Mleczna, gorzka, z orzechami lub nadzieniem… czekolada. Obok niej nawet dorosłym trudno przejść obojętnie. Czy dzieci mogą ją bezpiecznie jeść? Tak, pod warunkiem, że wybieramy dobrej jakości produkt, który maluchy dostają w rozsądnych ilościach.
Czekolada powstaje z ziarna kakaowca rosnącego, m.in. w Ameryce Południowej, Indiach, Afryce, Stanach Zjednoczonych oraz na Dalekim Wschodzie. Dlaczego tak za nią przepadamy? Czekolada to pokarm wysokoenergetyczny, podnoszący w naszym mózgu poziom serotoniny i endorfin. To właśnie dlatego po jej zjedzeniu czujemy się odprężeni i szczęśliwi, poprawia się nasze samopoczucie. Jedzenie dobrej czekolady ma pozytywny wpływ nie tylko na nasze samopoczucie. Czekolada to źródło witamin A, D, E, K, C, B1, B2, PP, B6, B12, a także kwasu foliowego, kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Zawiera ona również cenne składniki mineralne, m.in. magnez, żelazo, potas, fosfor, wapń, cynk, miedź oraz mangan.
Jaka czekolada?
Aby czekolada posiadała takie właściwości, musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze powinna to być prawdziwa czekolada, a nie tani wyrób czekoladopodobny. Produkty czekoladopodobne zawierają nie więcej niż 7 % kakao, poza tym mają w składzie olbrzymie ilości cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego, niezdrowe tłuszcze (szczególnie mleczna i biała), mleko w najgorszym wydaniu – z proszku, emulgatory, aromaty oraz niepożądane stabilizatory, np. E476.
Prawdziwa gorzka czekolada powinna zawierać przynajmniej 70% kakao. Dlatego wybierając dobrą czekoladę, konieczne jest czytanie etykiet, ponieważ nawet gorzka czekolada może zawierać niezdrowe dodatki. Dodatki w czekoladach są raczej normą, ale na rynku są też dobre produkty, które możemy od czasu do czasu podawać dzieciom. Dobra czekolada powinna być osłodzona zdrowym słodem. Coraz częściej można napotkać czekolady gorzkie (minimum 70% kakao) słodzone ksylitolem czy stewią, w których występują zdrowe dodatki, takie jak: bakalie, orzechy, nasiona czy przyprawy. Chociaż ich cena znacznie przewyższa cenę typowych wyrobów, wartość odżywcza takiej czekolady jest nieporównywalnie wyższa. Znacznie lepiej jest podać maluchowi kostkę takiej czekolady, niż lody, żelki czy lizaka.
Co za dużo…
Niestety dobroczynne właściwości czekolady może zniweczyć spożywanie jej w zbyt dużych ilościach. Dużym zagrożeniem braku umiaru w jedzeniu czekolady jest występująca w niej kofeina, która chociaż występuje w niewielkich ilościach, jest substancją psychoaktywną. W czekoladzie występuje też taobromina, która ma działanie uzależniające i pobudzające czynność serca (uwaga! może być śmiertelna dla psów). Kolejnym niekorzystnym dla zdrowia składnikiem czekolady jest fenyloetyloamina, endorfina o działaniu stymulującym. Te substancje spożywane przez dzieci w dużych ilościach mają niekorzystny wpływ na ich rozwój, dlatego sięgając nawet po dobrej jakości czekoladę, trzeba zachować umiar. Na czekoladę muszą szczególnie uważać mamy alergików. Kakao i białko będące jednymi z głównych składników czekolady to silne alergeny pokarmowe. Każda czekolada może mieć niekorzystny wpływ na zęby, jeśli nie przypilnujemy, aby po jej zjedzeniu dziecko umyło zęby lub chociaż opłukało usta.
Mnogość rodzajów dostępnej czekolady może przyprawić o zawrót głowy. Starajmy się jednak wybierać dokładnie sprawdzoną jej gorzką wersję i podawać dziecku z rozwagą i umiarem.