15 49.0138 8.38624 arrow 0 arrow 1 5000 1 0 horizontal https://egaga.pl 300 4000
Jesteśmy blisko dzieci

Dlaczego warto zdecydować się na drugie dziecko

Magda Przypłata
3 lutego 2020

Współczynnik dzietności w Polsce w ostatnich latach nieznacznie wzrasta. Według statystyk na jedną Polkę przypada obecnie 1,43 dziecka (dane z 2018 roku), nie jest to jednak wynik zbyt wysoki. Wiele par deklaruje, że pragnęłoby większej rodziny, na przeszkodzie stoją jednak warunki ekonomiczne oraz socjalne, niepozwalające im na powiększenie rodziny. Posiadanie więcej niż jednej pociechy niesie za sobą szereg zalet. Poniżej kilka pozytywnych stron bycia rodzicem kilkorga dzieci.

Dwa razy więcej szczęścia

Kolejne dziecko to dwa razy więcej obowiązków, ale też dwa razy więcej miłości i szczęścia. Każdy maluch wnosi do domu mnóstwo radości, która rekompensuje wszelkie niedogodności. Trudno w to uwierzyć, ale po raz kolejny będziemy się zachwycać pierwszymi uśmiechami, pierwszymi słowami czy pierwszym samodzielnym krokiem naszej pociechy. Miłość do drugiego dziecka jest równie mocna, ale nie ma już w niej tej obawy, strachu i niepewności, jak w przypadku pierwszego dziecka.

Z drugim maleństwem jest łatwiej

Wielu rodziców potwierdza, że z drugim dzieckiem jest po prostu łatwiej. Już wiemy, czego możemy się spodziewać. Nie zaskoczy nas odparzona pupa, kolka czy katar u smyka. Wiemy, jak postępować w pewnych sytuacjach i podchodzimy do wszystkich spraw z większym spokojem i dystansem.

Dodatkowo, wyćwiczyliśmy w sobie cierpliwości (niezwykle przydatną cechę przy małych dzieciach) i wiemy, że trudne początki kiedyś się skończą.

Więź z rodzeństwem

Rodzeństwo to w dzieciństwie najlepsi kompani do zabawy, w życiu dorosłym dodatkowe wsparcie. Brat lub siostra to najlepsi przyjaciele na całe życie.

Dzieci bawią się wspólnie, uczą się współpracy i tolerancji. Starszy brat czy siostra jest idealnym kandydatem do naśladowania. Młodszy szkrab naśladuje we wszystkim starszaka, dlatego znacznie szybciej staje się samodzielny. Starszy maluch jest natomiast bardziej odpowiedzialny i opiekuńczy.

Rodzeństwo nawet później, kiedy was już zabraknie, będzie mieć siebie i będzie stanowić dla siebie oparcie w trudnych chwilach.

Lepsza organizacja czasu

Posiadając więcej niż jedno dziecko, nauczycie się lepszego gospodarowania czasem oraz docenicie każdą wolną chwilę w ciągu dnia. Im mniej macie czasu, tym lepiej nim zagospodarujecie.

Nieco później docenicie również fakt, że starszy maluch zaopiekuje się młodszym rodzeństwem. Dwójka maluchów zajmie się sobą wzajemnie i zorganizuje sobie zabawę. Często okazuje się nawet, że dzieci nie chcą, aby im w tych zabawach przeszkadzać. Waszym zadaniem pozostanie zajęcie się swoimi sprawami i sprawdzenie co jakiś czas, czy wszystko w porządku i czy pociechy czegoś nie potrzebują.

Nigdy nie jest nudno

Duża rodzina to więcej radości, śmiechu, czasem i smutków, ale te razem łatwiej przetrwać. Rodzinne spotkania, wspólne święta czy wakacje nigdy nie są nudne. W licznej rodzinie zawsze dużo się dzieje, jest mnóstwo śmiechu i dobrej zabawy.

To, czy będziemy rodzicami jedynaka, czy też zdecydujemy się na więcej dzieci, zależy przede wszystkim od nas samych. Najczęściej to my podejmujemy w tej kwestii decyzję, chociaż zdarzają się i sytuacje, kiedy życie weryfikuje wszystkie nasze plany. Posiadanie większej rodziny z pewnością poza wieloma obowiązkami, da nam także mnóstwo radości i sprawi, że rodzinny dom zawsze będzie pełen miłości i ciepła.