Czy można nauczyć się języka obcego, oglądając telewizję? Oczywiście nie, ale w poszukiwaniu kontaktu z „żywym” językiem i autentycznym słownictwem warto nawet pozwolić dziecku pogapić się w telewizor.
Wieczorna „dobranocka” to popularny w wielu domach rytuał, po którym następuje już tylko: „marsz do łóżka!”. Nam udało się wynegocjować, że jedna z dwóch oglądanych kreskówek musi być po angielsku. Wpisuje się to w zasadę nauki z zaangażowaniem różnych zmysłów, o czym była mowa niedawno.
Jak sprawić, by czas spędzany przed telewizorem niepostrzeżenie zmienił się w mini lekcję języka obcego?
Dobierajmy bajki po angielsku, niemiecku itd. do wieku dziecka. Maluchy w wieku przedszkolnym, 3-5 lat, potrafią się skupić na bajkach trwających od 5 do 10 minut.
Na szczęście kreskówki dla maluchów są tak proste, że nawet po wyłączeniu fonii wiadomo o co chodzi. Legendarna już „Świnka Peppa”, przetłumaczona na wiele języków, doskonale nadaje się do nauki podstawowego słownictwa. Często powtarzane, proste frazy i nieskomplikowana fabuła sprawiają, że dzieci po obejrzeniu kilku odcinków próbują naśladować dialogi ulubionych bohaterów.
Podchodźmy do kreskówek bezstresowo. Niech nasze dziecko opowiada nam spontanicznie ulubione wątki, wtrącając zasłyszane obcojęzyczne zwroty. Z czasem będzie ich więcej, a dziecko będzie coraz bardziej skupiać się na treści.
Dzieci mogą oglądać te same odcinki bez końca… Podobnie jest z ulubionymi książkami, bajkami i grami. Cóż, ćwiczenie czyni mistrza.
Gdzie można znaleźć najciekawsze bajki? Wybierajmy kanały bez reklam. Najlepiej korzystać z oficjalnych portali tworzonych specjalnie z myślą o dzieciach np. dla języka angielskiego, niemieckiego, włoskiego czy francuskiego.
A oto lista naszych faworytów:
Kreskówki po angielsku
„Ben and Holly” – wesołe przygody wróżek i skrzatów
„Curious George” – przygody rezolutnej małpki
Kreskówki po niemiecku
„TOM & das Erdbeermarmeladebrot mit Honig“ – Tom i jego słodka obsesja
„Pixi Wissen” – dla zaawansowanych, prawdziwa kopalnia fachowych zwrotów i ciekawostek z różnych dziedzin
Kreskówki po francusku
„Barbapapa” – kreatywna bajka, uwielbiana przez dzieci na całym świecie
„Callilou” – codzienne przygody małego chłopca
Kreskówki po włosku
„La Pimpa” – kultowa kreskówka włoska
Dla przypomnienia, garść naszych artykułów o tym, jak wykorzystać filmy w nauce języka.
A może i Wy macie swoje ulubione obcojęzyczne kreskówki?
źródło: www.blog.fiszki.pl