15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Akcesoria do fotelików samochodowych – które warto mieć?

Avatar
20 stycznia 2021
Akcesoria do fotelików samochodowych

Fotelik samochodowy jest zdecydowanie produktem pierwszej potrzeby, jeśli rodzice dziecka planują podróżować ze swoją pociechą samochodem. Prawidłowy dobór tego elementu stanowi niezwykle istotną część troski o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Sam fotelik, nawet najlepszy to jednak nie wszystko. Warto uzupełnić go kilkoma akcesoriami, które z jednej strony usprawnią przebieg podróży, z drugiej – ułatwią rodzicom utrzymanie fotelika w dobrym stanie. O jakich dodatkach mowa?

1. Adapter do fotelika samochodowego

2. Nakładka lub pokrowiec

3. Śpiworek

4. Ochraniacz na pas bezpieczeństwa

5. Mata ochronna

Oczywiście, wyżej wymienione akcesoria to tylko część z wielkiej palety, którą warto się zainteresować. Są w niej także dodatkowe uchwyty na zabawki lub osłonki przeciwsłoneczne na szyby.

Adapter do fotelika samochodowego

Fotelik samochodowy można bezpośrednio przenieść na stelaż wózka, nie wyjmując malucha i nie budząc go ze snu. Ułatwia to logistykę osobom, które często podróżują, ale także tym, którym zdarza się zabierać dziecko na przykład na zakupy. Fotelik można zamocować na wózku na dwa sposoby. Pierwszy, to metoda „na klik”, polegająca po prostu na dopasowaniu do siebie poszczególnych elementów. Jeśli wózek nie jest wyposażony w taki mechanizm, trzeba zaopatrzyć się w adapter do fotelika samochodowego, umożliwiający odpowiednie mocowanie.

Nakładka lub pokrowiec

Kolejnym ważnym elementem jest nakładka na fotelik oraz pokrowiec ochronny. Nakładka znacząco przedłuża żywotność fotelika, chroni tapicerkę przed zabrudzeniami, przemoknięciem lub przetarciem. W razie zaplamienia, wystarczy ją zdjąć i wyprać w pralce, co jest znacznie prostsze niż czyszczenie samego fotelika. To ważne szczególnie w przypadku małych dzieci, którym zdarzają się pieluszkowe niepowodzenia. Dobrze dobrana nakładka powinna być wodoodporne, ale miękka, aby małemu użytkownikowi było wygodnie.

Pokrowiec z kolei przyda się tym rodzicom, którzy nie używają fotelika na co dzień lub zwykli przekładać go pomiędzy samochodami. Nieużywany fotelik umocowany na półce będzie się kurzył i brudził. Zabezpieczenie w postaci pokrowca wyeliminuje ten problem i ograniczy konieczność czyszczenia. Można zrobić go samodzielnie, sprawdzając, jak uszyć pokrowiec na fotelik samochodowy, albo kupić gotowy.

Śpiworek

Szczególnie w chłodniejsze pory roku warto mieć pod ręką śpiworek do fotelika samochodowego. Dziecko korzystać z niego będzie przynajmniej przez pierwsze miesiące swojego życia, dlatego warto poświęcić temu wyborowi odpowiednią uwagę. W odróżnieniu od śpiworków do wózków, te powinny być dodatkowo wyposażone w specjalne otwory na pasy dopasowane do ustawień fotelika. Jeśli zdecydujesz się na model z kategorii „rosnącej razem z dzieckiem”, możesz go używać przez dłuższy czas, także w spacerówce.

Często wiodący producenci fotelików oferują swoim klientom dopasowane do konkretnych modeli śpiworki. Niekiedy są one nawet spójne kolorystycznie, a zakup kompletu umożliwia skorzystanie z rabatu.

Ochraniacz na pas bezpieczeństwa

Zapięty pas jest koniecznością, a jednak jego krawędzie często mogą dokuczać małemu dziecku. Aby zapewnić najmłodszemu podróżnikowi maksymalny komfort, warto zaopatrzyć się w specjalne ochraniacze na pas. Nie są one drogie, a dobrze zabezpieczają przed otarciami i podrażnieniami. Wykonane są z miękkiego materiału, często ozdobione wizerunkami postaci z ulubionych bajek, co stanowi dla dziecka dodatkową atrakcję.

Mata ochronna

Mata ochronna pełni podobną funkcję co nakładka, tyle, że zabezpiecza tapicerkę kanapy. Wkłada się ją za tył fotelika w celu ochrony materiału przed rozdarciem czy wgnieceniem. Mata powinna być dopasowana zarówno do fotelika, jak i samochodu.