Rodziców małych dzieci często frustruje fakt, że nie wiedzą, co chce im przekazać ich maluszek. Nie zawsze jesteśmy w stanie zgadnąć, o co chodzi dziecku, które pomimo naszych usilnych starań ciągle marudzi lub płacze. Niemowlę nie powie nam jeszcze, czego potrzebuje, ale może nam to pokazać. Świetnie sprawdzi się w tutaj język migowy dla niemowląt, czyli tak zwane bobomigi.
Zanim maluch będzie fizycznie w stanie używać do porozumiewania aparatu mowy, może minąć sporo czasu. Jego narządy artykulacyjne: mięśnie, język, wargi są jeszcze zbyt słabe, żeby cokolwiek powiedzieć. Swobodnej rozmowy ze swoim dzieckiem możemy oczekiwać dopiero jak skończy 2, a często nawet 3 lata. Jednak kiedy dziecko jest w stanie samodzielnie siedzieć, czyli około 7.-9. miesiąca życia, jego rączki mogą mu pomóc w komunikacji z nami.
Bibomigi – co to jest?
Bobomigi (ang. Sign2Me, Sign2Baby) swoje korzenie mają w języku migowym i są świetnym sposobem porozumiewania się z dziećmi, które jeszcze nie potrafią mówić. Twórcą metody Sign2Me jest psycholog i badacz języka migowego – Joseph Garcia. Zaobserwował on, że osoby głuchonieme potrafią lepiej porozumieć się z swoimi małymi dziećmi niż osoby słyszące. W Polsce badania na temat używania języka migowego dla małych dzieci prowadzi Danuta Mikulska z Uniwersytetu Warszawskiego.
Kiedy można zacząć?
Naukę najprostszych znaków można rozpocząć już od 6. miesiąca życia dziecka. Początkowo nie oczekujmy jednak spektakularnych efektów, ponieważ maluch nie będzie potrafił przekazać nam skomplikowanych rzeczy. Nauka przekazywania swoich potrzeb i uczuć poprzez miganie to proces i jedynie nasza systematyczność i cierpliwość w tym względzie mogą odpowiednio zaprocentować. Według specjalistów dziecko po ok. 2 miesiącach ciągłego powtarzania i nauki będzie potrafiło pojąć najprostsze znaki.
Do nauki można stworzyć swój własny słownik i samodzielnie wymyślić gesty, obrazujące określone osoby, rzeczy czy czynności. Możemy także skorzystać z gotowych propozycji (np. bobomigi oparte na znakach polskiego języka migowego stworzone przez Danutę Mikulską) (http://www.bobomigi.com.pl/). Pamiętajmy jednak, aby zawsze dany znak oznaczał to samo oraz by używając znaku, informować głośno, co dany gest oznacza. Początkowo zacznijmy od kilku prostych znaków i obserwujmy dziecko. Kiedy widzimy, że maluch zapamiętał bobomigi i ich używa, zacznijmy wprowadzanie kolejnych.
Przykładowe bobomigi
Przykładowe znaki bobomigów przydatne do komunikacji z dzieckiem:
• mama – dwoma (wskazującym i środkowym) wyprostowanymi palcami prawej ręki dotknij dwa razy prawego policzka;
• jeść – podnoś rękę do ust, ze zbliżonymi do siebie palcami i dwa razy dotknij ust;
• spać– złóż dłonie jak „do modlitwy” i połóż na nich policzek, możesz zamknąć oczy
• myć się – potrzyj dłońmi kilka razy klatkę piersiową, jakbyś strzepywała z niej okruszki;
• pić – machaj ręką w górę i w dół, tak jak się podnosi szklankę do ust.
Zalety bobomigów
Miganie to przede wszystkim sposób na szybszą i łatwiejszą komunikację z dzieckiem. Rodzice, którzy rozumieją swoje dziecko i potrafią się z nim porozumieć, szybciej reagują na jego potrzeby, nie domyślają się, o co chodzi szkrabowi. Bobomigi zacieśniają rodzinne więzi nie tylko dziecka z rodzicami, ale także z innymi domownikami, którzy porozumiewają się z niemowlakiem w taki sposób.
Ponadto badania wskazują (https://babysignstoo.com/information/research), że niemowlęta, którym migano, lepiej się rozwijają i są inteligentniejsze. Miganie wspomaga pamięć dziecka, rozwija zdolności komunikacyjne oraz manualne maluszka.
Zabawy z dzieckiem wykorzystujące bobomigi są bez wątpienia bardzo rozwijające dla maleństwa. Dodatkowo, zarówno my, jaki i maluch jesteśmy spokojniejsi i nie frustrujemy się tym, że nie możemy się ze sobą porozumieć. Taka możliwość kontaktu daje ogromną satysfakcję i radość.