Ciąża to szczególny okres w życiu każdej kobiety. To czas, w trakcie którego musi ona zadbać nie tylko o siebie, ale również dziecko rozwijające się pod jej sercem. Obecnie coraz więcej przyszłych mam uświadamia sobie, że ruch i aktywność fizyczna mogą mieć zbawienny wpływ na przebieg całej ciąży. Zalet wynikających z takiego codziennego ruchu jest naprawdę sporo.
Zalety aktywności fizycznej w ciąży
Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, umiarkowany ruch, wykonywany z dużą dawką rozsądku, wpływa pozytywnie na mamę i jej dziecko.
Maluch jest lepiej dotleniony i trafiają do niego szybciej wszystkie substancje odżywcze. Według badań, noworodki mam ćwiczących przez okres ciąży otrzymują z reguły wyższą punktację w skali Apgar w porównaniu do tych, które stroniły od aktywności fizycznej.
Ruch i aktywność fizyczna mogą pomóc poradzić sobie z dolegliwościami, z którymi zmaga się przyszła mama. Regularne ćwiczenia przeciwdziałają rozstępom, żylakom, obrzękom czy zaparciom. Właściwie dobrane ćwiczenia pomogą wzmocnić mięśnie stabilizujące kręgosłupa i zapobiec bardzo często występującym w ciąży bólom pleców. Codzienny ruch może także nie dopuścić do rozwoju cukrzycy ciążowej lub przynajmniej regulować jej przebieg.
To doskonałe przygotowanie do porodu. Udowodniono, że poród kobiety, która ćwiczyła w ciąży, trwa zdecydowanie krócej i jest mniej bolesny, a powrót do formy po porodzie jest szybszy i łatwiejszy. Przyszła mama jest również bardziej pewna siebie, świadoma swojego ciała i mniej obawia się samego przebiegu porodu, nie odczuwa ogromnego lęku przed tym wydarzeniem.
Jak ćwiczyć?
Nawet jeśli przed ciążą nie byłaś osobą aktywną fizycznie, w ciąży możesz to zmienić. Rozpocznij od chociażby codziennych spacerów lub wypróbuj, np. nordic walking.
Sporty kontuzjogenne i takie, w trakcie uprawiania których może ci grozić upadek, powinny na jakiś czas zostać skreślone z listy codziennych aktywności. Zaliczyć do nich możemy, między innymi: jazdę konną, jazdę na rowerze czy na nartach.
Dobrym pomysłem jest natomiast wyjście na basen. Pływanie jest bezpieczną formą aktywności, która może być przyjemnym sposobem spędzenia czasu. To sport, który relaksuje i przynosi ulgę obolałym na co dzień mięśniom (szczególnie polecany przy bólach kręgosłupa).
Możesz zapisać się również na zajęcia pilates czy jogi organizowane z myślą o paniach w ciąży. Wybierając się na siłownię, staraj się nie podnosić wielkich obciążeń. Wybierz lekkie hantelki i wykonuj więcej powtórzeń. Możesz także poćwiczyć na rowerku stacjonarnym, maszynie eliptycznej lub bieżni. W domu przyda ci się piłka fitness, przy pomocy której wykonasz szereg ćwiczeń wspomagających organizm przyszłej mamy.
Warto słuchać swojego ciała i uważnie obserwować wszelkie wysyłane przez organizm sygnały. Pamiętaj przede wszystkim, że niczego nie musisz udowadniać. Jeśli danego dnia czujesz się nieco gorzej, po prostu odpuść i nie forsuj się nadmiernie. Organizm sam daje nam znać, że na dzisiaj wystarczy. W pozostałe dni postaraj się pozostać aktywna, zachowując przy tym zdrowy rozsądek i umiar.