Odrabianie lekcji to niestety obowiązkowy element dnia każdego polskiego ucznia. Rekordziści potrafią spędzać nad zeszytami i książkami po kilka godzin. Dlatego tak ważne jest, by robili to w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu, wyposażonym w odpowiednie, dostosowane do wieku i wzrostu meble.
Każdy, kto ma dzieci wie, że namawianie ich do zachowania prawidłowej postawy podczas pisania wypracowania czy czytania szkolnej lektury to niekończąca się opowieść. „Nie garb się!”, „Podnieś głowę!”, „Wyprostuj się!” – powtarzane jak mantra, rzadko przynoszą oczekiwany rezultat. A przecież wygięte w paragraf plecy i głowa pochylona nienaturalnie nad zeszytami to nie tylko męka dla kręgosłupa, ale też utrudniony dopływ powietrza do płuc, czyli niekorzystne warunki do nauki.
W przypadku złego doboru biurka pierwszy odczuje to kręgosłup dziecka – odcinek lędźwiowy, który będzie przeciążany w sytuacji doboru złej pozycji. Odczują to również nogi, gdy stopy będą zwisać. Dziecko będzie się robiło niespokojne, ponieważ nie zawsze jest w stanie powiedzieć, że coś je boli, a czując dyskomfort, będzie unikało siedzenia przy biurku – mówi lek. Mateusz Dawidziuk – ortopeda z CM Gamma, ekspert portalu ZnanyLekarz.
Co gorsze, mięśnie po jakimś czasie przyzwyczajają się do takiego ułożenia, a kościec powoli ulega deformacji. Konsekwencje nieprawidłowej postawy podczas nauki mogą być gorsze, niż nam się wydaje. Skolioza i inne skrzywienia kręgosłupa, bóle pleców już od dzieciństwa, a nawet problemy z koncentracją, w znacznym stopniu wpływają na komfort życia.
Dziecko powinno siedzieć przy biurku przede wszystkim wygodnie, plecy ma mieć proste, stopy oparte o ziemię lub ewentualnie o podnóżek. Nie może siedzieć zgarbione, utrzymywać się na łokciach lub unosić barków do góry, aby móc położyć łokcie. Gdy dziecko siedzi przy biurku wygodnie, to będzie pracowało i uczyło się chętniej. W przypadku wyboru niewygodnej pozycji, dziecko będzie rozproszone i będzie mu się trudniej skoncentrować na nauce. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dóbr biurka, aby dziecko mogło od początku swojej edukacji wygodnie pracować w skupieniu oraz uczyć się – mówi lek. Mateusz Dawidziuk.
Dlatego tak ważna jest prawidłowa pozycja, której nie zapewni kuchenny stół z krzesłem czy dziecinny stolik, od dawna zbyt niski dla małego ucznia. Z pomocą przychodzą innowacyjne rozwiązania, stosowane przez projektantów i producentów domowych mebli do nauki. Na rynku znaleźć można ergonomiczne biurka, umożliwiające optymalne ustawienie wysokości blatu czy rosnące wraz z dzieckiem krzesła. Nie dość, że mogą być one wykorzystywane przez wiele lat, co pozwala sporo zaoszczędzić, to dodatkowo dają możliwość idealnego dopasowania do zmieniającego się wzrostu dziecka. Ale regulowana wysokość blatu biurka to nie wszystko. Można go też ustawiać pod odpowiednim kątem – innym do pisania, malowania czy czytania, dzięki czemu każda z tych czynności będzie wykonywana zgodnie z zasadami ergonomii.
Biurko ERGODESK Torino
Dobierając biurko, należy pamiętać, że to biurko dopasowujemy do dziecka, a nie dziecko do biurka. Po pierwsze należy wybrać krzesło, na którym dziecko siedzi wygodnie, prosto i stopy ma oparte o ziemię lub ewentualnie, gdy na bardzo dobrym krześle nie sięga do ziemi, można dopasować podnóżek. Dopiero wtedy możemy dobrać wysokość blatu. Wygodniej jest kupić biurko o regulowanej wysokości – wraz ze wzrostem dziecka możemy regulować jego ustawienie – podpowiada ortopeda.
Krzesła ERGODESK Leader (niebieskie) i Faworyt (różowe)
Należy też pamiętać, że krzesło i biurko to ważne, ale nie jedyne elementy wyposażenia dziecięcego pokoju, wpływające na postawę przyjmowaną przez ucznia podczas odrabiania pracy domowej czy nauki. Dlatego warto od razu, planując zakup i ustawienie mebli, przemyśleć też kwestię oświetlenia. Bo nawet najlepsze biurko i krzesło na nic się zdadzą, gdy źródło światła znajdzie się w niewłaściwym miejscu.
Aby dobrać biurko do wzrostu dziecka, możemy zastosować ogólnie dostępne w Internecie tabele. Nie mniej jednak najwygodniej będzie zabrać dziecko do sklepu i znaleźć miękkie, wygodne krzesło z ustawianym oparciem i wysokością, a następnie dopasować biurko. Biurko może być proste lub o regulowanym kącie – jest to drugorzędna sprawa. Bardzo ważne jest natomiast, aby pamiętać, że biurko musi być dobrze doświetlone. Optymalnie światło powinno padać od strony ręki niedominującej. Nawet najlepszy dobór krzesła czy biurka nie będzie miał sensu, gdy światło pada z tyłu lub od strony ręki dominującej. Dziecko, usiłując poprawić widoczność, zaczyna rotować tułów w prawą lub lewą stronę – radzi lek. Mateusz Dawidziuk – ortopeda z CM Gamma, ekspert portalu ZnanyLekarz.
Szeroki wybór mebli do pokoi dziecięcych, w tym biurek i krzeseł sprawia, że każdy na pewno znajdzie dla siebie coś, co spełni jego oczekiwania dotyczące wzoru, koloru czy ceny. Jednak najważniejszym wyznacznikiem powinno być odpowiednie dopasowanie biurka i krzesła do wzrostu i potrzeb dziecka.
Opr. Ewa Świerżewska
Wszystkie komentarze eksperckie:
Mateusz Dawidziuk – ZnanyLekarz.pl
ERGODESK – to ergonomiczne biurka i krzesła, które dostosowują się do wzrostu dziecka i rosną wraz z nim.
Każde dziecko jest inne i dlatego podstawowym celem jaki przyświecał konstruktorom ERGODESK było stworzenie najlepszych warunków pracy dla dzieci, które będę dostosowane do różnego wzrostu, a jednocześnie będą bardzo łatwe w użyciu.
Obsługa biurek ERGODESK jest bardzo intuicyjna i nie wymaga użycia większej siły. Poprzez swoją ergonomiczność nasze biurka i krzesła utrzymują dziecko w odpowiedniej pozycji, kiedy rysuje, pisze, czyta itp.
Dzięki zastosowaniu pneumatycznego podnośnika biurko można ustawić na odpowiedniej wysokości od 53 cm do 80 cm (maksymalna wysokość biurka jest odpowiednia dla wzrostu 175 cm).
Według badań dzieci wykonując różne czynności powinny mieć blat pochylony pod różnym kątem (inny do czytania, inny do pisania), ułatwia to utrzymywanie prawidłowej postawy podczas siedzenia (8 katów nachylenia blatu).
Krzesła reguluje się ustawiając osobno siedzisko i oparcie (min. Wysokość siedziska 33 cm – maksymalna 53 cm). Dodatkowo kółka posiadają blokadę, która uniemożliwia przesuwanie się krzesła kiedy dziecko na nim siedzi.
Więcej informacji na www.ergodesk.pl