Wiele dzieci dorasta w rodzinach, w których nigdy nie dostrzega się ich takimi, jakimi są i co czują. Dlaczego? Doradcy wychowania mówią – dziecko potrzebuje czasu od rodziców. Chociaż wszyscy o tym wiedzą, w praktyce wygląda to różnie. Szczególnie gdy tego czasu jest niewiele, a na obdarowanie nim czeka większa gromadka.
Sam na sam
Każdy jest niepowtarzalny i wyjątkowy, a potrzeba indywidualnego traktowania będzie oznaczała konieczność spędzenia jakiegoś czasu sam na sam z rodzicem bez obecności pozostałego rodzeństwa. Spędzając czas tylko z jednym dzieckiem, mamy okazję zobaczyć je jakby na nowo, docenić różnorodność i przypomnieć sobie, że każde z nich potrzebuje czegoś innego. Zaplanuj więc czas indywidualny dla każdego dziecka. Jeżeli w rodzinie jest więcej dzieci, niech to będzie 10 minut z każdym. Ma to być czas tylko wasz – bez TV, telefonu, innych członków rodziny. Nazwij ten czas, powiedz o nim dziecku, niech to będzie wasz specjalny czas, który będziecie mieli tylko dla siebie już każdego dnia.
To taki czas, gdy rodzic jest tylko dla dziecka. Bycie uważnym na potrzeby dzieci owocuje odkryciem ich zainteresowań i pasji. Jedno może lubić lepienie, malowanie, rysowanie, drugie – wszelkiego rodzaju aktywności ruchowe, pasją trzeciego będzie czytanie. Często wystarczy samo towarzyszenie dziecku w ulubionym zajęciu lub włączaniu go w jego ulubione czynności, np. gotowanie. Takie wspólne spędzenie czasu tylko z jednym dzieckiem uczy cierpliwości, o którą łatwiej w kontakcie indywidualnym. Zajmując się tylko jednym dzieckiem, mamy okazję okazywać empatię i zrozumienie. W ten sposób dzieci budują relację każdym rodziców, a taki indywidualny czas wzmacnia poczucie bycia kochanym i poczucie bezpieczeństwa dziecka.
Więcej dzieci – różne potrzeby
Zadanie, które staje przed rodzicami kilkorga dzieci jest naprawdę trudne. Oto w ograniczonym czasie powinni zająć się swoimi dziećmi indywidualnie, tak aby każde z nich miało poczucie bycia ważnym, wyjątkowym. Różne potrzeby dzieci w zależności od wieku mogą stać się jednak atutem i pomóc rodzicom poświęcić czas indywidualnie dla każdego. Chwila spędzona z maluchem na wspólnej zabawie, kiedy rodzic jest tylko dla niego, nie odbiera telefonu, nie zajmuje się innymi sprawami, będzie dla niego bardzo ważna. Nasycone miłością, uważnością rodziców dzieci często same pragną kontynuować zabawę według swojego scenariusza, do którego nie potrzebują już rodziców. Inaczej jest z nastolatkiem. Czas dla niego zwykle wymaga od rodzica więcej wysiłku.
Wspólne wyjście na basen, wyprawa rowerowa, gra w piłkę, wyjście do kina, na zakupy, to zajmie więcej czasu niż zabawa z maluchem. Możliwość zaangażowania dziadków, cioć, opiekunek do stałej pomocy przy większej liczbie dzieci ułatwia zrealizowanie ambitnego zadania spędzenia czasu indywidualnego z każdym dzieckiem. Ważną rolę odgrywa dobre planowanie. Warto sprytnie wykorzystywać czas, gdy starsze dzieci odrabiają zadania, uczą się, są na dodatkowych zajęciach, na czas indywidualny z maluchami. Wcześnie położone spać maluchy pozwalają z kolei na spokojne spędzenie czasu ze starszymi dziećmi wieczorem. Warto pomimo trudności zainwestować w budowanie relacji z młodszymi i starszymi dziećmi. Nastolatki, chociaż często tego nie mówią, bardzo potrzebują indywidualnego czasu wspólnego z każdym z rodziców.
Oczywiście wspólne wyjście całą rodziną na basen, na wycieczkę czy do kina bywa naprawdę wspaniałe i niezapomniane, ale nawet wtedy trzeba pamiętać, że każde dziecko jest niepowtarzalne i wyjątkowe, o czym najlepiej przekonać się, spędzając czas indywidualnie z każdym z nich.