Zdrowie to jedna z najważniejszych dziedzin naszego życia. Co więcej, jego jakość wpływa na większość aspektów naszego funkcjonowania. Z tego powodu wielu z nas decyduje się „wziąć sprawy we własne ręce” i zmienić swój styl życia na zdrowszy. Czasem jednak nie wiemy jak to zrobić i zaczynamy desperacko poszukiwać drogowskazów czy wskazówek od innych. Okazję by znaleźć podpowiedź jak nadać swojej podróży kierunek ku zdrowiu daje coaching zdrowia.
Zmiana drogowskazów
Tysiące lat temu sposób na prowadzenie zdrowego trybu życia, wyznaczany był przez naturalne znaki: potrzeby, popędy czy intuicję. Dziś, w czasach nowoczesnych technologii i rozwoju przemysłu, trudniej jest słuchać sygnałów z własnego wnętrza. Coaching zdrowia jest odpowiedzią na tę trudność, ponieważ pozwala znaleźć własnego opiekuna, który będzie kimś w rodzaju instruktora jazdy dla początkujących na drodze. Przewodnik ten pokaże jak wiele zależy od nas samych ( a nie tylko od genów czy środowiska) oraz wskaże jak szukać odpowiedzi i siły wewnątrz siebie.
Nowa szkoła jazdy
Coaching zdrowia stanowi nową gałąź coachingu, która ma na celu dostarczenie wiedzy, umiejętności, narzędzi i pewności siebie w zakresie zachowań wzmacniających zdrowie. Wsparcie to jest skierowane do osób gotowych do aktywnego zaangażowania w poprawę swojego zdrowia i samopoczucia ( jednak zarówno tych zdrowych, jak i tych dotkniętych chorobą).
Ten rodzaj coachingu daje możliwość skorzystania z pomocy instruktora jazdy ku zdrowiu, który pokaże nam, że podróż ta jest częścią stylu życia i nie może być chwilową wyprawą. Współpraca z coachem zdrowia opiera się na procesie zmiany, a nie na biernym słuchaniu serii nakazów i zakazów czy stosowaniu ustalonego schematu diet i ćwiczeń. Nie jest to lekcja szybkiej jazdy ( z prędkością 10 kg tygodniowo), lecz nauka sztuki kierowania maszyną na codzień. Dzięki temu ułatwia ciągłe podążanie w kierunku zdrowia i daje efekt na dłużej. Coaching zdrowia uświadamia, że droga ku zdrowiu nie jest jednorodną trasą, lecz obejmuje różnorodne sfery: fizyczną, psychiczną, emocjonalną, duchową czy społeczną.
Zadania instruktora jazdy
Coach zdrowia, niczym instruktor jazdy, ma swoje zadania: pokazać nam jak prowadzić pojazd ( ustalać cele zdrowotne czy poszczególne kroki zmiany), jak oceniać zgodność trasy z kierunkiem (oceniać osiągnięcie podcelów), zawracać ( być elastycznym i zmieniać cele w razie potrzeby) oraz jak parkować i bezpiecznie hamować ( przystopować, lub zrobić sobie przerwę, by dążenie do zdrowia nie zdominowało innych dziedzin życia). Instruktor ten jest dla swojego klienta przewodnikiem i opiekunem,jednak siedzi na bocznym siedzeniu, zachęcając do samodzielności i przejęcia pełni odpowiedzialności za własne zdrowie. Coachingowi zdrowia towarzyszy bowiem przesłanie, że w życiu to my jesteśmy kierowcami odpowiedzialnymi za kierunek i prędkość swojej jazdy.
Aktywna nauka jazdy
Wyjątkowe w coaching’u zdrowia jest to, że nie opiera się on na ustalonym, uniwersalnym programie nauczania i nie dostarcza zwykłych wytycznych techniki jazdy. Nie jest też serią wykładów, wymagającą od uczniów biernego słuchania i bezmyślnego przyswajania wiedzy. Podstawą coachingu zdrowia jest natomiast relacja między trenerem a klientem, oparta na aktywnej współpracy. Czynne uczestnictwo z jednej strony wymaga od nas zaangażowania i zaufania oraz wewnętrznej motywacji (to ona jest paliwem do jazdy w kierunku zmiany). Z drugiej strony, dzięki odpowiedniej komunikacji z instruktorem, przyszły kierowca może poznać swoje złe i dobre zachowania, odnaleźć swój własny cel zmiany, odkryć co go motywuje i rozwijać najbardziej przydatne umiejętności.
Przewodnik, a nie moralista
Metafora instruktora jazdy może błędnie sugerować, że coach zdrowia jest nauczycielem czy moralistą. Jednak osoba ta nie tylko odsyła swojego podopiecznego do mądrych książek, ale przede wszystkim inspiruje go do poszukiwania drogowskazów i wiedzy we własnym wnętrzu. Zadaje pytania, inspiruje i motywuje, ale jednocześnie oddaje kierownicę w ręce klienta. Jazda samochodem nie jest przecież prostą jazdą przed siebie, której można nauczyć się na podstawie uniwersalnej teorii. To raczej sposób poruszania się do przodu, wymagający poczucia się kierowcą i wiedzy dokąd chce się zmierzać.
Przede wszystkim jednak coach zdrowia jest przewodnikiem i towarzyszem naszej jazdy. Akceptuje on to kim i jacy jesteśmy, słucha nas uważnie i ze zrozumieniem oraz wspiera w każdej, nawet podbramkowej, sytuacji.
By znaleźć dobrego przewodnika
W dzisiejszych czasach wielu z nas decyduje się na zdrowy styl życia. Czasem jednak ciężko znaleźć własny sposób na podążanie ku zdrowiu. Nie bójmy się jednak poprosić o pomoc kogoś, kto pozwoli nam znaleźć własny kierunek i prędkość w tej podróży. Idealną osobą może okazać się certyfikowany coach zdrowia.
Lista rekomendowanych specjalistów znajduje się na stronie internetowej: http://happ80.wix.com/healthcc#!community/cl15
Chcesz wiedzieć więcej: http://www.happymore.eu/
—————————————————————————————-
Instytut HAPPYMORE – organizacja, która w sposób wielopłaszczyznowy analizuje i przygotowuje rozwiązania z zakresu profilaktyki oraz promocji zdrowia i dobrostanu zarówno dla firm jak i klientów indywidualnych. Specjalizuje się w prowadzeniu interdyscyplinarnych projektów, skutecznie łączących obszary zdrowia, dobrostanu i rozwoju osobistego.
Prowadzimy w Warszawie Centrum Coachingu Zdrowia oraz od 2013 roku w ramach współpracy z Collegium Civitas kształcimy Trenerów Zdrowia na studiach podyplomowych z Coachingu Zdrowia.
W ramach uruchomienia nowej platformy HAPPYMORE CO-WORK, zapraszamy do współpracy ambitnych, wybitnych, najlepszych specjalistów zajmujących się profesjonalnie holistyczną opieką nad człowiekiem.
Jeśli masz grono swoich klientów i szukasz prestiżowego miejsca na ich przyjęcie, wynajmij u nas gabinet dla siebie, w ramach usługi HAPPYMORE CO-WORK.