Gdy sezon wirusów i przeziębień w pełni, a nasz organizm nie oparł się im, ratujemy się czym możemy, wykorzystując często chemiczne środki. Tymczasem natura obdarza nas skarbem, który właśnie teraz przychodzi na pomoc. Owoce czarnego bzu, które zbieramy od września do października, są prawdziwą skarbnicą składników potrzebnych w walce z jesiennymi infekcjami.
Współczesna nauka potwierdza właściwości lecznicze czarnego bzu, który odgrywał zawsze ważną rolę w medycynie ludowej. Dlaczego czarny bez jest taki zdrowy? W małych czarnych kuleczkach znajdziemy, m.in. glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminę C, witaminy z grupy B, prowitaminę A oraz sole mineralne wapnia, potasu, sodu, glinu i żelaza.
Najważniejsze jednak, że owoce czarnego bzu działają immunostymulująco, a przede wszystkim zawierają substancję blokującą neuraminidazę, enzym, który umożliwia wirusowi grypy wniknięcie do komórek ludzkich i namnażanie się ich kosztem. Syrop działa na różne szczepy wirusa, co jest istotne, ponieważ wirusy stale mutują. Syrop z czarnego bzu sprawdzi się nawet u najmłodszych. Dodatkowo owoce czarnego bzu są najbogatszym źródłem silnych przeciwutleniaczy – antocyjanów. Pod tym względem dorównuje im tylko aronia.
Kiedy więc dopada nas przeziębienie, warto zastosować produkty na bazie czarnego bzu. Przy pierwszych oznakach przeziębienia przygotujmy herbatę z suszonych kwiatów czarnego bzu, która ma działanie silnie napotne, obniżające temperaturę, wykrztuśne i rozkurczowe. Pijemy 2-3 filiżanki przez cały dzień.
Jeśli nie mamy kwiatów, warto rozejrzeć się za owocami czarnego bzu, które właśnie jesienią zbiera się, ścinając całe baldachy, gdy wszystkie owoce są już dojrzałe. Z zebranych owoców można zrobić syrop lub ususzyć, aby w razie infekcji przygotować napar, który poleca się w stanach zapalnych dróg oddechowych, przeziębieniach i chorobach reumatycznych.
Chociaż w aptece można znaleźć wiele produktów na bazie czarnego bzu, warto pokusić się o przygotowanie własnego soku. Wiele osób przekonuje, że regularne jego picie jesienią i zimą skutecznie wspiera walkę z wirusami.
Sok z owoców czarnego bzu
Składniki:
1 kg bardzo dojrzałych owoców czarnego bzu
2 szklanki wody
Przygotowanie:
Owoce oderwać od szypułek i wypłukać. Do gotującej się wody wrzucić owoce i gotować około 20 minut. Przetrzeć przez sito i gotowy sok jeszcze raz zagotować.
Przelać do wyparzonych butelek i natychmiast zakręcić , tak aby sok nie dotykał zakrętki. Pij 2-3 razy dziennie po szklance rozcieńczonego soku (50 g soku uzupełnij gorącą wodą) przy przeziębieniu, zaburzeniach trawienia, nerwobólach.
Uwaga! Nie jedz surowych owoców czarnego bzu!
Aby czarny bez mógł dobrze służyć zdrowiu, trzeba wiedzieć, że nie wolno spożywać jego owoców na surowo, ponieważ zawierają toksyczny składnik zwany sambunigryną. Po spożyciu jest on rozkładany do cyjanowodoru, co powoduje poczucie słabości, niekiedy wymioty. Jednak podczas przetwarzania (suszenie, gotowanie itp.) sambunigryna ulega rozkładowi i staje się zupełnie nieszkodliwa.