Letnie wakacje sprzyjają krótkim „wypadom” lub wyjazdom na dłuższy urlop. Również dla kobiet spodziewających się dziecka jest to czas, w którym planują wypoczynek. Jeżeli nie istnieją istotne powody medyczne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby organizować wyjazd. Marzena Langner – Pawliczek, położna i Ambasadorka kampanii społeczno – edukacyjnej „Położna na medal”, przedstawia porady, które rozwieją najważniejsze dylematy związane z wakacjami w trakcie ciąży.
Wakacje w ciąży
Ciąża, wbrew pozorom, nie jest chorobą i wiele rzeczy w tym czasie można robić. Można spacerować, jeździć na rowerze, chodzić na basen, uprawiać gimnastykę. Nie ma również przeszkód, aby udać się na wypoczynek. Wyjeżdżając na wakacje, te w kraju, czy też za granicę, należy jednak zachować zdrowy rozsądek.
Zastanówmy się jakich zasad ciężarna powinna przestrzegać, aby nie narażać siebie i mającego się urodzić dziecka. Każdy, kto wybiera się na wakacje, szuka porad i konsultacji. Szczególnymi turystkami są kobiety ciężarne. One też szukają porad i wiadomości. Ważne jest, aby konsultowały się z osobami mającymi rzetelną wiedzę na ten temat. Z doświadczenia wiem, że wiedza nie tylko ciężarnych, ale także młodych mam, nie zawsze pochodzi z dobrych źródeł.
Kobiety w ciąży czują się różnie. Jedne przez dziewięć miesięcy nie dostrzegają swojego odmiennego stanu, bo czują się wyśmienicie. Są też takie, które od początku do końca mają problemy i dolegliwości. Ta druga grupa szczególnie powinna konsultować się z lekarzem. Każda z kobiet możne zasięgnąć opinii kilku specjalistów aby rozwiać wątpliwości. Należy stosować się do zaleceń i wskazówek fachowców, a przede wszystkim, nie robić niczego wbrew sobie. Jeżeli masz jakiekolwiek obiekcje i nie czujesz się pewnie, wyślij na wczasy rodzinę, a sama wypoczywaj w domu. Jeśli podjęłaś decyzję aprobatywną – nie rozmyślaj, tylko szykuj się na relaks.
Podróż
Kobieta ciężarna, u której ciąża przebiega prawidłowo, może podróżować różnymi środkami lokomocji i czynnie wypoczywać. Optymalnym czasem na wakacje jest drugi trymestr ciąży. Nie oznacza to jednak, że przez pozostałe miesiące ciąży trzeba siedzieć w domu.
Do każdej podróży należy się dobrze przygotować. Znając swój organizm i jego ewentualne problemy z podróżowaniem sprzed ciąży, trzeba zaopatrzyć się w preparaty przeciw chorobie lokomocyjnej. Mogą one przydać się również tym paniom, które wcześniej nie miały problemów lokomocyjnych. Ubrania zabierz wygodne, takie, które nie będą uciskały brzuszka i krępowały ruchów. Czas podróży nie powinien być zbyt długi. Jeśli kilkugodzinną podróż samochodem lub autokarem możesz zamienić na samolot – zrób to. Podróże lotnicze nie są jednak wskazane w zaawansowanej ciąży. Niektóre linie lotnicze wymagają zaświadczenia lekarskiego, a nawet odmawiają przyjmowania ciężarnej na pokład. Zmiany ciśnienia w trakcie podróży lotniczej mogą wcześniej wywołać akcję porodową. Być może zatem najlepiej po prostu pojechać gdzieś blisko.
Jeśli masz zalecone preparaty przeciwzakrzepowe, pamiętaj o ich przyjmowaniu. W samolocie, autokarze czy samochodzie układaj ciało wygodnie, ale nie zapominaj o zapinaniu pasów bezpieczeństwa. Można kupić lub wypożyczyć specjalne adaptery do pasów bezpieczeństwa dla ciężarnych. Dzięki adapterowi pas biodrowy przebiega poniżej linii brzuszka i nie uciska nienarodzonego dziecka. Zmieniaj pozycje, poruszaj się, jeżeli to możliwe zrób kilka kroków, rozluźnij, rozciągnij ciało. W zaawansowanej ciąży nie prowadź pojazdu sama. Fachowcy twierdzą, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie znajduje się za kierowcą – jeśli możesz zajmij je.
Na czas podróży przygotuj sobie płyny i drobne przekąski. Unikaj kofeiny – podobno sprzyja powstawaniu obrzęków nóg.
Jakie miejsce wybrać na wakacje?
Dokładnie wybierz miejsce, w którym chcesz odpocząć. Podróże egzotyczne warto odłożyć na inny czas. Choroby tropikalne, biegunki czy zatrucia pokarmowe nie są Ci w tym stanie potrzebne. Warto też, jeżeli jedziesz za granicę, sprawdzić jak w miejscu Twojego wypoczynku funkcjonuje Ochrona Zdrowia i na co możesz liczyć w ramach ubezpieczenia, gdyby zaszła konieczność skorzystania z niego.
Jeśli jesteś już na wymarzonym urlopie (specjaliści twierdzą, że lepiej nad morze niż w góry) – pamiętaj o nakryciu głowy i kremie z filtrem UV (minimum 30 SPF).
Opalanie w ciąży nie jest wskazane, jeżeli wiąże się z kilkugodzinnym plażowaniem w pełnym słońcu. Pomijając poparzenia słoneczne, mogące pojawić się przebarwienia na skórze i puchnące stopy, upał może być przyczyną krwawienia z dróg rodnych. Korzystaj ze słońca w półcieniu leżąc na leżaczku – nie na piasku, bo możesz nabawić się bólu kręgosłupa. Rozsądne jest przebywanie na plaży przed godziną 11 i po godzinie 15. Kostium kąpielowy powinien być wygodny i podtrzymujący biust.
Pij dużo płynów, nawet do 3 litrów dziennie, najlepiej wodę i chłodne herbatki ziołowe. Często w trakcie plażowania schładzaj swoje ciało. Spryskuj twarz chłodną wodą, przecieraj mokrymi chusteczkami. Korzystaj z wody morskiej albo popływaj w basenie. Jeśli boisz się infekcji dróg rodnych, zaopatrz się w specjalne tampony z pałeczkami kwasu mlekowego.
Wykorzystaj wyjazd na sto procent i naładuj akumulatory. Będziesz miała okazję wykorzystać je w trakcie porodu, a później w trakcie opieki na swoim ukochanym maluchem. Udanych i bezpiecznych wakacji!