Po przebudzeniu w organizmie wydziela się kortyzol, który zostaje zahamowany przez pierwszy posiłek – im dłużej go nie spożywamy, tym bardziej jesteśmy narażeni na jego negatywne działanie. Dlatego nie bez powodu od wielu lat mówi się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem. Zapobiega napadom głodu oraz podjadaniu niezdrowych i wysokokalorycznych produktów w dalszej części dnia. Warto jednak jeszcze zwrócić uwagę na zawarte w daniu składniki odżywcze. Śniadanie powinno składać się warzyw i owoców oraz pełnowartościowych produktów, o czym przekonuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.
W przypadku, gdy na początku dnia nie dostarczymy organizmowi niezbędnych substancji odżywczych – ucierpi nasze samopoczucie. Nieodpowiednia dieta ma ogromny wpływ na emocje. Od momentu przebudzenia w organizmie wydzielane są hormony stresu, których produkcję hamuje dopiero posiłek. Im wcześniej zjemy, tym szybciej „rozpalimy w naszym metabolicznym piecu”. Przy komponowaniu śniadania nie można zapominać o zasadzie połowy talerza – do tradycyjnej kanapki dołóżmy miseczkę z rzodkiewkami lub pomidorkami, a jajecznicę warto wzbogacić o jarmuż, czerwoną cebulę, patisona oraz paprykę.
– Nie oczekujemy od komputera, że będzie działał bez zasilania, podobnie jak nie powinniśmy wymagać od naszych dzieci, że bez wartościowego śniadania będą w stanie w pełni wykorzystywać możliwości swojego mózgu. Dlatego pierwszy posiłek powinien być́ pełnowartościowy, zawierać warzywa i dostarczać węglowodanów złożonych zawartych w pełnoziarnistych produktach zbożowych, takich jak płatki owsiane, granola czy kanapka z razowego pieczywa z dodatkiem białka i tłuszczów – komentuje Katarzyna Błażejewska-Stuhr, ekspertka kampanii „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”.
Jak nauczyć dziecko jedzenia wartościowego śniadania?
Ekspertka kampanii przekonuje, że istnieją sprawdzone sposoby na wprowadzenie śniadania do rozkładu dnia u najmłodszych. Jednym z nich jest wcześniejsze planowanie z dziećmi, co będą chciały zjeść na jutrzejsze śniadanie. Dzięki temu rodzic może przygotować składniki z wyprzedzeniem, ale przede wszystkim unika porannych dyskusji.
– W dni szkolne często robię dzieciom koktajle – miksuję w nich ugotowaną dzień wcześniej kaszę jaglaną lub płatki owsiane z napojem roślinnym np. orzechowym i sezonowymi owocami. Do tego można dodać masło orzechowe oraz łyżkę zarodków pszennych. Taki koktajl, wypijany w zaledwie kilka minut, gwarantuje, że dziecko czuje się syte na długo. Dodatkowo takie śniadanie jest szybkie do przygotowania i bardzo smaczne – proponuje ekspertka.
Celebracja śniadania jako krok do zbudowania zdrowego nawyku
Innym sposobem na zbudowanie nawyku jedzenia śniadań jest celebracja posiłku. Zmiany warto zacząć od wspólnych weekendów, kiedy z reguły jest więcej czasu. Zaangażowanie całej rodziny w przygotowanie śniadania, rozłożenie zastawy, kolorowych serwetek i stworzenie miłej atmosfery to nie tylko dobrze spędzony wspólnie czas, ale również budowanie pozytywnych nawyków, które zaowocują w przyszłości. Przyzwyczajenie do regularnych posiłków ułatwia utrzymanie prawidłowej masy ciała, niweluje stres i pomaga sprawnie rozwijać się młodemu organizmowi. Systematyczne jedzenie w przypadku dzieci związane jest z jeszcze jedną, bardzo ważną z wychowawczego punktu widzenia wartością̨, tj. regularnością̨. Daje ona dziecku poczucie bezpieczeństwa i spokoju.
Pomysły na lekkie, a zarazem pełnowartościowe śniadania:
Kremowe, owocowe smoothie na dobry początek dnia*
SKŁADNIKI:
2 łyżki siemienia lnianego*
1/2 szklanki gorącej wody
1 szklanka napoju roślinnego (np. owsianego, jaglanego lub orkiszowego)
1 szklanka owoców jagodowych (maliny, borówki, jagody, truskawki)
1 łyżka zarodków pszennych
kilka kostek lodu
2 krople olejku waniliowego
INSTRUKCJA:
Siemię lniane najlepiej zmiksować w młynku do kawy, następnie zalać gorącą wodą i poczekać, aż zrobi się „kisielek”. Można zalać całe nasionka siemienia gorącą wodą i potem przelać je przez sitko lub zmiksować z pestkami. Przestudzone siemię i wszystkie pozostałe składniki należy zmiksować do osiągnięcia jednolitej konsystencji.
*Przepis pochodzi z bloga Katarzyny Błażejewskiej-Stuhr https://kachblazejewska.pl/2018/07/26/smoothie-na-sniadanie-delikatny-poczatek-dnia/
Pieczone jajko w pomidorach lub w papryce
SKŁADNIKI:
1 jajko
1 średni pomidor lub papryka
starty żółty ser
szczypta bazylii
sól i pieprz do smaku
INSTRUKCJA:
Wbij jajko do wydrążonego pomidora lub papryki, posyp przyprawami i odrobiną żółtego sera. Wstaw do nagrzanego piekarnika aż jajko się zetnie i danie gotowe!
*** *** ***
Ogólnopolska kampania promocyjno-edukacyjna „Jedz owoce i warzywa – w nich największa moc się skrywa!”, której organizatorem jest Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, sfinansowana jest ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Więcej informacji o kampanii znajduje się na stronie internetowej oraz na profilu na Facebooku: https://jedzowoceiwarzywa.pl/ https://www.facebook.com/jedzowoceiwarzywa/