Nie potrafimy przewidzieć każdej niebezpiecznej sytuacji z udziałem naszych pociech i nie możemy uchronić malucha przed każdym niebezpieczeństwem. Pewnych sytuacji jesteśmy jednak w stanie uniknąć. Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo dziecka?
Bezpieczeństwo w domu
Ciekawy świata i ruchliwy maluch wymaga naszej niemal bezustannej kontroli i uwagi. Początkowo raczkujący niemowlak może, np. spróbować włożyć palce do gniazdka elektrycznego. Skutecznie zabezpieczyć kontakty pomogą nam specjalne zaślepki, które dadzą nam pewność, że maluszkowi nie stanie się żadna krzywda. Zadbajmy także o czystość podłóg, ponieważ niemowlę raczkując, bierze do ust praktycznie wszystko, co napotka na swojej drodze.
Kiedy pociecha zaczyna stawiać pierwsze kroki, problemem mogą być ostre kanty stołów i innych mebli. Na szczęście w każdym większym sklepie z artykułami dla dzieci oraz w internecie znajdziemy nakładki na kanty, chroniące naszego ciekawskiego szkraba.
Jeśli mieszkamy w kilkupiętrowym domu ze schodami, nie zapomnijmy o bramce zabezpieczającej. Pamiętajmy też o usunięciu z zasięgu dziecka niebezpiecznych przedmiotów, środków chemicznych oraz lekarstw. Jeśli mamy kwiaty doniczkowe, postawmy je w taki sposób, aby maluch nie miał do nich dostępu. Mogą nam się też przydać: osłona na kuchenkę, specjalne osłony na kable oraz zabezpieczenia szuflad i drzwi.
W drodze
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci postrzegają ruch drogowy w zupełnie inny sposób niż dorośli. Patrzący z innej perspektywy maluch nie zawsze dostrzeże zbliżające się auto czy motocykl, może mieć też problem z właściwa oceną odległości.
Wychodząc na spacer, trzymajmy dziecko za rękę, a jeśli korzystamy z wózka, nie zapomnijmy o pasach bezpieczeństwa. Dzieci uczą się, naśladując dorosłych, dlatego wychodząc na ulicę i przechodząc przez jezdnię, zawsze przestrzegajmy przepisów i bądźmy czujni. Jeśli smyk zobaczy, że mama w pośpiechu przebiega przez jezdnię, może zachowywać się podobnie w przyszłości.
W szkole
Kiedy dziecko przekroczy szkolne progi, warto je zaznajomić z zasadami, jakie obowiązują w tym miejscu. Porozmawiajmy z maluchem o tym, co powinien robić, a jakich sytuacji unikać. Bądźmy też w stałym kontakcie z wychowawcą pociechy i w razie jakichkolwiek wątpliwości i problemów prośmy o interwencję i pomoc.
Szkoła jest miejscem, w którym często dochodzi do przemocy, zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Również nasz maluch może paść ofiarą agresywnych zachowań ze strony rówieśników. Może się także zdarzyć, że to on będzie sprawcą ataków. W każdej sytuacji znajdzie się jednak jakieś wyjście. Kluczem do sukcesu może być tutaj szczera rozmowa i uważna obserwacja malca. Bardzo ważne jest także wyciągnięcie konsekwencji w przypadku, kiedy to nasze dziecko zachowywało się nieodpowiednio.
Dzieci są ciekawe świata, a próbując go odkryć, nie zastanawiają się nad konsekwencjami swojego zachowania. Często ich niefrasobliwość i uleganie impulsom może obrócić się przeciwko nim i źle się skończyć. Na szczęście stosując się do pewnych zasad i właściwie zabezpieczając przestrzeń wokół pociechy, jesteśmy w stanie uniknąć wielu wypadków z udziałem najmłodszych.