15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Blizny – niechciane pamiątki po wakacjach

Avatar
19 września 2018

W czasie wakacyjnych podróży chętnie podejmujemy się aktywności na świeżym powietrzu, co często sprzyja urazom. Po skręceniu kostki czy złamaniu ręki potrzebujemy trochę czasu, aby wrócić do formy, ale te wypadki zwykle nie pozostawiają po sobie śladu. Nieco gorzej jest w przypadku poważnych oparzeń czy skaleczeń, które skutkują niechcianą pamiątką na długie lata.

W efekcie urazów takich jak: rozcięty łuk brwiowy, głębokie skaleczenia czy poparzenie, rany goją się w ciągu kilkunastu dni, ale ślad w postaci blizny może pozostać przez całe życie. Na takie wypadki szczególnie narażeni są najmłodsi. Ich delikatna skóra o wiele łatwiej ulega także poparzeniom słonecznym czy obtarciom.

Powstawanie blizn

Blizny to typowa część gojenia się rany i pojawia się w czasie naprawy uszkodzenia skóry. Wielkość blizny, jej kształt i powierzchnia zależy od rodzaju urazu a także od naturalnych predyspozycji organizmu. U jednych osób rana goi się bardzo szybko, pozostawiając praktycznie niewielki ślad, u innych natomiast pojawiają się powikłania, w wyniku których blizna staje się rozległa i trudna do ukrycia. Dodatkowo wszelkie stany zapalne, będące skutkiem niewłaściwej pielęgnacji, wpływają na końcowy efekt zagojenia się uszkodzonego miejsca, a w efekcie finalny kształt i strukturę blizny.

Rodzaje blizn

Blizny możemy podzielić je np. ze względu na czas powstania, na świeże i dojrzałe. Pierwsze charakteryzują się tym, że mają czerwone zabarwienie i są lekko wypukłe, a proces ich dojrzewania trwa nawet do 24 miesięcy. Z kolei prawidłowo dojrzałe blizny są mniej widoczne, lekko jaśniejsze od skóry otaczającej, nie naciągają skóry i nie są przyrośnięte do tkanki podskórnej, w związku z tym nie powodują powstawania przykurczów. Natomiast zebranie się zbyt dużej ilości kolagenu w okolicy rany może spowodować bliznowacenie, wywołujące ból i pieczenie. Warto podkreślić, że skóra dzieci ma znacznie większą skłonność do przerostu blizny podczas gojenia na skutek czego stają się większe
i grubsze.

Pielęgnacja blizn

Z pewnością nie chcemy, aby przypadkowy wypadek na urlopie pozostawił po sobie niechcianą pamiątkę na długie lata. Z leczeniem blizn nie wolno zwlekać! Chociaż każdą można skutecznie zmniejszyć i poprawić jej wygląd, najlepsze efekty przynoszą działania podjęte jak najszybciej po wygojeniu się urazu. Im blizna jest bardziej świeża, tym lepiej reaguje na stosowaną terapię. Szybkie działanie pozwoli uniknąć przerostów tkanki i jej odbarwienia. Do odbudowy naskórka, niezbędne jest nawilżenie uszkodzonego obszaru oraz ochrona skóry wokół niego. Z pomocą w walce z bliznami nadchodzą plastry Contractubex®– podczas gdy my śpimy, one stopniowo uwalniają substancje czynne. Podwójny mechanizm działania reguluje proces bliznowacenia, zapobiegając powstawaniu przerosłych blizn, jednocześnie je zmiękczając, wygładzając i uelastyczniając. Plastry mogą być używane przez całą rodzinę. Co ważne, naklejone na skórę chronią przed działaniem dziecka, które w nocy może np. zadrapać bliznę.

Contractubex® plastry na noc są dostępne w aptekach bez recepty. Cena ok. 98 zł (21 plastrów, 12×3 cm).
Podmiot odpowiedzialny Merz Pharmaceuticals GmbH, Niemcy
Informacje o produkcie: Egora sp. z o.o. sp.k. tel.: 22 252 89 55
www.contractubex.pl