Wspólne gotowanie z dzieckiem pozytywnie wpływa na jego rozwój oraz pozwala nam spędzić więcej czasu z maluchem. Nie zamykajmy się sami w kuchni, lecz zaprośmy naszą pociechę do pomocy w przegotowaniu obiadu czy kolacji. Warto poświęcić nieco więcej czasu i włączyć smyka do tej aktywności.
Nowe smaki
Wspólnie spędzony czas w kuchni jest okazją do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. Dziecko przygotowując posiłek oswaja się z produktami, poznaje nowe smaki i próbuje wielu rzeczy, na które w normalnych okolicznościach raczej by nie spojrzało. Nawet jeśli dany produkt nie przypadnie mu do gustu, przynajmniej spróbuje i przełamie niechęć. Co więcej, samodzielnie przygotowany posiłek smakuje zdecydowanie lepiej i jest szansą, że nawet największy niejadek zje choć trochę.
Rozwój kreatywności
Dekorowanie muffinek, ciasteczek, pierniczków czy ciasta jest okazją do pokazania swojej kreatywności w przyozdabianiu tych smakołyków. Maluch może użyć wtedy wyobraźni i stworzyć wyjątkowe piękne i smaczne dzieła.
Dajcie szansę dziecku na samodzielne podejmowanie decyzji i planowanie pracy. Kuchnia to także miejsce na eksperymenty kulinarne, pozwólcie dziecku na nie. Warto na przykład zastępować niektóre produkty innymi, aby powstawały oryginalne i smaczne dania.
Nauka gotowania od najmłodszych lat
Dzieci, które pomagają w kuchni od najmłodszych lat, zdecydowanie lepiej radzą sobie później z samodzielnym gotowaniem. Są już obeznane z tym miejscem i nie boją się kulinarnych eksperymentów w dorosłym życiu.
Pewność siebie
Gotowanie buduje u najmłodszych pewność siebie. Przygotujcie wspólnie obiad dla całej rodziny. Dziecko będzie czuło się ważne i docenione, szczególnie kiedy usłyszy wasze pochwały przy stole.
Pracujcie w zespole. Smyk zauważy, że praca zespołowa i wspólny wysiłek przynoszą jeszcze lepsze rezultaty.
Doświadczenia sensoryczne
Dzieci, szczególnie te najmniejsze, polegają głównie na swoich zmysłach i przy ich pomocy badają otaczający je świat. Gotowanie daje im możliwość do użycia zmysłu smaku, wzroku, dotyku, zapachu oraz słuchu. Praca w kuchni uczy, jak używać tych zmysłów oraz poprawia zdolności motoryczne malucha.
Kuchenna nauka
Dziecko w kuchni może się bardzo dużo nauczyć. Kolejne punkty w przepisie pomagają smykowi w nauce czytania oraz trzymaniu się określonego schematu działania. Odmierzanie i ważenie składników to natomiast doskonała lekcja matematyki.
Czas dla was
Wspólne gotowanie jest wspaniałą okazją do spędzenia wartościowego czasu z dzieckiem. W kuchni możecie porozmawiać o tym, co zdarzyło się w szkole lub przedszkolu, zwierzyć z problemów i zbliżyć się do siebie wzajemnie.
Wspólne gotowanie może przynieść zarówno rodzicom, jak i dzieciom mnóstwo korzyści. Postarajcie się wygospodarować odrobinę czasu i poproście malucha o pomoc w kuchni. Będzie to dla niego z pewnością świetna zabawa i szansa na rozwój na wielu płaszczyznach.