15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Bawełna organiczna – dlaczego ubranka z bio bawełny są lepsze?

Magda Przypłata
31 maja 2019

Ubranka dziecięce z bawełny organicznej zyskują z roku na rok coraz większe grono zwolenników. Młodzi rodzice kompletując wyprawkę dla pociechy, starają się wybierać dla swojego maleństwa jak najlepsze i najbezpieczniejsze ubranka. Wybór takich wykonanych z bawełny organicznej wydaje się być idealnym rozwiązaniem.

Bawełna to włókno towarzyszące nam na co dzień. Wielu z nas sięgając po ubranie z metką „100% bawełna” sądzi, że dokonuje najlepszego i najbezpieczniejszego wyboru. Niestety, współczesny przemysł bawełniany opiera się w dużej mierze na agresywnych środkach chemicznych, a ten naturalny, jak nam się wydawało do tej pory produkt, przestaje być najlepszą możliwą opcją.

Zdrowsza alternatywa

Konwencjonalna bawełna nie jest tak zdrowa jak nam się wydaje. W trakcie jej uprawy stosuje się około 10% całkowitej produkcji pestycydów na świecie oraz ogromne pokłady środków owadobójczych Dodatkowo, aby bawełna mogła trafić do szwalni, musi zostać odpowiednio przygotowana – należy ją umyć, wybielić oraz zafarbować. Podczas wszystkich tych procesów wykorzystuje się masę niebezpiecznych substancji, które stanowią niebezpieczeństwo zarówno dla nas, jak i dla środowiska naturalnego.

Bawełna organiczna różni się znacząco od tej konwencjonalnej. Jej uprawa przebiega bez użycia agresywnych środków ochrony roślin, pestycydów, herbicydów i nasion modyfikowanych genetycznie.

Bawełna, aby zyskać miano ekologicznej, musi rosnąć aż trzy lata na ziemi uprawianej bez użycia toksycznych chemikaliów, a użyte nasiona nie mogą być modyfikowane genetycznie. Surowiec ten zbierany jest wyłącznie przy pomocy ludzkich rąk, a jego wzrost nie jest w jakikolwiek sposób stymulowany.

Co niezwykle istotne, na plantacjach ekologicznej bawełny nie można zatrudniać dzieci. Dodatkowo, pracownicy za swoją pracę otrzymują godziwą zapłatę i nie pracują w warunkach, które uwłaczałyby ich godności.

Cena ubrań z bawełny organicznej jest nieco wyższa od powszechnie sprzedawanej bawełny. Jej zwolennicy są jednak zdania, że ich jakość jest lepsza, a włókna tkanin są mocniejsze i lepiej znoszą pranie.

Ubranka dla najmłodszych

Antyalergiczne właściwości bawełny organicznej sprawiają, że ubranka wykonane z tego materiału są doskonałym wyborem dla najmłodszych. Coraz częściej, nawet pośród popularnych marek odzieżowych, znajdziemy specjalne linie oznaczone symbolem ‘organic’ czy ‘bio’, cieszące się sporą popularnością wśród świadomych rodziców. Co więcej, oferowaną odzież dziecięcą cechują najczęściej delikatne dziecięce aplikacje i stonowana kolorystyka.

Najważniejsze oznaczenia

Oznaczenie na produkcie „100% bawełna” nie oznacza że jest to bawełna organiczna, a jedynie że to zwykła bawełna bez dodatków innych włókien. Decydując się na zakup ubranek z bawełny organicznej, zwróćmy uwagę na certyfikaty, dające nam gwarancję co do pochodzenia tkaniny.

Do najpopularniejszych tego typu oznaczeń należą:
• Certyfikat Global Organic Textile Standard (GOTS)
• Certyfikat Naturtextil
• Certyfikat Oeko-Tex Standard 100
• Soil Association Organic
• Certified Organic
• USDA National Organic Program (NOP)

Sposób uprawy roślin z których zostaną uszyte później nasze ubrania, ma ogromne znaczenie zarówno dla nas, jak i dla środowiska wokół. Ubranka z bawełny organicznej gwarantują komfort ich noszenia oraz bezpieczeństwo naszych pociech, są także dowodem na coraz większą świadomość i lepsze wybory konsumenckie nas samych.