15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

7 korzyści płynących ze wspólnego gotowania z dzieckiem

Magda Przypłata
8 października 2016

Wspólne gotowanie z dzieckiem pozytywnie wpływa na jego rozwój oraz pozwala nam spędzić więcej czasu z maluchem. Nie zamykajmy się sami w kuchni, lecz zaprośmy naszą pociechę do pomocy w przegotowaniu obiadu czy kolacji. Warto poświęcić nieco więcej czasu i włączyć smyka do tej aktywności.

Nowe smaki

Wspólnie spędzony czas w kuchni jest okazją do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych. Dziecko przygotowując posiłek oswaja się z produktami, poznaje nowe smaki i próbuje wielu rzeczy, na które w normalnych okolicznościach raczej by nie spojrzało. Nawet jeśli dany produkt nie przypadnie mu do gustu, przynajmniej spróbuje i przełamie niechęć. Co więcej, samodzielnie przygotowany posiłek smakuje zdecydowanie lepiej i jest szansą, że nawet największy niejadek zje choć trochę.

Rozwój kreatywności

Dekorowanie muffinek, ciasteczek, pierniczków czy ciasta jest okazją do pokazania swojej kreatywności w przyozdabianiu tych smakołyków. Maluch może użyć wtedy wyobraźni i stworzyć wyjątkowe piękne i smaczne dzieła.

Dajcie szansę dziecku na samodzielne podejmowanie decyzji i planowanie pracy. Kuchnia to także miejsce na eksperymenty kulinarne, pozwólcie dziecku na nie. Warto na przykład zastępować niektóre produkty innymi, aby powstawały oryginalne i smaczne dania.

Nauka gotowania od najmłodszych lat

Dzieci, które pomagają w kuchni od najmłodszych lat, zdecydowanie lepiej radzą sobie później z samodzielnym gotowaniem. Są już obeznane z tym miejscem i nie boją się kulinarnych eksperymentów w dorosłym życiu.

Pewność siebie

Gotowanie buduje u najmłodszych pewność siebie. Przygotujcie wspólnie obiad dla całej rodziny. Dziecko będzie czuło się ważne i docenione, szczególnie kiedy usłyszy wasze pochwały przy stole.
Pracujcie w zespole. Smyk zauważy, że praca zespołowa i wspólny wysiłek przynoszą jeszcze lepsze rezultaty.

Doświadczenia sensoryczne

Dzieci, szczególnie te najmniejsze, polegają głównie na swoich zmysłach i przy ich pomocy badają otaczający je świat. Gotowanie daje im możliwość do użycia zmysłu smaku, wzroku, dotyku, zapachu oraz słuchu. Praca w kuchni uczy, jak używać tych zmysłów oraz poprawia zdolności motoryczne malucha.

Kuchenna nauka

Dziecko w kuchni może się bardzo dużo nauczyć. Kolejne punkty w przepisie pomagają smykowi w nauce czytania oraz trzymaniu się określonego schematu działania. Odmierzanie i ważenie składników to natomiast doskonała lekcja matematyki.

Czas dla was

Wspólne gotowanie jest wspaniałą okazją do spędzenia wartościowego czasu z dzieckiem. W kuchni możecie porozmawiać o tym, co zdarzyło się w szkole lub przedszkolu, zwierzyć z problemów i zbliżyć się do siebie wzajemnie.

Wspólne gotowanie może przynieść zarówno rodzicom, jak i dzieciom mnóstwo korzyści. Postarajcie się wygospodarować odrobinę czasu i poproście malucha o pomoc w kuchni. Będzie to dla niego z pewnością świetna zabawa i szansa na rozwój na wielu płaszczyznach.