Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku dobrą przyszłość. Dzięki konsekwentnemu oszczędzaniu i wykorzystaniu odpowiednich produktów inwestycyjnych możemy zgromadzić kapitał, który pomoże mu wystartować w dorosłe życie.
Myśląc o przyszłości naszego dziecka, poza produktami oszczędnościowymi warto pomyśleć również o wyborze polisty terminowej na życie. Ubezpieczenia tego typu umożliwiają wypłatę świadczeń i zapewniają dodatkowe wsparcie finansowe dla naszych bliskich.
Rodzina przede wszystkim
Z badań przeprowadzonych przez Skandia Życie Towarzystwo Ubezpieczeń wynika, że rodzina oraz jej bezpieczeństwo stanowią najwyższą wartość w życiu zdecydowanej większości z nas (76 proc.).
Badanie wykazało również, że Polacy rozumieją bezpieczeństwo rodziny głównie w kontekście finansowym – jako sytuację, w której sami, pomimo wypadku lub innego zdarzenia losowego, nie będą stanowić obciążenia dla najbliższych. Taką definicję wskazało 70 proc. respondentów.
Co ciekawe, najbardziej obawiamy się nie samej śmierci, lecz kalectwa lub przewlekłej choroby. Na pytanie, jakie zdarzenie mogłoby najbardziej obniżyć poczucie bezpieczeństwa, 91 proc. ankietowanych wskazuje właśnie trwałe kalectwo. Na kolejnych miejscach znalazły się nieuleczalna choroba, własna (90 proc.) lub partnera (84 proc.) oraz trwałe kalectwo partnera (83 proc.). Śmierć własną lub partnera jako najpoważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa finansowego rodziny wskazało 80 proc. badanych.
Dobre chęci to za mało…
Pomimo deklarowanej chęci ochrony najbliższych, Polacy w ograniczonym zakresie korzystają z produktów ubezpieczeniowych na życie. Przeszło co drugi badany (53 proc.) nie posiada żadnej polisy umożliwiającej wypłatę świadczeń w wypadku zdarzeń losowych wpływających na zdrowie lub życie. Najbardziej powszechną formę ochrony wśród ankietowanych stanowią grupowe ubezpieczenia na życie, oferowane w ramach świadczeń pracowniczych – ich posiadanie deklaruje 47 proc. badanych. Znacznie mniejszą popularnością cieszą się indywidualne polisy na życie – 30 proc. wskazań oraz polisy ubezpieczeniowe połączone z funduszem inwestycyjnym – 14 proc. Z danych wynika, że przyczyny niskiej aktywności Polaków w zakresie korzystania z indywidualnych produktów ubezpieczeniowych na życie są wielowymiarowe. Większość ankietowanych jako główny powód braku produktów tego typu wskazuje słabą sytuację ekonomiczną – w opinii 43 proc. badanych nie stać ich na zakup polisy. Poważną przeszkodę (30 proc. wskazań) stanowi również brak wiedzy na temat produktów oraz niska wiarygodność instytucji finansowych – przeszło co piąty ankietowany (22 proc.) nie ma zaufania do firm ubezpieczeniowych. Co ważne, nawet wystąpienie w najbliższym otoczeniu zdarzeń losowych uwiarygadniających zagrożenie nie jest w stanie zmobilizować nas do zakupu odpowiednich produktów. Blisko trzy czwarte badanych, pomimo ciężkiej choroby czy śmierci znajomych lub dalszej rodziny, nie podejmuje żadnych działań w kierunku zapewnienia sobie dodatkowej ochrony ubezpieczeniowej.
Jakie ubezpieczenie wybraç?
Na rynku dostępnych jest wiele produktów ubezpieczeniowych, umożliwiających wypłatę świadczeń w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych wpływających na nasze zdrowie lub życie. Zanim przystąpimy do wyboru konkretnej polisy, powinniśmy określić budżet, jaki możemy przeznaczyć na ten cel. Warto podkreślić, że nie musimy jednorazowo angażować znacznych środków, które mogłyby poważnie uszczuplić nasze zasoby lub zagrozić płynności finansowej. W przypadku polis takich jak Skandia Życie+ nawet niewielka kwota, np. 80 złotych miesięcznie, może zapewnić naszej rodzinie dodatkowe środki rzędu 20 tys. złotych. Co ważne, jeżeli w trakcie obowiązywania umowy dojdziemy do wniosku, że zależy nam, aby zwiększyć sumę ubezpieczenia, większość polis oferowanych na rynku przewiduje taką możliwość. Warto jednak pamiętać, że wiąże się to ze wzrostem składki, tak więc powinna być ona dopasowana do naszych bieżących możliwości finansowych.
Świadoma decyzja
Ważną kwestią jest również zakres ochrony, jaki oferuje polisa. Istotne, aby produkt uwzględniał zagrożenia, które w jednoznaczny sposób mogą naruszyć bezpieczeństwo finansowe naszej rodziny, a więc: całkowite trwałe inwalidztwo uniemożliwiające dalszą pracę, chorobę śmiertelną czy wreszcie śmierć.
Aby móc podjąć świadomą decyzję, przed podpisaniem umowy powinniśmy uważnie zapoznać się z warunkami oferowanymi przez dany produkt ubezpieczeniowy. Niezbędne informacje znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Niestety, dokumenty tego typu często pisane są językiem prawniczym – bardzo formalnym, specyficznym, często nieprzyjaznym. Na szczęście zaczyna się to zmieniać… Przykładem dobrych praktyk w tym zakresie są m.in. dokumenty OWU polisy Skandia Życie+. Zostały one napisane w przejrzysty sposób, niewymagający specjalistycznej znajomości prawa. Kluczowe zagadnienia wyróżnione są odpowiednimi adnotacjami na marginesach oraz objaśnione praktycznymi przykładami. Dodatkowo do OWU dołączana jest Karta Produktu, zawierająca najważniejsze informacje na temat ubezpieczenia, takie jak: czas obowiązywania umowy, minimalny i maksymalny wiek ubezpieczonego, wysokość składki oraz warunki wypłaty środków z polisy. W przypadku wątpliwości zawsze jednak warto pytać doradcę, tak abyśmy mieli pewność co do podejmowanej decyzji.
Pamiętajmy, niezależnie od tego, jaki produkt ubezpieczeniowy wybierzemy, zawsze kierujmy się bezpieczeństwem finansowym naszej rodziny.
———————————————
Regina Hojna
Certyfikowany trener biznesu. Zajmuje się tematyką budowania i zarządzania zespołem, budowania długoterminowych relacji z klientem, komunikacją interpersonalną oraz zarządzaniem sobą w czasie. Mama dwójki synów: Maksymiliana (8 lat) – zapalonego piłkarza i pianisty oraz Macieja (4 lata) – nieodłącznego towarzysza mamy. Miłośniczka psychologii, kulinariów oraz książek. Aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej – założyła m.in. Klub Ludzi Czytających i Gotujących.