Zajęcia rozwijające przede wszystkim inteligencję emocjonalną oraz kompetencje społeczne takie jak empatia czy komunikacja, ale również wyobraźnię, twórcze myślenie i pewność siebie.
Celem zajęć jest nauka radzenia sobie z lękiem, nauka skutecznej komunikacji w sytuacjach pomiędzy rówieśnikami i w świecie dorosłych, odkrywanie i zrozumienie motywów działania, potrzeb i uczuć innych ludzi oraz swoich własnych.
Centralnym punktem każdych zajęć jest ilustrująca różne aspekty życia społecznego bajka, z której bohaterami dzieciom łatwo się zidentyfikować. W trakcie opowieści dzieci mają okazję do odgadywania, uczuć, motywów kierujących postaciami oraz wymyślania możliwych sposobów przebiegu zdarzeń. Rysowanie najważniejszych, według dzieci, wydarzeń z historyjki jest okazją do rozmów na temat danego zagadnienia. Zajęcia wzbogacone są również zabawami ruchowymi, w które dzieciaki wkładają całą swoją energię oraz inscenizowaniem scenek, w których wcielają się w bohaterów bajek lub osoby o podobnych problemach do rozwiązania.
Warsztaty oparte są głownie na bajkach psychoedukacyjnych, metodzie dramy oraz komunikacji bez przemocy M. Rosenberga. Tematy zajęć to m. in.: przepraszanie, dziękowanie, oswajanie złości, konflikty, zaprzyjaźnianie się, pojawienie się nowego rodzeństwa, pomaganie. Każde zajęcia są odrębną częścią, ale niektóre tematy będą się powtarzać jeśli będą sprawiać dzieciom trudność oraz/lub być dla nich szczególnie ważne.
Wiek: 5+
Zapisy: info@figazmakiem.edu.pl lub 503 784 630
Prowadzenie:
Maria Gąsiorowska – psycholog (Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego), pracuje z dziećmi i młodzieżą od 10 lat, swoją wiedzę poszerzała i aktualizowała podczas konferencji i szkoleń z zakresu efektywnego nauczania.