Cykoria to wciąż słabo znana roślina i mało kto zdaje sobie sprawę z jej niezwykłych walorów odżywczych. Gdy na nowalijki jest jeszcze za wcześnie, warto zainteresować się tym zimowym warzywem, pełnym witamin i minerałów. Może się ono pojawiać w kuchni w różnych odsłonach, których smak może nas zachwycić.
Zalet cykoria ma naprawdę dużo. To zimowe warzywo jest doskonałym źródłem potasu, żelaza, magnezu, miedzi, cynku i kwasu foliowego. W okresie, kiedy brakuje świeżych warzyw, powinna być regularnie spożywana, ponieważ jej blade listki zawierają substancje o działaniu alkalizującym, co pomaga utrzymać równowagę kwasowo-zasadową. Niewielka ilość węglowodanów i niski indeks glikemiczny pomagają regulować poziom glukozy we krwi. To też wspaniałe warzywo dla odchudzających się, gdyż w 93% składa się z wody, a spora zawartość manganu wspomaga przemianę materii i przyspiesza spalanie tłuszczów.
Cykoria zawiera silne antyoksydanty, usuwające wolne rodniki z organizmu. Dzięki zawartości beta-karotenu, bardzo pozytywnie wpływa na kolor i stan skóry. Mało kto wie, że cykoria zwiększa też wydzielanie mleka u kobiet karmiących.
Korzenie i liście cykorii poprawiają pracę przewodu pokarmowego, zwiększając wytwarzanie soków żołądkowych i stymulując ruchy żołądka i czynności trzustki. Cykoria jest wykorzystywana jako środek pobudzający apetyt, wzmagający pragnienie oraz moczopędny.
W Polsce możemy kupić cykorię w okresie od listopada do kwietnia. Niemal wszystkie części warzywa są jadalne (poza głąbem).
Czym kierować się przy zakupie?
Wybierając cykorię, sięgaj po jak najbielsze główki. Zielone listki świadczą o tym, że warzywo zgorzkniało pod wpływem światła. To wyjątkowe warzywo uprawiane jest bowiem bez dostępu światła, czemu zawdzięcza swój kolor i smak. Aby cieszyć się wyrazistym i intensywnym smakiem, warto sięgać po mniejsze sztuki.
Na rynku dostępna jest również kawa z cykorii, która jest napojem dietetycznym, bezkofeinowym posiadającym szereg właściwości zdrowotnych. Jej składniki wpływają na przyspieszenie przemiany materii, ułatwiają trawienie i zwiększają aktywność mikroflory jelitowej.
Cykoria w kuchni
Przepisy na dania z cykorii są najczęściej bardzo proste i przyjemne w realizacji. Cykorię w kuchni można gotować, dusić, zapiekać. Idealnie sprawdza się też jako dodatek do prostej zupy warzywnej czy jako baza zupy krem.
Prosta przekąska z nadziewanej cykorii
Składniki:
• 2 świeże cykorie
• 4 ugotowane na twardo jaja
• łyżka majonezu lub jogurtu naturalnego
• koperek
• sól do smaku
Sposób przygotowania:
Z umytej i osuszonej cykorii przygotuj łódeczki odrywając listki z każdej główki. Ugotowane jajka pokrój w kostkę, wymieszaj z majonezem lub jogurtem, dodaj sól i koperek.
Napełnij każdą łódeczkę farszem.
Do cykorii pasuje wiele rodzajów nadzienia. Można je zrobić, np. z awokado zmiksowanego z cytryną i solą lub oliwek pokrojonych w kostkę i kawałeczków pomarańczy.
Zupa krem z cykorii
Składniki:
• 4 cykorie
• cebula
• 2 ząbki czosnku
• 2 duże ziemniaki
• 2 pietruszki
• seler
• sól, pieprz
• 2 łyżki oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
Cykorię, cebulę i czosnek dusimy na oliwie. Podduszone wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i dodajemy pozostałe warzywa. Gotujemy na średnim ogniu przez 15-20 minut. Przestudzoną zupę blendujemy. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Podajemy z grzankami.