Centrum Nauki Kopernik zaprasza najmłodszych wraz z rodzicami na koncerty, filmy i pokazy. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od wieku i zainteresowań.
Koncert dla dzieci: Gwiazdozbiory – trwa 45 minut
Dlaczego Wielka Niedźwiedzica ma długi ogon? Gdzie po niebie czmycha Ryś, a gdzie Zając? Jak znaleźć gwiazdę polarną? W której konstelacji świeci gwiazda, która wkrótce wybuchnie? Te i inne tajemnice nocnego nieba poznacie podczas koncertu w planetarium.
Wystąpią:
Gutek (skrzypce elektryczne) i Gwidon (skrzypce akustyczne)
Gutek i Gwidon to bracia, absolwenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Są laureatami wielu konkursów skrzypcowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, m. in. w Krakowie, Lublinie, Filadelfii, czy Teneryfie. Występowali we Włoszech, Francji, Szwecji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Korei, Japonii.
Utwory GG. Violin łączą ze sobą elementy różnych stylów, takich jak chillout, minimal, indie rocka, czy indie popu. Szczególnie bliski twórcom jest folk. W ich kompozycjach i aranżacjach można odnaleźć całą paletę barw muzyki świata – od polskiej, przez bałkańską, irlandzką, oraz ludową muzykę Ameryki Południowej i Azji. Aktualnie zespół skupia się na tworzeniu coverów muzyki popu, elektronicznej, filmowej, oraz folku, wciąż wzbogacając także swój dorobek autorski.
________________________________________________________________________________________________________________________________
Polaris. Kosmiczna łódź podwodna i tajemnica polarnej nocy – Polaris (pokaz + film) – trwa 50 minut, odpowiednie dla dzieci od 5 roku życia.
Pingwin i niedźwiedź polarny zwykle nie mają szansy się spotkać, jednak w filmie „Polaris” poznajemy ich razem. Ciekawy życia pingwin-podróżnik James przybywa z Bieguna Południowego na Północny. Tu poznaje niedźwiedzia Władimira, z którym się zaprzyjaźnia. Przyjaciele postanawiają wspólnie rozwikłać pewną zagadkę. Niczym prawdziwi naukowcy stawiają pytania, hipotezy i sprawdzają je, obserwując różne zjawiska. Naukowa przygoda prowadzi ich do budowy obserwatorium i statku kosmicznego. Obserwując z kosmosu Ziemię, Marsa i Saturna poznają sekrety planet, ich podobieństwa i różnice. „Polaris” to mądry i piękny animowany film, który poprzez wciągającą historię wprowadza pojęcia ruchu obrotowego Ziemi, poznaje z różnymi rodzajami ciał kosmicznych i wprowadza najważniejsze elementy metody naukowej.
Lektorzy: Cezary Żak i Artur Barciś.
Przed seansem odbywa się pokaz na żywo prowadzony przez prezenterów planetarium.
http://www.niebokopernika.pl/szczegoly-wydarzenia/repertoire/detail/polaris-1/
__________________________________________________________________________________
Pod jednym niebem (pokaz + film) – trwa 45 minut i jest odpowiedni dla dzieci od 3 roku życia.
Elmo i Żółtodziób – bohaterowie „Ulicy Sezamkowej” zabierają dzieci w fascynującą podróż do gwiazd. Odwiedza ich także gość z Chin – Hu Hu Zhu, z którym wspólnie oglądają Wielki Wóz, szukają Gwiazdy Polarnej i spacerują po powierzchni Księżyca.
Film dostępny jest także w wersji angielskiej. Przed filmem odbywa się pokaz na żywo „Zając Franek i gwiezdna przygoda”.
Lektorzy: Aleksander Mikołajczyk, Tomasz Bednarek, Jacek Bończyk.
http://www.niebokopernika.pl/szczegoly-wydarzenia/repertoire/detail/pod-jednym-niebem-2/
__________________________________________________________________________________
Wystawa Bzzz!
– Rodzinne popołudnia w Bzzz! Miniwarsztat Dźwięk
Czy potrafisz wyjaśnić dzieciom, czym jest dźwięk? Oto okazja, by wspólnie poszukać odpowiedzi. Wykonajcie różne doświadczenia. Spróbujcie nie tylko usłyszeć dźwięk, ale także go zobaczyć, a nawet dotknąć!
Do dyspozycji macie trzy stanowiska pełne eksperymentów. Możecie zrobić wszystkie. Możecie skupić się na kilku wybranych, a nawet jednym, wyjątkowo interesującym. Podążajcie za dziećmi i ich ciekawością. Zostańcie ich asystentami.
USŁYSZ – tutaj porozmawiacie przez telefony kubkowe i rozwiążecie dźwiękowe zagadki.
ZOBACZ – sprawdzicie, jak rozchodzi się fala dźwiękowa i zobaczycie tańczący ryż.
DOTKNIJ – zagracie na misie tybetańskiej lub bębenku i poczujecie drgania, dotykając wielkiego balona.
Porozmawiajcie także o dźwiękach, które nas otaczają. O drganiach i ich rozprzestrzenianiu się. Prowadzący warsztaty chętnie Wam pomogą.
Udział w warsztatach w ramach biletu na wystawy, po uprzednim pobraniu wejściówki do galerii Bzzz! na godz. 16:50 (w kasach lub w trakcie zakupu online).
Terminy „Rodzinnych popołudni”: 13 lutego, 20 lutego, 5 marca, 12 marca 2020.
– Warsztaty w galerii Bzzz!
– Śladami zwierząt
Na warsztatach dzieci zapoznają się z różnymi gatunkami zwierząt żyjących w Polsce, takich jak borsuk, sarna, żuraw, lis, wilk, łoś czy bażant. Zobaczą także, jak bardzo różnią się ich ślady i zastanowią się dlaczego. Będziemy wydawać odgłosy różnych zwierząt i starać się poruszać jak one, samodzielnie zrobimy odciski zwierzęcych łap czy nóg a potem będziemy zgadywać, które do kogo należą. Warsztat „Śladami zwierząt” zachęca nie tylko do słuchania, ale także do aktywnego uczestnictwa i samodzielnego poszukiwania w galerii Bzzz! śladów różnych zwierząt. Liczymy też na rodziców! Mamy nadzieję, że wezmą udział w warsztacie i pomogą dzieciom w poszukiwaniach!
– Woda: Co utonie, a co będzie pływać?
Woda od zawsze fascynowała zarówno badaczy praw przyrody, jak i myślicieli. Jednak niewątpliwie trzeba mieć w sobie ciekawość i pomysłowość dziecka, by dać się porwać nurtom rozważań na podobne tematy.
Najlepszym dowodem na fascynację wodą ze strony naukowców jest słynne Archimedesowe „Heureka!” wykrzyczane w czasie kąpieli albo szkice Leonarda da Vinci poświęcone fascynującym właściwościom prądów rzecznych i burz morskich.
Miniwarsztaty przeznaczone są dla najmłodszych odwiedzających Galerię Bzzz! W czasie zajęć maluchy poznają ciekawe własności wody, porównają, jak zachowują się różne zanurzone w niej przedmioty (mandarynka, plastelina, drewno, korek, balon, butelka) i będą dociekać, dlaczego jedne z nich pływają, a inne toną. Poprzez samodzielne doświadczanie nauczą się obserwować i wyciągać wnioski.