Mindfulness, bo tak określa się uważność, to bardzo modny zwrot na określenie bycia świadomym i obecnym tu i teraz, ze sobą, ze swoimi emocjami i myślami, ale też z otoczeniem i innymi ludźmi. Zestresowanym, zapracowanym, niemogącym się zatrzymać ludziom, jak nigdy wcześniej, potrzebny jest dzisiaj trening uważności. Dzięki niej można pełniej i świadomiej przeżywać życie.
Można prowadzić aktywne życie i jednocześnie je przesypiać. Jak to możliwe? Dzieje się tak wtedy, gdy na większość sytuacji życiowych reagujemy wyłącznie nawykowo. Przyzwyczajeni do otaczającego świata, nie zauważamy wielu rzeczy. Chociaż wypracowane latami schematy mają swoje pozytywne strony, jednak gdy zastępują kontakt z własnym wnętrzem oraz świadome decydowanie, są niepożądane, a nawet szkodliwe.
Jak działamy w nowoczesnym pełnym pośpiechu świecie? Działanie człowieka podzielone na zauważenie, myślenie i wykonanie zostaje zdominowane dzisiaj przez myślenie i wykonanie, spychając na dalszy plan zauważenie. W ten sposób łatwo popadamy w nadaktywność, a w życiu brakuje miejsca na uważność.
Co daje bycie uważnym i dlaczego warto je trenować? Przede wszystkim radosną akceptację tego, co jest oraz zwolnienie z presji osiągania.
Nie tylko dorośli potrzebują treningu uważności. Dzieciom przyda się on jeszcze bardziej. Społeczeństwo zestresowanych, nadambitnych dorosłych wychowuje zestresowane dzieci. Dzieci często mają całkowicie wypełnione dni różnymi zajęciami, a w wolnej chwili oddają się rozproszeniu w postaci gier wideo, telewizji i Internetu. Praktyka uważności oferuje coś całkowicie nowego – „zdrową odpowiedź na chaotyczny świat wokół nas”.
Uważność pozwala na cieszenie się życiem w pełni i redukuje stres. To ważne w stosunku do dzieci, a jak dowodzą badania, coraz młodsze dzieci cierpią z powodu zbyt wysokiego poziomu stresu.
Uważność pomaga w koncentracji. Dziecko trenujące uważność zwykle nie ma kłopotów w nauce, łatwo się skupia na powierzonych mu zadaniach.
Uważność ułatwia zdobywanie przyjaciół. Dzieci uważne są lubiane w grupie, bo łatwiej wczuwają się w emocje innych. Dzięki uważności możliwe jest łatwiejsze panowanie nad emocjami, ponieważ dziecko potrafi szybko zorientować się, co odczuwa, a dzięki temu łatwiej mu radzić sobie z emocjami.
Liczne badania potwierdzają dobroczynny wpływ ćwiczeń mindfulness na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Redukcja stresu, lęku, natrętnych myśli, więcej pozytywnych emocji dzięki ćwiczeniom mildfulness potwierdziło Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne.
Mildfulness – od czego zacząć?
Niektórzy sugerują, aby przygodę z uważnością rozpocząć od kontaktu z przyrodą. Na czym powinien polegać taki kontakt? Na przebywaniu i obserwowaniu. Bez oceniania, porównywania i analizowania bez sprawdzania na smartfonie gatunków napotkanych roślin i ptaków. Zamiast tego warto uważnie oglądać wszystko, co nas otacza i pozwolić temu na siebie oddziaływać. Jak to robić? Wsłuchiwać się w śpiew ptaków, szmer wiatru, poczuć promienie słońca, a gdy przyjdzie rozproszenie, wrócić do zauważania i nie przejmować się tym.
A gdy samodzielny trening uważności nie udaje się, z pomocą efektywnego ćwiczenia uważności przychodzą książki, np. Eline Snel „Uważność i spokój żabki”, kursy dla dzieci i dorosłych.