Jak alarmują dietetycy i specjaliści od prawidłowego żywienia, coraz więcej dzieci dotyka otyłość, insulinooporność i jej siostra – cukrzyca. Dlaczego tak się dzieje? W pierwszych latach życia malucha, zwłaszcza gdy przechodzi okres buntu, rodzice ulegają presji i pozwalają dzieciom samodzielnie wybierać produkty w sklepie. W ten sposób w koszyku lądują ciastka, batoniki, cukierki, które skutecznie zabijają chęć na pełnowartościowy posiłek.
Gdy taka sytuacja powtarza się latami, dochodzi do wyrobienia nawyku niezdrowego jedzenia i nie ma co się dziwić, że dziecko dostaje ataku furii, gdy widzi warzywa na talerzu. Co więcej, trudno jest przekonać naszą pociechę do zmiany zdania, gdy sami unikamy pełnowartościowych artykułów spożywczych, takich jak mleko i produkty mleczne.
Dlaczego warto proponować dzieciom nabiał? Mleko i produkty mleczne zawierają bezcenne dla naszego organizmu witaminy A, D, E, K i całą grupę witamin B. Ponadto możemy w nich znaleźć takie minerały, jak: potas, magnez, cynk oraz niezawodny wapń. Szczególnie o obecność tego ostatniego pierwiastka należy zadbać w diecie dzieci i młodzieży, aby uniknąć niedoborów. Jak wszyscy doskonale wiedzą, wapń wzmacnia kości i zęby, ale posiada także znacznie szersze spektrum działania. Minerał ten aktywuje wiele enzymów, odpowiada za prawidłową pracę hormonów oraz bierze aktywny udział w przewodnictwie nerwowym. Wspólnie z witaminą K uczestniczy w krzepnięciu krwi, co ułatwia gojenie ran, jak również zaangażowany jest w transport składników odżywczych.
Dlatego też należy reagować na niedobór tego pierwiastka, by uniknąć negatywnych konsekwencji dla zdrowia. Długotrwały deficyt wapnia może prowadzić do krzywicy, deformacji kości, częstych złamań, próchnicy zębów, skurczów mięśni, zaburzeń rytmu serca, wzrostu ciśnienia, a także do pogorszenia nastroju. W przyszłości osoby unikające nabiału w diecie narażone będą na wystąpienie osteoporozy.
Wapń dostarczany z mleka i produktów mlecznych jest znakomicie przyswajalny ze względu na zawartość laktozy, kazeiny oraz dobry stosunek wapnia do fosforu. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek zależy od płci, wieku oraz stanu fizjologicznego. Dzieci w wieku szkolnym powinny spożywać 1200 – 1300 mg wapnia dziennie.
Więcej informacji i ciekawostek ze świata mleka i produktów mlecznych można przeczytać na stronie kampanii „Mamy kota na punkcie mleka” finansowanej z Funduszu Promocji Mleka i organizowanej przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Zapraszamy do odwiedzenia fanpage’a https://www.facebook.com/mamykotanapunkciemleka/
Źródło: Biuro kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”