Mięśnie Kegla (inaczej mięśnie dna miednicy) to zbiór mięśni i więzadeł, znajdujący się w kroczu i otaczający ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy. Stanowi on podporę dla narządów miednicy i brzucha.
Poniżej przedstawiam argumenty za tym, aby zmobilizować się do ćwiczenia mięśni Kegla, szczególnie w ciąży i w połogu.
- Dla łatwiejszej ciąży – dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla lepiej poradzą sobie z rosnącym ciężarem macicy.
- Dla łatwiejszego porodu – podczas rodzenia główki dziecka umiejętność świadomego rozluźniania mięśni Kegla jest niezwykle istotna. Ponadto, wyćwiczone mięśnie są bardziej elastyczne, a zatem łatwiej się rozciągną (bez pękania), a potem łatwiej wrócą do poprzedniego kształtu. Dlatego u kobiet z wyćwiczonymi mięśniami Kegla rzadziej dochodzi do nacięć krocza i mocnych pęknięć, a krocze szybko wraca do stanu sprzed ciąży.
- Zapobieganie hemoroidom – mięśnie Kegla otaczają także ujście odbytnicy. Gdy są wyćwiczone, mają lepsze ukrwienie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko powstania hemoroidów w czasie ciąży, a jeśli jednak powstaną, łatwiej je wyleczyć.
- Zapobieganie wysiłkowemu popuszczaniu moczu – czyli mimowolnemu popuszczaniu go np. podczas śmiechu, kaszlu, większego wysiłku. Gdy mięśnie Kegla rozluźniają się, obniżają się narządy wewnętrzne przez nie podtrzymywane, w tym pęcherz moczowy. Zaczyna on wówczas naciskać na cewkę moczową.
- Zapobieganie zaparciom – mięśnie Kegla okalają odbyt. Gdy są zbyt rozluźnione, trudno jest je sprawnie zaciskać i rozwierać, co prowadzi do zaparć.
- Zapobieganie wypadaniu macicy i pochwy – regularne i częste ćwiczenia mięśni Kegla w ciąży i w połogu pomogą Ci uniknąć tych przykrych dolegliwości.
- I ostatnie, ale nie mniej ważne: dla dobrego seksu! – ciąża, a przede wszystkim poród powodują rozciągnięcie mięśni Kegla, przez co ujście pochwy wydaje się szersze, a jej ścianki mniej sprężyste. Jednak regularne ćwiczenia mięśni Kegla poprawią Wasze współżycie. Być może z czasem będzie ono nawet lepsze niż przed ciążą 🙂
JAK NAPINAĆ MIĘŚNIE KEGLA?
Najczęściej wykorzystuje się do tego następujące wizualizacje:
- przerywanie strumienia moczu podczas siusiania,
- dół krocza to winda – gdy wjeżdża w górę, napinamy mięśnie; gdy zjeżdża w dół, rozluźniamy je,
- zapinanie suwaka w bardzo ciasnych dżinsach – ta wizualizacja jest przydatna szczególnie dla panów.
ZESTAWY ĆWICZEŃ
Sposób ćwiczenia mięśni Kegla nie jest tak bardzo istotny. Ważne jest, aby po prostu regularnie je ćwiczyć. A ćwiczyć możesz wszędzie. Jadąc samochodem, stojąc w kolejce, siedząc w pracy przy biurku, i nikt nawet nie zauważy, że wykonujesz te ćwiczenia.
Proponuję następujący zestaw:
Znajdź wygodną pozycję. Na początku najłatwiej położyć się na plecach i skrzyżować nogi w kostkach. Gdy nabierzesz wprawy, będziesz mogła je wykonywać w każdej pozycji i sytuacji – siedząc w pracy przy komputerze, jadąc samochodem, stojąc w kolejce.
- Napnij mięśnie Kegla i policz do 8, a następnie rozluźnij się. Wykonaj 3 serie.
- Naprzemiennie krótko napinaj i rozluźnij mięśnie Kegla 8 razy, a następnie rozluźnij się i zrób chwilę przerwy. Wykonaj 3 serie.
- Ćwiczenia na mięśnie Kegla połączone z ćwiczeniem innych partii mięśni.
KIEDY NIE ĆWICZYĆ MIĘŚNI KEGLA?
- Gdy podczas ciąży przedwcześnie rozwiera się szyjka macicy.
- Podczas oddawania moczu – zaciskanie mięśni Kegla może spowodować zapalenie dróg moczowych, gdyż pęcherz nie opróżnienia się do końca.
Drogie mamy! Wiecie już po co i wiecie już jak… Zatem, do dzieła!
——————————
Więcej – e-mamafit.pl oraz kursu internetowego DOMOWY TRENING DLA KOBIET W CIĄŻY – W ZDROWYM CIELE ZDROWY DZIDZIUŚ (http://e-mamafit.pl/kurs-domowy-trening-dla-kobiet-w-ciy/). Strona powstała z potrzeby dzielenia się doświadczeniami z życia ćwiczącej mamy oraz wiedzą dotyczącą aktywności fizycznej w ciąży i po porodzie.