Prezentowane na pokonkursowej wystawie fotografie przedstawiają gdańszczan zatrzymanych w różnych sytuacjach: podczas miejskich festynów, plenerowej zabawy, podczas pracy i w trakcie odpoczynku. Większość zdjęć można uznać za fotoreportaż społeczny. Niektóre fotografie osób stanowią pretekst do przedstawienia pejzażu miejskiego. Na wystawie znajdują się również zdjęcia pojedyncze stylizowane w XIX-wiecznej konwencji.
Fotografię portretową reprezentują wizerunki znanych osobowości związanych z Gdańskiem, m.in. Günter Grass, Mirosław Baka, Mieczysław Abramowicz lub anonimowe postacie: uliczny mim czy pirat. Niektóre fotografie przedstawiają gdańszczan na tle lirycznych pejzaży, często tłem jest morze lub przedstawienia teatrów ulicznych. Obrazy te są skontrastowane z fotografiami pokazującymi życie mieszkańców na obrzeżach miasta, wśród zaniedbanych podwórek i kamienic. Z kolei prace oddające gwar miejski podczas Jarmarku Dominikańskiego czy targowisk zostały zestawione
z fotografiami wyciszonych miejsc i osób odpoczywających na ławkach lub pięknych przedprożach gdańskich kamienic.
Niektóre zdjęcia mogą poruszyć odbiorcę, jak choćby ostatnie pożegnanie w hospicjum, dziecko z zabawką brodzące w kałuży lub ponure podwórko na Dolnym Mieście z „drużyną” na trzepaku. Dzięki różnorodności przedstawień mieszkańców i turystów odwiedzających Gdańsk autorzy prac nadesłanych na konkurs zarejestrowali cały przekrój społeczeństwa oraz miejsca, które są autentyczne i dalekie od idealizacji. Ta różnorodność oraz odmienny sposób patrzenia fotografujących na otaczającą nas rzeczywistość stała się szansą na stworzenie pełnego obrazu życia miasta.