałów – nietoksycznych,
• nie posiadać małych elementów, którymi niemowlę może się zadławić,
• być lekkie – zbyt ciężkie, upuszczone na rękę lub stopę mogą wywołać ból,
• być łatwe do utrzymania w czystości – tak, by zapewniały higienę.
Jakość i bezpieczeństwo może sporo kosztować. Na zabawkach edukacyjnych nie warto jednak oszczędzać. Jeżeli jednak przerażają Cię koszty niektórych zabawek, poszukaj sposobów na zredukowanie wydatku. Wystarczy, że w serwisie AleRabat.com pobierzesz kupon rabatowy do wybranego sklepu z dziecięcymi zabawkami. Dzięki temu uzyskasz spore zniżki sięgające nawet do kilkudziesięciu procent.