Przez dziesiątki lat moczenie nocne uważano za nieskomplikowane schorzenie, które ustępuje samoistnie. Obecnie jednak uznaje się je za zaburzenie o charakterze złożonym, na które składa się kilka czynników, takich jak nieprawidłowa czynność pęcherza moczowego oraz nadmierna produkcja moczu w nocy.
Podłoże moczenia nocnego nie ma natury psychologicznej – w większości przypadków jego przyczyną jest nadmierna produkcja moczu w nocy, niemożność obudzenia się lub zmniejszona pojemność pęcherza moczowego. To schorzenie może mieć poważny szkodliwy wpływ na samoocenę dziecka, jego stan emocjonalny i funkcjonowanie w ciągu dnia, między innymi w szkole i w kontaktach towarzyskich. Wpływ tego zaburzenia na życie dziecka i jego rodziny są jednak często bagatelizowane i trywializowane.
Od 2015 r. Międzynarodowe Towarzystwo Nietrzymania Moczu u Dzieci (ang. International Children’s Continence Society, ICCS) oraz Europejskie Towarzystwo Urologii Dziecięcej (ang. European Society for Paediatric Urology, ESPU) organizują Światowy Dzień Moczenia Nocnego (ang. World Bedwetting Day, WBD). W tym roku 28 maja dzień ten będzie obchodzony na świecie po raz czwarty. Inicjatywa ma na celu dalsze zwiększenie świadomości społeczeństwa i pracowników służby zdrowia na temat tego częstego schorzenia.
Przewodnia myśl Światowego Dnia Moczenia Nocnego 2019 jest kontynuacją inicjatywy z poprzednich lat pod hasłem „Czas na działanie” z uwagi na fakt, iż można znacznie więcej zrobić w celu rozpoznania moczenia nocnego i leczenia dzieci dotkniętych tym problemem.
O moczeniu nocnym:
- Moczenie nocne to niekontrolowany wyciek moczu podczas snu.6 U dzieci w wieku od 5. roku życia enurezję uważa się za zaburzenie.
- Moczenie nocne to częste schorzenie wieku dziecięcego. Około 5–10% siedmiolatków regularnie moczy się w nocy, a problem może się utrzymywać również w okresie dojrzewania i w życiu dorosłym.
- W większości przypadków przyczyną moczenia nocnego jest nadmierna produkcja moczu w nocy lub zmniejszona pojemność pęcherza moczowego. Jeszcze inną przyczyną może być niemożność obudzenia się. Moczenie nocne nie ma podłoża natury psychologicznej.
- Silna zależność pomiędzy moczeniem nocnym, pracą mózgu, funkcjonowaniem psychologicznym i zaburzeniami snu została dobrze udokumentowana.
- Skuteczne leczenie moczenia nocnego zapewnia poprawę słuchowej pamięci operacyjnej, jakości życia i zmniejsza problemy psychologiczne.
Światowy Dzień Moczenia Nocnego – dlaczego go obchodzimy?
Moczenie nocne jest częstą chorobą, która poważnie wpływa na samoocenę dziecka, jego stan emocjonalny i funkcjonowanie w ciągu dnia, między innymi w szkole i w kontaktach towarzyskich.
Moczenie nocne nie wynika z niczyjego błędu, a rodziny i lekarze powinni mieć możliwość omówienia problemu bez atmosfery zakłopotania czy poczucia winy. Skutki tego zaburzenia są jednak często bagatelizowane i trywializowane, w związku z czym nikt nie szuka pomocy bądź też nie jest ona oferowana. Poprzez zwiększanie świadomości na temat tego częstego schorzenia, które można i należy leczyć, Światowy Dzień Moczenia Nocnego stanowi inicjatywę skierowaną do rodzin jako zachętę do omówienia problemu z lekarzem i uzyskania niezbędnej pomocy.
W związku z obchodami Światowego Dnia Moczenia Nocnego, na stronie www.suchyporanek.pl czeka na dzieci niespodzianka – książka Zofii Staniszewskiej z il. Katarzyny Minasowicz, pt. „Jak Tymek został detektywem” (pobierz książkę w PDF)
Szczegóły na stronie www.suchyporanek.pl