Od 2011 roku zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, położna lub lekarz przyjmujący poród mają obowiązek ułożyć nagie, nowo narodzone dziecko na ciele matki. Taki niezakłócony kontakt mamy z dzieckiem ma niezwykle istotne znaczenie w rozwoju maluszka i stanowi niejako inwestycję w jego przyszłość.
Co to takiego?
Kontakt skóra do skóry, nazywany także kangurowaniem to pierwszy kontakt matki z dzieckiem, następujący bezpośrednio po porodzie przez minimum dwie godziny, o ile nie występują żadne przeciwskazania medyczne.
Nowo narodzony maluszek może zostać osuszony już na brzuchu mamy. Również w tym czasie może dojść do przecięcia pępowiny oraz oceny dziecka w skali Apgar. Takie czynności jak mierzenie czy ważenie mogą zostać wykonane już po kangurowaniu.
W trakcie kontaktu skóra do skóry może dojść także do pierwszego karmienia maluszka. Odruch ssania jest najsilniejszy właśnie w przeciągu dwóch pierwszych godzin po narodzinach, dlatego warto obserwować smyka, który instynktownie szuka pokarmu i przystawić go w tym czasie do piersi.
Zalety kangurowania
Maleństwo położne na piersi mamy czuje bicie jej serca, czerpie od niej ciepło i łatwiej jest mu zaadaptować się w nowych warunkach. Mama jest jego ostoją, dającą mu poczucie bezpieczeństwa i ukojenie w ramionach. Dodatkowo, kontakt ze skórą mamy i jej florą bakteryjna chroni je przed drobnoustrojami, które znajdują się w szpitalu.
Pierwsze spotkanie jest chwilą niezwykle ważną zarówno dla dziecka jak i dla mamy. Kobieta zaczyna w pełni czuć się matką. Przepełnia ją miłości i ogromna duma, które stają się początkiem pięknej i głębokiej relacji ze swoją nowo narodzoną pociechą.
Przystawienie maluszka do piersi w okresie tzw. złotej godzinie (pierwsza godzina po narodzeniu) ma ogromne znaczenie dla całej laktacji i zwiększa prawdopodobieństwo długiego karmienia piersią.
Spory wyrzut oksytocyny w organizmie mamy w trakcie kangurowania, sprawia także, że szybciej przebiega poród łożyska oraz lepiej obkurcza się macica rodzącej.
Kontakt skóra do skóry po cesarskim cięciu
Niestety, w wielu szpitalach zalecenia dotyczące pierwszego kontaktu z mama nie są przestrzegane, szczególnie w przypadku cesarskiego cięcia. Wygoda personelu, rutyna lub przyczyny organizacyjne sprawiają, że kontakt skóry do skóry ogranicza się do kilku minut lub też jest całkowicie lekceważony.
Przed porodem warto zorientować się jakie zwyczaje panują w szpitalu, który wybraliśmy i czy prawo matki i dziecka do pierwszego kontaktu jest przestrzegane. Każda kobieta powinna mieć możliwość przytulenia swojego nowo narodzonego maleństwa. Jeśli jednak z jakiegoś powodu kontakt skóra do skóry zostaje opóźniony, możliwość przytulenia noworodka powinien otrzymać ojciec dziecka.
Kontakt skóra do skóry to moment niezwykłej bliskości pomiędzy mamą i dzieckiem, posiadający wielką moc. Nigdy nie lekceważmy roli dotyku i roli jaką odgrywa kangurowanie.