32.Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza dobiegł końca. Był to przegląd najlepszych filmów z całego świata dla dzieci i młodzieży. Oprócz oglądania filmów mali kinomaniacy wraz z rodzicami mogli wziąć udział w wielu imprezach m.in. w grach miejskich, Kleksowym Plebiscycie na najlepszą piosenkę z filmów o Panu Kleksie i wielu innych.
Mama z Toniem na festiwalu
W sobotę siedzimy z Toniem w kinie. Tak nam się zaczyna poznański weekend z festiwalem Ale Kino! No, trochę przedłużony, bo przyjechaliśmy wczoraj i zdążyliśmy już zobaczyć urokliwy, film „Babcia i dzieciaki”. To norweska produkcja dla dzieci, w nieśpiesznym stylu vintage, która w nienachalny sposób przemyca ponadczasowe wartości takie jak rodzina, bliskość i szacunek do wszystkich. W kinach do obejrzenia podobna produkcja – „Kacper i Emma – najlepsi przyjaciele”, która dostała Wielką Nagrodę Publiczności Wędrującego Ale Kino! – dla najlepszego filmu krótkometrażowego. Przed wejściem do sal kinowych kiermasz książek o Albercie Albertsonie i warsztaty, na których każde dziecko może zrobić sobie magiczną, czarodziejską różdżkę. A my czekamy, bo za chwilę zobaczymy pełnometrażowy film animowany „Czary-mary Albercie”, nakręcony właśnie na podstawie mądrych opowieści Gunilli Bergstrom. Toniowi bardzo się podoba ta bardzo udana ekranizacja książek o jego ulubionym bohaterze. Siedmioletni Albert niedługo będzie obchodził swoje 7 urodziny. Jego największym marzeniem jest posiadanie psa, ale tata, który sam wychowuje Alberta, uważa, że chłopiec nie jest jeszcze gotowy na taką odpowiedzialność. Bezpretensjonalna i zabawna opowieść o przyjaźni, o tym, że rodzina niekoniecznie musi składać się z mamy, taty i dzieci, o szacunku do starszych ludzi, o kłamstwie, które nie ma sensu i wielu innych ważnych sprawach. Krótka przerwa i idziemy na szwedzki film Daleko, daleko (reż. Esben Toft Jacobsen)
Kiedy bardzo wzruszeni wychodzimy, dowiadujemy się, że właśnie on wygrał Złote Koziołki w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Dla Dzieci. Cieszymy się chociaż to smutna historia o odchodzeniu. Ale jakże przepiękna i mądra! Zajączek Johan, którego mamę porywa Pierzasty Król, wybiera się w niebezpieczną wędrówkę do krainy mrocznego władcy. Tak przepięknej animacji nie zobaczymy w zalewie disneyowskich produkcji. Ale mamy nadzieję, że film zostanie kupiony i obejrzymy go jeszcze raz. Szkoda, że weekend się kończy i udało nam się zobaczyć tylko kilka obrazów. Obiecujemy sobie z Toniem, że w przyszłym roku przyjedziemy na dłużej.
A oto lista laureatów:
WYRÓŻNIENIE dla filmu krótkometrażowego dla młodzieży
ZAGUBIONY SZALIK reż. Eoin Duffy
JURY DZIECIĘCE – FILMY PEŁNOMETRAŻOWE
w składzie: Maria Banout, Antoni Cabaj, Blanka Kęstowicz, Jagoda Łucko, Michał Szymaniak, Ewa Zembroń
MARCINEK dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci
X + Y reż. Morgan Matthews
JURY DZIECIĘCE – FILMY KRÓTKOMETRAŻOWE
w składzie: Marta Gaca, Ewa Iwaniuk, Marianna Milecka, Julia Struglińska, Konstancja Taraszka, Filip Tomczak
MARCINEK dla najlepszego filmu krótkometrażowego dla dzieci
RÚBAÍ reż. Louise Ní Fhiannachta
JURY NAUCZYCIELI
w składzie: Lucyna Adamek-Egiert, Paulina Krześniak, Jolanta Manthey, Wioletta Mrozek, Dominika Senczyszyn
NAGRODA JURY NAUCZYCIELI dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci
JACK I MECHANIKA SERCA reż. Mathias Malzieu, Stéphane Berla
NAGRODA ECFA – Europejskie Stowarzyszenie Filmu dla Dzieci (European Children’s Film Association)
członkowie: Lina Uzkuraityté, Bregt Van Wijnendaele, Marta Żurek
JACK I MECHANIKA SERCA reż. Mathias Malzieu, Stéphane Berla
NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH dla najlepszego filmu pełnometrażowego dla dzieci wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi
X + Y reż. Morgan Matthews
NAGRODA STOWARZYSZENIA FILMOWCÓW POLSKICH dla najlepszego polskiego filmu animowanego wyróżniającego się walorami artystycznymi i wychowawczymi
TO PEWNA WIADOMOŚĆ! reż. Joanna Jasińska-Koronkiewicz
WIELKA NAGRODA PUBLICZNOŚCI WĘDRUJĄCEGO ALE KINO!
WĘDRUJĄCE KOZIOŁECZKI dla najlepszego filmu krótkometrażowego
KACPER I EMMA – NAJLEPSI PRZYJACIELE reż. Arne Lindtner Næss