15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

7 pomysłów na zabawę z dziećmi w domu

Magda Przypłata
24 marca 2020

Zamknięci z dziećmi w domu często mamy wrażenie, że każdy dzień przypomina kolejny. Dzieci się nudzą i marudzą, a nam zaczyna brakować pomysłów na zabawy z maluchami. Poniżej kilka propozycji zabaw, jakie możemy zaproponować pociechom. Zachęcamy do skorzystania z naszych podpowiedzi.

Mały szef kuchni

Wspólne gotowanie to dla większości dzieci ogromna frajda. Możecie wspólnie upiec ciasteczka lub muffinki, które później udekorujecie. Dobrym pomysłem jest też przygotowanie pizzy. Jeśli nie chcecie używać piekarnika, stwórzcie pyszne, kolorowe kanapki lub zdrową sałatkę dla całej rodziny. Takie jedzenie z pewnością zachęci też małych niejadków do spróbowania wcześniej omijanych produktów.

Gry planszowe

Gry logiczne, ekonomiczne, strategiczne, pamięciowe, kooperacyjne, edukacyjne, przeznaczone dla różnych kategorii wiekowych – współczesne gry planszowe oferują nam przeróżne warianty zabawy, wybór jest naprawdę spory i różnorodny. W ostatnim czasie planszówki zyskały grono zwolenników także wśród dorosłych. Z pewnością znajdziecie wiele propozycji, które zaangażują całą rodzinę w rywalizację. Miłe popołudnie w domowym zaciszu gwarantowane.

Nauka przez zabawę

W wolnym czasie warto pokierować zabawą w taki sposób, aby dzieci mimowolnie przyswoiły sobie nową wiedzę. Możecie rozpocząć od najprostszego liczenia czy segregowania klocków; kalamburów, wyszukiwania haseł w encyklopedii, nauki angielskich słówek poprzez pokazywanie rzeczy w pokoju lub naśladowanie zwierząt. Dobrym pomysłem może być wspólny seans filmowy – adaptacja niedawno przeczytanej lektury szkolnej lub ciekawy film przyrodniczy z pewnością przypadnie dzieciom do gustu.

DIY

Kolorujcie, malujcie, wycinajcie i twórzcie niebanalne prace z rzeczy, które znajdziecie w domu. Z wytłaczanek po jajkach stworzycie kwiaty lub kolorową stonogę, kartonowe pudło szybko może przekształcić się w samochód lub domek dla lalek. Innymi ciekawymi pomysłami może być tworzenie własnych pieczątek z ziemniaka lub kawałka gąbki, wykonanie biżuterii z modeliny lub zakładek do książek z papieru kolorowego i tektury.

Plastyczne masy

Zabawa z wykorzystaniem różnego rodzaju mas plastycznych zajmie małe paluszki na długi czas. Z ciastoliny lub plasteliny dzieci mogą ulepić figurki lub pobawić się w przygotowywanie potraw. Wykorzystując modelinę lub masę solną, stworzycie broszki lub naszyjniki.

Warto pokusić się też o przygotowanie cieczy nienewtonowskiej. Wystarczy do mąki ziemniaczanej dodać odrobinę wody, aby powstała niesamowita w dotyku ciecz nienewtonowska. Większość dzieci uwielbia takie eksperymenty, jednak pamiętajmy, że po takiej zabawie możecie mieć nieco więcej sprzątania.

Fitness klub

Postawcie na ruch i aktywność fizyczną. Ćwicząc wraz z dziećmi, połączycie przyjemne z pożytecznym, a maluchy będą zachwycone, mogąc naśladować dorosłych. Zachęćcie dzieci do aktywności i pokażcie kilka prostych ćwiczeń, które będziecie wspólnie wykonywać. Pociecha może również zamienić się w waszego trenera i podać kilka swoich propozycji.

Budowanie z klocków

Klocki to ponadczasowa zabawka, która chyba nigdy się nie znudzi. Zabawa klockami to wspaniała propozycja dla dzieci w każdym wieku, która pozwala na ciekawe i wartościowe spędzenie wolnego czasu. Wspólna zabawa z rodzicami lub z innymi dziećmi może być doskonałą lekcją współdziałania, rozwiązywania problemów i dzielenia się.

Nie musicie wszystkich rozwiązań podawać dziecku na tacy. Czasami dobrze jest pozwolić maluchowi na nudę. To właśnie wtedy do głowy przychodzą najlepsze pomysły i rozwija się wyobraźnia smyka. Bardzo często wystarczy też nasza drobna sugestia, a maluchy będą już wiedziały, jak dalej pokierować zabawą.

Zabawy dla dzieci w domu nie muszą być nudne i monotonne – wystarczy odrobina wyobraźni i kreatywności, aby zająć dziecko na długi czas.