W wersji zimowej jest nieco trudniej. Mogłabyś wykonać brzuszki w domu, a potem wyjść na spacer, ale ubieranie siebie i dziecka może zająć tyle czasu, że przerwa w treningu będzie zbyt długa i organizm zamiast spalać tłuszcz podczas spaceru na nowo zacznie spalać glukozę (tak jakby rozpoczął się nowy trening). Dlatego można od razu wyjść na szybki spacer utrzymując przez 60 minut umiarkowane tętno, a trening wzmacniający wykonać w domu w dogodnym czasie.
Zaletą treningu aerobowego jest to, że może go wykonać każda osoba, niezależnie od wieku, czy kondycji. Jest on również bezpieczny dla laktacji.
Jak obliczyć swoje maksymalne tętno?
Wzór wygląda następująco: 120 – wiek = tętno maksymalne
Przykład: jeśli masz 30 lat: 120 – 30 = 90
TRENING INTERWAŁOWY (Inaczej HIIT (High Intensity Interval Training)
Aby można było mówić o treningu interwałowym muszą być spełnione dwie zasady:
- Trening trwa poniżej 28 minut (nie licząc rozgrzewki i wyciszenia – cool down).
- Podczas całego treningu przeplatamy bardzo intensywny wysiłek (90–100% maksymalnego tętna) z wysiłkiem o umiarkowanej intensywności (60–70% maksymalnego tętna).
Długość intensywnego wysiłku w stosunku do umiarkowanego jest zależna od kondycji. Na początku stosujemy dłuższe fazy wysiłku umiarkowanego, które z czasem skracamy na rzecz wysiłku intensywnego. Jeżeli podczas umiarkowanego wysiłku tętno nie wróci do ok. 60–70% max HR, należy wydłużyć umiarkowany wysiłek lub skrócić maksymalny.