Pozostałe po ciąży kilogramy są zmartwieniem wielu mam. Niestety nie zawsze karmienie piersią i energia wydatkowana na opiekę nad malcem wystarczą, aby pozbyć się nadmiaru ciała. Zatem co robić żeby wyglądać jak przed ciążą? Oczywiście na pierwszym miejscu jest odpowiednia dieta. Jednak gdy karmisz piersią nie może być bardzo drastyczna.
Aby przyspieszyć efekty diety odchudzającej warto też zastosować trening. Jaki? Oczywiście każdy trening przybliży Cię do celu, gdyż każda aktywność fizyczna przyspiesza w pewnym stopniu przemianę materii. Ale jeśli chcesz szybszych efektów powinnaś wybrać trening ukierunkowany na spalanie tkanki tłuszczowej.
[negative]Jaki to trening? Jak to działa?[/negative]
DWA TRENINGI SPALAJĄCE TKANKĘ TŁUSZCZOWĄ ABY WYGLĄDAĆ JAK PRZED CIĄŻĄ
Istnieją jedynie dwa treningi przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej – trening aerobowy i interwałowy .
TRENING AEROBOWY
Aby można było mówić o treningu aerobowym muszą być spełnione dwie zasady:
- Trening trwa powyżej 30 minut.
- Po 30 minutach od rozpoczęcia treningu utrzymujemy stałe umiarkowane tętno na poziomie 60-70 % tętna maksymalnego (HR max).
Na czym to polega?
Każdy wysiłek fizyczny rozpoczyna się od spalania:
1. Glukozy
- W procesie glikolizy beztlenowej (inaczej glikolizy mleczanowej, szlaku beztlenowego, szlaku glikolitycznego) – występuje podczas bardzo intensywnych wysiłków fizycznych trwających do 90 sekund (np. szybki bieg na dystansie 400–800 metrów), kiedy organizm nie nadąża z dostarczaniem tlenu do organizmu. Glukoza pobierana jest z glikogenu mięśniowego.
W procesie przemiany glikolitycznej – występuje podczas wysiłku z intensywnością ponad 70% HR max, kiedy trening nie jest aż tak intensywny, więc organizm nadąża z dostarczeniem tlenu. Glukoza pobierana jest najpierw z glikogenu w mięśniach, a po ok godzinie, gdy jego stężenie spada, wykorzystywana jest także glukoza z krwiobiegu.
2. ATP (adenozynotrifosforanu)
- w procesie szlaku ATP-PC (inaczej systemu fosfagenowego) – występuje podczas maksymalnych wysiłków fizycznych trwających do 6 sekund (np. w trakcie skoku w dal, wzwyż). Do wytworzenia energii zużywane jest ATP (adenozynotrifosforan).
Jeżeli po ok 30 minutach od rozpoczęcia treningu będziesz ćwiczyć w tętnie 60-70% HR max organizm wejdzie w tryb spalania tłuszczu, czyli lipolizę.