Na pewno słyszeliście hit „Old Town Road”, piosenkę, która swój sukces osiągnęła dzięki aplikacji TikTok. Wszystko zaczęło się od młodego amerykańskiego rapera Lil Nas X, który nie mając środków ani wsparcia wielkich wytwórni, nagrał kilkusekundowe muzyczne video i udostępnił je w aplikacji TikTok – nagranie szybko zaczęło żyć swoim życiem pod challangem „Yee Yee juice”. W ten sposób miliony użytkowników na całym świecie na kilka sekund „przeobrażało się” w kowboja i instalowało aplikację na swoich telefonach. A krótkie video stało się hitem wszechczasów.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi aplikacjami wśród dzieci i młodzieży był Instagram oraz Snapchat. Teraz króluje TikTok – czym dokładnie jest i czy jest bezpieczny dla dzieci? Warto wiedzieć, bo apka stała się bardzo popularna wśród najmłodszych. Z badań wynika, że najczęściej używają ją dzieci i młodzież do 20. roku życia.
TikTok – o co chodzi?
TikTok to aplikacja do dzielenia się krótkimi filmikami autorskimi, co znaczy, że pomiędzy użytkownikami udostępniane jest to, co nagrają twórcy danego filmu. Ponieważ główną ideą TikTok jest 15-sekundowy limit udostępnionego video, w minutę można obejrzeć około 4 nagrań od 4 różnych użytkowników. Co zawierają nagrania?
Zazwyczaj są to filmiki łączące humor i ulubioną muzykę, śpiew, taniec, a także skecze i wygłupy oraz wyzwania, czyli trendy, wyświetlane jako #hasztagi (na przykład #dzieńgwiezdnychwojen, #zróbtosam, itd.). Jednym słowem TikTok to rozrywka i zabawa, która potrafi szybko uzależnić. Niektórzy użytkownicy próbują zdobyć miejsce na stronie „For You”, która jest transmitowana dla wszystkich lub po prostu biorą udział w wyzwaniach, które są siłą napędową TikTok i ciągle pojawiają się nowe trendy, za którymi podążają najmłodsi.
Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?
Aplikacja pozwala użytkownikom łączyć się z innymi i wyświetlać treści, których nie można filtrować, co spowodowało, że niektórzy rodzice zastanawiają się, czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci. Chociaż istnieją funkcje prywatności, to nadal jest się narażonym na treści o różnym charakterze, które są publikowane w kanale publicznym – od niebezpiecznych fizycznych akrobacji, które dzieci mogą chcieć odtworzyć, po nieodpowiednie komentarze.
Chociaż można blokować lub zgłaszać inne osoby za nieodpowiednie treści, TikTok nie ma kontroli rodzicielskiej. To oznacza, że jak przy każdej platformie społecznościowej z bezpośrednim komunikatorem lub funkcją komentowania, zawsze istnieje możliwość, że dziecko może rozmawiać z kimkolwiek – także z nieznajomymi. A ponieważ TikTok jest platformą zachęcającą do zdobywania uwagi i „bycia najciekawszym”, to może sprzyjać nieprzychylnym osobom i niebezpiecznym kontaktom.
Kolejnym zagrożeniem jest napięcie społeczne. Dzieci mogą zostać wciągnięte w presję tworzenia większej liczby lepszych treści, a to może powodować niepokój – zwłaszcza jeśli nie stają się popularne.
Zabronić czy nie?
Tak naprawdę trudno jest zabronić, bo przecież nawet nie pozwalając dziecku na instalację TikTok, to tak jak z każdą inną aplikacją, zawsze może ją mieć kolega czy koleżanka w szkole lub znajomi z „podwórka. Lepiej więc jest starać się mieć nad tym kontrolę. Aby zwiększyć świadomość bezpieczeństwa w sieci, TikTok podjął współpracę z organizacją Family Online Safety Institute (FOSI), której misją jest zachęcanie rodzin do przyjaznego dzielenia się treściami online i rozmawiania z dziećmi o tym, co robią w Internecie. Dzięki tej współpracy TikTok udostępnił przewodnik dla rodziców i materiały edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa, warto się z nimi zapoznać https://www.tiktok.com/safety?lang=pl&appLaunch=web
Magdalena Zaporowska