Przyszłość dzieci jest dla rodziców sprawą najważniejszą. Jednym z aspektów zapewnienia potomkom bezpiecznej przyszłości jest stabilność finansowa. Z tego względu wielu rodziców zakłada konto oszczędnościowe dla dziecka już po jego narodzinach. Systematyczne odkładanie pieniędzy przez długie lata, aż do osiągnięcia pełnoletności latorośli pozwoli na przekazanie sporych środków na wejście w dorosłość. Cel może być dowolny, może to być nowy samochód, wkład na mieszkanie lub inwestycja w jego edukację. Odkładanie na rachunku oszczędnościowym ma sporo zalet, a jedną z nich jest dostęp do zebranych środków.
Czym charakteryzuje się konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe jest jednym z produktów bankowych dedykowanych dla osób fizycznych, który służy do gromadzenia środków bez utraty ich wartości. Poza tym są zwykle lepiej oprocentowane (wartość oprocentowania może zmieniać się w czasie) niż rachunki osobiste służące zwykle do bieżących operacji bankowych. Konto oszczędnościowe dla dziecka bardzo często jest lepiej oprocentowane niż dla dorosłych. Z reguły prowadzenie rachunku oszczędnościowego jest bezpłatne. Z pieniędzy możemy swobodnie korzystać bez utraty oprocentowania. Możemy wpłacać i wypłacać gotówkę w sposób ciągły. Np. w Santander Consumer Banku nie płacimy zarówno za wpłaty jak i wypłaty pieniędzy na rachunek oszczędnościowy W innych bankach często za te czynności są naliczane opłaty. Ma to powstrzymać klienta od nieprzemyślanych wydatków. Ten produkt bankowy ze względu na swój charakter ma ograniczony zakres operacji bankowych, tj. wpłata środków na konto i przelew na konto osobiste.
Konto oszczędnościowe dla dzieci i młodzieży
Rodzice lub opiekunowie prawni, którzy zadają sobie pytanie: czy warto założyć dziecku konto oszczędnościowe, najczęściej po rozważeniu wszystkich argumentów za i przeciw podejmują decyzję o otwarciu konta, na które będą odkładać dla niego dodatkową gotówkę na dobry start. Natomiast dzieci mogą też same uczyć się oszczędzania pieniędzy, które dostają na różne okazje lub zarobią na wakacjach. Przechowywanie pieniędzy w szafie po pierwsze będzie skłaniać do ich wydania, a poza tym nie będą one oprocentowane i z czasem będą tracić na wartości. Systematyczne gromadzenie gotówki nauczy młodego człowieka, że w ten sposób może uzbierać na realizację swoich planów np. na podróże, zakup dobrego sprzętu. Uczy się przy okazji zarządzania finansami i samodyscypliny.
Wiele banków oferuje konta oszczędnościowe już od urodzenia dziecka, pod warunkiem, że ma nadany numer PESEL. Jednak część oferty jest kierowana dla dzieci powyżej 13 roku życia, która w tym wieku nabywa częściową zdolność do czynności prawnych. W związku z tym nastolatek będzie mógł już korzystać z niektórych usług bankowych, takich jak bankowość mobilna i internetowa, posiadać swoją kartę debetową, robić przelewy, zlecenia stałe w ramach limitów określonych przez opiekunów prawnych.
Konto oszczędnościowe w zależności od oferty banku możemy założyć jako samodzielny produkt albo razem z rachunkiem bankowym. Z reguły banki wymagają posiadanie do konta rachunku bieżącego. Nieletni nie założy samodzielnie konta, potrzebuje do tego swojego opiekuna prawnego, który może otworzyć konto w oddziale albo elektroniczne (w zależności od oferty banku). Konto oszczędnościowe dla dziecka jest zamykane po osiągnięciu przez niego pełnoletniości albo zmienione w konto dla dorosłych.
Ważne jest to, że nastolatek jest formalnym właścicielem rachunku, a środki znajdujące się na jego koncie są jego własnością.
Odpowiedź na pytanie: czy warto założyć dziecku konto oszczędnościowe, może być tylko jedna. Jak najbardziej warto, a nawet trzeba, ponieważ jest to bardzo dobry i bezpieczny sposób na oszczędzanie. Nastolatek uczy się zarządzania swoimi finansami, systematyczności w odkładaniu pieniędzy. Rodzice mogę zbierać dla dziecka pieniądze na jego przyszłość, zapewniając mu środki na najpilniejsze potrzeby przy wejściu w dorosłe życie. Jednocześnie możemy w swobodny sposób korzystać z pieniędzy w razie sytuacji kryzysowych, nie tracąc nic z oprocentowania. Jednym ograniczaniem jest miesięczny limit wypłat do kwoty zwykłego zarządu – ok. 5100 złotych.
(Artykuł partnera)